Знімок екрана 2019-12-18 о 09.29.19

П’ятьох звільнили, одного обрали: що там у НАЗК


Текст: Ольга Кириленко

У серпні 2016 року в Україні офіційно запрацював ще один антикорупційний орган — Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). За три роки, у серпні 2019, його вирішили перезапустити (не без причин). І перезапустили, точніше — почали. 

Lustrum пояснює, що сталося, кого торкнуться зміни, коли вони почнуться, і хто тепер керуватиме агентством.

Це нова реформа? 

Ні, все не так глобально. Це новий закон, який вносить зміни до 12 вже існуючих законів і кодексів, які так чи інакше торкаються державних антикорупційних політик та роботи агентства. Найбільше — до закону “Про запобігання корупції”, який встановлює правила роботи НАЗК. Головною зміною є перезавантаження агентства, а саме: розпуск його членів, зміна форми управління та проведення нового конкурсу на посаду голови. Інші зміни стосуються того, з чим працюватиме агентство  — принципу фінансування партій, переліку декларантів тощо.

Ого, а НАЗК це важливий орган? 

Так. НАЗК розробляє антикорупційну стратегію країни (а в нашій країні це дуже важливо, як ви можете собі уявити), шукає невписані в декларації чиновників мільйони, перевіряє їхню особисту зацікавленість в ухваленні посадових рішень, розподіляє бюджетні кошти між партіями та інше. Його глобальна місія — сприяти формуванню доброчесності, нульової терпимості до корупції та розвитку вільного від корупції бізнесу в Україні.

То ж як зміниться робота НАЗК?

Зупинимося на 4 важливих змінах в НАЗК та його роботи:

1. Управляти агентством буде одна людина замість п’яти

І це добре. Колегіальність управління НАЗК ускладнювала набір членів-управлінців, розмивала межі відповідальності кожного й уповільнювала їхню роботу, адже всі рішення треба було узгоджувати.

Із моменту створення НАЗК мала бути колегіальним органом із п’яти керівних членів (серед яких обирали голову та заступника). Вони мали збиратися щонайменше один раз на тиждень, розглядати питання з порядку денного й ухвалювати рішення щонайменше трьома голосами. Утім відібрати п’ятьох керівників та “утримати” їх до офіційного початку роботи агентства виявилося непросто. Запуск нової антикорупційної інституції виявився дуже непростим, і запрацював повний склад лише за півтора роки після старту НАЗК.

Тут треба зупинитися і згадати, як починав роботу НАЗК, і що відбувалося далі:

 • у жовтні 2014 року ухвалюють закон, який створює НАЗК. У квітні 2015 він стає чинним;
 • у грудні 2015 року до агентства признають перших 3 членів: Наталію Корчак, Віктора Чумака та Олександра Скопича;
 • у лютому 2016 Віктор Чумак відмовляється від посади, заявляючи, що не може бути “політичною ширмою”. Членів НАЗК лишається двоє й вони не починають роботу;
 • у березні 2016 конкурсна комісія добирає ще двох: Руслана Рябошапку (нині генпрокурор) і Руслана Радецького. Членів агентства стає четверо;
 • 15 серпня 2016 НАЗК починає працювати;
 • у червні 2017 Руслан Рябошапка подає у відставку, бо агентство у кризовому стані. А його спільний з Радецьким план виведення НАЗК з кризи блокують колеги. Членів НАЗК стає троє;
 • у серпні 2017 уряд призначає до агентства адвоката Олександра Серьогіна. Членів НАЗК стає четверо;
 • у серпні 2017 у відставку йде Руслан Радецький. Членів НАЗК стає троє;
 • у січні 2018 уряд призначає Станіслава Патюка та Олександра Мангула. Членів НАЗК за півтора року роботи вперше стає п’ятеро.

Члени НАЗК увесь час конфліктували між собою, й це виходило в публічну площину.

Руслан Рябошапка звинувачував тогочасну голову органу Наталію Корчак у порушенні антикорупційного закону та зловживанні посадою — Корчак у відповідь заявляла, що Рябошапці бракує освіти.

Зрештою про недієвість колегіальної форми управління заявили кілька потужних ініціатив, зокрема Transparency International Україна та Центр протидії корупції.

Тепер в агентства буде лише один керівник.

2. Нового очільника НАЗК обрали на конкурсі з новою комісією

На заміну комісії з восьми членів прийшла комісія з шести. Замість людей, визначених президентом, Верховною Радою, Кабміном, пропозицій громадських організацій та керівника агентства з держслужби прийшли люди, визначені лише Кабміном. Половина — за пропозиціями донорів, які допомагали Україні боротися з корупцією.

Шестеро членів комісії зібралися вперше 8 листопада. Комісія отримала 32 заявки на участь, із них відібрали 30 претендентів, які відповідали умовам конкурсу. Вони надіслали есе про стратегічне бачення розвитку НАЗК, пройшли тест на загальні навички та психологічне тестування. Після чого в конкурсі лишилися восьмеро кандидатів, з якими вже провели співбесіди. Співбесіди завершились 14 грудня.

А 16 грудня комісія оголосила ім’я переможця. Ним став Олександр Новіков з Генеральної прокуратури. Кандидатуру підтримали всі шестеро членів комісії.

Новіков працюватиме чотири роки, зможе призначити собі трьох заступників і не матиме права обіймати посаду два терміни підряд.

3. Створять або врегулюють підрозділи з питань запобігання корупції

Теоретично — це також добре. В Офісі президента, апаратах центральних органів влади, деяких обласних, місцевих радах та інших установах з’явиться людина або група людей, які оцінюватимуть корупційні ризики у роботі органу, слідкуватимуть за вчасним поданням декларацій і захищатимуть працівників, які вирішили повідомити про випадки корупції. Це має полегшити роботу НАЗК.

Утім є й ризик — така людина буде звітувати й контролюватися керівником того органу, в якому вона працює. Виникає питання — наскільки керівники готові чути та слухати про наявність корупції у своєму органі та як це позначиться на діяльності цієї  уповноваженої особи.

Ще одне нововведення — в апараті самого НАЗК створять підрозділ внутрішнього контролю. Таке собі НАЗК для НАЗК. Його працівники перевірятимуть інших працівників на доброчесність, будуть моніторити інформацію у ЗМІ, проводитимуть службові розслідування.

4. Агентство отримало автоматизований доступ до трьох реєстрів

А саме до Спадкового реєстру (інформація про заповіти, спадкові справи тощо), Єдиного реєстру довіреностей (зібрані посвідчені нотаріусами довіреності на користування чи розпорядження майном) і Реєстру актів цивільного стану (база даних про акти цивільного стану).

Тепер агентство має автоматизований доступ до всіх 16 реєстрів і баз даних, які потрібні  для перевірки декларацій. Тож ця перевірка має стати швидшою.

Як це працює в автоматичному режимі: людина подала декларацію — розумна система ЛАК бачить внесені дані — автоматично надсилає щодо них запит до певного реєстру — реєстр його обробляє й надсилає системі відповідь. ЛАК, тобто систему логічного та арифметичного контролю, НАЗК впровадило спеціально для автоматизованої перевірки даних.

У такий спосіб задекларовані дані звіряють з даними реєстратора й шукають між ними розбіжності. Для перевірки однієї декларації ЛАК надсилає до 100 запитів.

Якщо автоматизованого доступу немає, працівники агентства пишуть запити вручну. а це вже набагато довше.

А що ми знаємо про Новікова, нового керівника? 

Олександр Новіков з 2014 року обіймає посаду прокурора департаменту нагляду за додержанням законів у кримінальному провадженні Генпрокуратури. Департамент зокрема наглядає за дотриманням законів під час оперативно-розшукової діяльності, досудового розслідування, веде процесуальне керівництво. У 2015-му Новіков претендував на посаду першого заступника голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького, комісія навіть рекомендувала його призначити. Але заступником він не став.

Однією з найвідоміших справ Олександра Новікова як прокурора є справа щодо підробки результатів ЗНО, ГПУ передала її до суду ще в серпні 2016. Також займався справою екс-міністра юстиції Олександра Лавриновича, якого підозрювали в розтраті понад 1 мільйона бюджетних коштів. 

Згідно з декларацією за 1018 рік, Новіков орендує квартиру в Києві, має автівку ВАЗ 1996 року випуску. Дружина має авто kia sorento 2013 року випуску. За 2018 рік заробив понад 560 тисяч гривень, дружина — понад 320 тисяч. У готівці Новіков має 110 тисяч гривень.

А є ще інші зміни в системі та правилах декларування, не про НАЗК?

Так, і вони не менш важливі. Кілька прикладів:

 • посадовців, які зобов’язані подати електронні декларації, стане більше. Зокрема керівник Офісу президента, його заступники, помічники суддів;
 • посадовці Служби безпеки та інших силових структур відкрито подаватимуть декларації. Адже в статті 52-1 закону “Про запобігання корупції” записали норму, що не дозволяє приховувати декларації посадовцям, яких відкрито призначає президент і Верховна Рада. Тобто призначених актами, які не становлять державної таємниці.
 • державного фінансування для партій, яких підтримали щонайменше 2% на виборах до Верховної Ради, більше не буде. Гроші отримають лише ті, за кого проголосували щонайменше 5%. Тобто переможці виборів, які зайшли в парламент.

А конкурс на голову НАЗК був чесним? 

Із високою ймовірністю — так. До комісії з українського боку потрапили представники організацій із хорошою репутацією. Це голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін, керівниця юрвідділу Transparency International Україна Катерина Риженко та координаторка Медійної ініціативи з прав людини Ольга Кобилинська. 

Серед міжнародних представників колишні антикорупційні посадовці, інспектори та експерти. Вони мали вирішальну роль під час голосувань — із чотирьох голосів “за” троє мало бути саме від міжнародних представників.

Також двоє членів комісії, Віталій Шабунін та Катерина Риженко, відмовилися збирати інформацію та обговорювати деяких кандидатів з огляду на потенційний конфлікт інтересів. До цього їх зобов’язує закон “Про запобігання корупції”. Таке дистанціювання унеможливлює вплив на об’єктивність і безсторонність під час ухвалення рішень

Усі засідання комісії були відкритими для ЗМІ й транслюватися на сайті Кабміну, навіть 45-хвилинні співбесіди з кожним кандидатом.

75552950_2819658698055149_222614043351842816_o

А що роблять зараз члени НАЗК? Хтось ще працює?

Ні. Усі члени агентства, керівник апарату та його заступники, члени Громадської ради втратили свої повноваження.

Тимчасовою головою органу призначили екс-депутатку від “Блоку Петра Порошенка” Наталію Новак.  За її словами, агентство працює у штатному режимі. Наприклад, на тимчасовій посаді Новак запідозрила працівників НАЗК у несанкціонованому доступі до Реєстру декларацій, і заявила, що звернеться до правоохоронців.

“Працівники НАЗК входили у реєстри, оскільки вони як уповноважені особи мали ключі від них і дивилися, на жаль, декларації не тільки тих, по кому було прийнято рішення (про перевірку — ред.), а й інші декларації людей з високими посадами. І зараз ми готуємо подання для порушення кримінальної справи за можливе використання персональних даних”, — заявила вона на брифінгу 11 грудня.

Що було не так із попереднім складом агентства? Вони погано працювали?

Вище ми вже розказували про публічні конфлікти колишніх членів і три заяви про відставку. Але це не все.

Менш як за рік після початку роботи кілька громадських організацій закликати НАЗК до відставки за провал е-декларування. А саме непрацюючий реєстр за кілька днів до закінчення терміну декларування. Великі питання викликали нерозслідувана нібито підробка електронного ключа для імітації зламу реєстру та вибіркове переслідування декларантів. 

Непрацюючим реєстром обурювався й тогочасний прем’єр Володимир Гройсман, закликаючи членів НАЗК написати заяви про відставку.

А наприкінці жовтня цього року екс-голову агентства Наталію Корчак саму запідозрили в недостровірному декларуванні. Вона не задекларувала авто за понад 500 тисяч гривень, заявило Національне антикорупційне бюро.

А я якось можу взаємодіяти з НАЗК?

Ви можете телефоном, поштою або в інший спосіб повідомити агентству про корупційне провопорушення.

Перезавантажити НАЗК вирішив, мабуть, Зеленський? 

Так, саме він. Президент подав законопроект як невідкладний у перший день роботи нового парламенту, 29 серпня. Депутати підтримали його 2 жовтня.

Коли це все закінчиться, й орган запрацює?

Закон став чинним ще 18 жовтня. 

Менш ніж за місяць, 8 листопада, почала працювати конкурсна комісія, яка обирала майбутню голову серед 32 претендентів. І оголосила його ім’я 16 грудня. 

Тепер Олександра Новікова офіційно має призначити на посаду Кабінет міністрів. І все оновлене агентство готове до нових антикорупційних звершень.

Джерела: законПро внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективності інституційного механізму запобігання корупції”, новина “Української правди” про призначення перших трьох членів НАЗК, коментар Віктора Чумака для “Української правди”, новина “Української правди” про призначення ще двох членів НАЗК, новина “Української правди” про відставку Руслана Рябошапки, новина “Радіо Свобода” про призначення Олександра Сірьогіна до НАЗК, новина агентства УНІАН про відставку Руслана Радецького, заява кількох ініціатив щодо неефективності роботи НАЗК на сайт Transparency International Україна, розпорядження уряду про призначення тимчасової голови НАЗК, розпорядження Кабміну про затвердження конкурсної комісії для НАЗК, опис функції та місії НАЗК, заява на сайті ЦПК щодо відставки НАЗК, новина на сайті НАБУ про підозру для Корчак, пост Transparency International, чия голова Катерина Риженко очолила конкурсну комісію, про етапи конкурсу, новина “Української правди” про обрання голови НАЗК, публікація Укрінформу “Знайомтесь, Олександр Новіков — новий глава НАЗК”.

Facebook Comments