money-2863118_1920

Що таке державний бюджет, як його приймають, і про що там ідеться

Текст: Вероніка Гармаш

На що держава витрачає наші податки, коли нарешті зростуть зарплати й пенсії, і яким буде курс долара? Відповіді на все це можна знайти в законі про державний бюджет України. Що таке державний бюджет та для чого знайшлось місце в бюджеті на 2020 рік – Lustrum пояснює.

Що взагалі таке державний бюджет, і навіщо він нам потрібен?

Технічно державний бюджет – це закон. Щороку Верховна Рада ухвалює закон України «Про державний бюджет України на Х рік», де Х – це наступний рік. Держбюджет – це, по суті, фінансовий план держави – як країна накопичуватиме та витрачатиме гроші. У ньому прописані витрати на базові державні функції, виконання яких необхідне для повноцінного функціонування держави як єдиного організму.

Хто відповідає за складання й ухвалення бюджету?

Проект закону розробляє Кабінет міністрів України. Найбільше включений у процес міністр фінансів України – він аналізує показники, які допомагають об’єктивно оцінити доходи й видатки на весь наступний рік, та ухвалює засади планування бюджету. Після формування проекту закону, прем’єр-міністр України презентує його у Верховній Раді та подає на розгляд. Верховна Рада ухвалює закон, його підписує президент України. І лише після цього процес ухвалення держбюджету вважається завершеним.

Коли й як часто приймають бюджет?

Державний бюджет приймають раз на рік. Втім, нещодавно прем’єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що Держбюджет-2020 – останній, що ухвалюється лише на рік уперед. Надалі уряд хоче планувати на три роки. 

Раніше процес ухвалення бюджету тривав так довго, що з’явилося поняття “бюджетна ніч”. Адже бюджетні засідання Верховної Ради могли тривати цілу добу, й приймали бюджет лише на ранок наступного дня. Рекордне бюджетне засідання в 2018-му році тривало до 6 години ранку. Часто бюджет також ухвалювали в останні дні року, так би мовити “під ялинку”. Більше того – тричі за час незалежної України ми починали рік без ухваленого річного бюджету взагалі. 

Цього року депутати впоралися рекордно швидко – голосування відбулося 14 листопада.

Що в ньому написано?

У держбюджеті прописані джерела доходів та видатків. Детально вказано, скільки на яку сферу можна максимально витратити. Окрім сфер, вказані конкретні проекти та установи, на які витрачатимуться кошти. Наприклад, може бути вказано, що потрібно відремонтувати визначений відрізок дороги, відновити конкретну школу в одному з райцентрів або закупити певну кількість медикаментів одного типу.

Чим цей бюджет відрізняється від попереднього?

У держбюджеті 2020 збільшилися видатки. Усього заплановано, що Україна витратить 1.195 трлн грн, що на 67.5 млрд грн більше, ніж минулого року.

Збільшили витрати на зарплати, житло й соціальні виплати для військовослужбовців та на закупівлю й модернізацію озброєння. Також більше витрачатимемо на охорону здоров’я, дорожню інфраструктуру й освіту. 

Заплановано, що саме в 2020-му році завершиться впровадження медреформи й Україна повністю перейде на нову систему фінансування медицини. 

На утримання доріг та вулиць міського значення виділять на 1.5 млн грн більше, ніж минулого року, на реконструкції мостів – на 500 млн грн. На реконструкцію аеропортів у Дніпрі та Ізмаїлі закладено по 1 млрд грн та 70 млн грн відповідно. 

А найбільші зміни в освіті у видатках на нову українську школу – ініціативу МОНу, що триває з 2017 року й має на меті реформувати школи та систему середньої освіти загалом. Цей рядок у бюджеті збільшився на 200 млн грн і складає 1.4 млрд грн, таку ж суму додали до розвитку професійної-технічної освіти. У другому читанні додали також витрати на програму “Спроможна школа для кращих результатів” у сумі 3.5 млрд грн, що передбачає закупівлю нового обладнання для шкіл. Також держава запланувала одноразово виплатити молодим вчителям 21 тисячу гривень.

А як ухвалюють бюджет в інших країнах?

Порівняно з іншими країнами, в Україні доволі проста бюджетна система, яка складається з державного та місцевих бюджетів.

Наприклад, у США система державних фінансів складається з фінансової системи федерації, фінансових систем 50-ти штатів, фінансових систем 12,7 тис. адміністративних, господарсько-підприємницьких, культурно-освітніх та інших місцевих підрозділів і спеціальних фондів. Кожен із цих підрозділів самостійно складає й ухвалює бюджет. 

А у Франції, на відміну від США, бюджетна система максимально централізована. Там ухвалюють так званий “Центральний бюджет”, який формують упродовж трьох років. Спочатку його має ухвалити уряд, потім – парламент і президент.

А на що ми витрачаємо державні гроші?

Видатки розподіляються на декілька напрямків:

  1. Погашення державного боргу
  2. Освіта
  3. Охорона здоров’я
  4. Дорожня інфраструктура
  5. Безпека й оборона. Ці видатки включають у себе забезпечення життєдіяльності Міністерства оборони та Міністерства внутрішніх справ. 
  6. Соціальна сфера. Найбільший пункт бюджету-2020, серед іншого сюди входять витрати на пенсії й субсидії.

А як ми їх заробляємо?

Основна стаття доходів – це податки, також є прибуток від зовнішньоекономічної діяльності (тобто імпорту, експорту товарів і послуг) та від приватизації державного майна.

Коротше – цього року зростуть зарплати й пенсії?

Так. Мінімальна пенсія в 2020 році зросте з 1638 до 1769 гривень. Це відбуватиметься поступово: з 1 січня 2020 по 30 липня 2020 – пенсія складатиме 1638 грн, із 1 липня 2020 по 30 листопада 2020 – 1712 грн, а з 1 грудня 2020 по 31 грудня 2020 – 1769 грн.

Щодо мінімальної зарплати – з 1 січня вона складатиме 4723 гривні, тоді як зараз – 4173 гривні.

А що з субсидіями?

Вони залишаються, але на субсидії в бюджеті заклади на 10.4 млрд грн менше, ніж у 2019 році. Їх і надалі продовжать монетизувати. Це означає, що держава видаватиме кошти для оплати комунальних послуг “на руки”. Пенсіонерам цю суму додаватимуть до пенсії: ті, що мають банківську картку, отримуватимуть субсидію на неї одним платежем разом із пенсією, або ж, за відсутності картки, субсидії приноситиме поштар. Решта субсидіантів зможуть отримати компенсацію в “Ощадбанку” після 12-го числа кожного місяця.

Яким буде курс долара – про це ж також є в бюджеті?

Так, мінфін прогнозує, що курс долара триматиметься близько позначки 27 гривень за долар упродовж 2020 року. Курс, що фіксують у бюджеті, залежить від загального макроекономічного прогнозу. У нього є два сценарії: консервативний та оптимістичний. У кожному прописані основні економічні показники, наприклад: відсоток росту ВВП, інфляція, торговельний баланс та інше. Серед цих показників – і курс долара. За консервативним сценарієм, він дорівнюватиме 27 грн/$, а за оптимістичним – 24.8 грн/$. Але курс гривні відносно долара – це “жива” одиниця, його не регулює НБУ й він залежить він того, як Україна продає свої товари на зовнішніх ринках.

Facebook Comments