action-army-battle-163347

Смерть терориста №1 – що варто знати про вбивство лідера ІДІЛ

Текст: Артем Конопкін 

Вбито лідера Ісламської держави Абу Бакра аль-Багдаді. Такими заголовками ошелешили своїх читачів провідні світові медіа 27 жовтня, посилаючись на слова президента США Дональда Трампа, а пізніше й на власні джерела на місцях.  А ще через кілька днів, 30 жовтня,  медіа пов’язані з Ісламською державою  також підтвердили вибвство свого лідера. Давайте спробуємо розібратися що сталося.

Що сказав Трамп в заяві, з якої все почалось?

Що вбито головного ісламського терориста. Хоча насправді питань до джерел і доказів поки багато. На відміну від операції, внаслідок якої загинув Усама Бен-Ладен, у відкритому доступі досі немає фото та відео тіла, а ті фото, що з’являються в мережі — лише знімки загальних планів з місця проведення спецоперації.

Вночі 27 жовтня Трамп написав у своєму Твітері дослівно: “Щойно сталось щось велике!”, а вже за кілька годин на прес-брифінгу біля Білого Дому Трамп прямо сказав про вбивство терориста і навіть досить “детально” його описав: “Він помер, як собака, як боягуз. Він загинув після того, як забіг до тунелю, з якого не було виходу, верещав, плакав і кричав увесь шлях. Вбивця, який так сильно намагався залякати інших, останні свої хвилини провів у цілковитому страху, в цілковитій паніці та жаху, переляканий американськими військовими, які прийшли за ним”, — розповів президент США. 

Майже у той самий час, з посиланням на свої джерела на місцях, про смерть лідера терористів вже написали міжнародні видання: BBC, The Guardian, Reuters.

То хто ж цей вбитий терорист?

Лідер “Ісламської держави” Абу Бакр аль-Багдаді, він же “халіф” Ібрагім, він же Ібрагім Аввад Ібрагім аль-Бадрі— громадянин Іраку, що народився в провінції Салах ад-Дін поблизу міста Самарра на півночі Іраку в 1971 році. Багдаді — богослов за освітою. Він закінчив Багдадський ісламський університет, де вивчав історію, юриспруденцію, ісламську культуру, шаріат і отримав наукову ступінь доктора філософії. Згодом він очолив наймогутнішу терористичну організацію в світі — ІДІЛ, тобто Ісламську Державу Іраку та Леванту.

Як його вбили? До цього довго готувались?

За повідомленнями ЗМІ, готувати операцію почали 5 місяців тому військові розвідки Туреччини, Іраку, Америки та “Сирійських демократичних сил” після того, як отримали інформацію про місце перебування лідера терористів від одного з найближчих його сподвижників Ісмаїла аль-Етаві. Точної інформації про те, де знаходяться терорист, ще не було, тож розвідники почали спостерігати за районом ретельніше. Коли військові точно встановили місце перебування аль-Багдаді, спецпризначенці з загону Дельта на 8 вертольотах вилетіли з американської бази на території Іраку і подолали шлях трохи більше ніж за годину. Турецьких та російських військових про операцію попередили, але деталей не розкрили. Хоча самі росіяни це спростовують і запевняють, що гадки не мають, про що мова.

Американські вертольоти пролетіли майже над усією північною Сирією і досягли мети – селища Баріша, на території контрольованій ісламістською коаліцією в провінції Ідліб. Спершу спецпризначенці завдали ударів з повітря, а потім розпочали штурм укріпленого будинку де і був Багдаді.

Багдаді помер як інгімасі, тобто бойовик-самогубець — підірвав пояс, коли зрозумів, що не має шляхів до відступу. Так само влітку минулого року загинув і його син та поплічник.

Інгімасі не є класичними смертниками. Ці бойовики мають на собі пояс з вибухівкою, але не мають завдання активувати його, якщо це не обов’язково для успіху операції. Найчастіше вони підриваються, коли поранені або оточені. Є ще істішхаді — бойовики, що свідомо йдуть на смерть і повинні вчинити самопідрив.

А як військові знали кого вбивати? Аль-Багдаді ж був непублічним?

Аль-Багдаді справді був непублічним. Відео-звернення терориста з’являлись в мережі всього кілька разів. В квітні 2019 року відео зі зверненням аль-Багдаді з’явилося вперше за останні п’ять років.

Тож, мабуть, упізнати головного терориста було справді непросто. Вчора, 29 жовтня, Сирійські демократичні сили заявили, що аби підтвердити особистість терориста, їхній шпигун викрав білизну чоловіка і передав на тест ДНК перед спецоперацією. 

Як аль-Багдаді взагалі став лідером ісламістів? 

Після вторгнення американців до Іраку навесні 2003, Багдаді став одним із засновників невеликого угруповання «Джайш Ал Аль-Сунна ва-л-Джамаа» (в перекладі з арабської “Послідовники сунітів”), що діяло в кількох провінціях Іраку і атакувало коаліційні війська та іракські сили безпеки. В цьому угрупування Багдаді займав посаду шаріатського судді, тобто вершив судову владу на основі Корану та мусульманських релігійних текстів.

Аль-Багдаді заарештували на початку 2004, майже через рік після вторгнення американців в Ірак. Він потрапив у сумнозвісний табір Букка на півдні країни, в якому людей катували і тримали без вироку суду. Аль-Багдаді просидів у таборі майже рік. Там він, ймовірно, отримав необхідні зв’язки та зустрів майбутніх послідовників. Аль-Багдаді  випустили на свободу як «недостатньо небезпечного». Після ув’язнення він продовжив бути шаріатським суддею, його організація увійшла до створеної одним з найрадикальніших лідерів Аль-Каїди структури «Муджліс Шура аль-Муджахеддін» (Рада моджахедів Шура). Після загибелі лідера саме ця структура стала основою «Ісламської держави Ірак», яка в другій своїй інкарнації стане «Ісламською державою Іраку і Леванту» відомою як ІДІЛ, а згодом просто Ісламською державою.

В ІДІ (все ще не ІДІЛ) аль-Багдаді так само зайняв посаду в шаріатському комітеті, і почав поступово рухатись до піку своєї кар’єри. В 2010 році сталося ще дещо, що допомогло аль-Багдаді просунутись кар’єними сходинками — в результаті авіаудару коаліції загинули керівники тоді вже практично розгромленої ІДІ, тож Абу Бакр аль-Багдаді став керівником організації.

Далі був період відновлення і перебудова організації, де в нагоді стали старі знайомі Багдаді з табору «Букка», які мали значний організаційний і військовий досвід, участь в сирійській війні, розкол і бойові дії з колишніми товаришами по зброї з Аль-Каїди в Сирії, захоплення Мосулу (одного з ключових міст в Іраці) і нарешті тріумф. Вже 29 червня 2014 року у Великій мечеті Мосула Аль-Нурі Абу Бакр аль-Багдаді проголошує «Халіфат» (державу засновану на основах шаріату)  і стає «халіфом» (тобто головою цієї держави) Ібрагімом.

Тобто табір «Букка» був кузнею кадрів для терористів? 

Табір «Букка» названий в честь пожежного Рональда Букка, що загинув під час теракту 11 вересня 2001 року.  Він знаходився поблизу міста Умм Каср на півдні Іраку і працював з 2003 по 2009 рік. Спершу табір використовували англійці для утримання іракських військовополонених, згодом його передали американцям, які і перетворили його на тюрму.

Через цей табір за різними оцінками пройшло до 30 тисяч ув’язнених: учасників різних угруповань, підозрюваних в тероризмі, колишніх саддамівських військових і чиновників. Табір «Букка» недаремно називають «академією джихаду», тобто академією священної війни. Саме тут утримували тих, хто згодом стали архітекторами відродження «Ісламської держави Іраку» та посіли перші сходинки після Багдаді в ієрархії ІДІЛ. Серед них відомі лідери джихадистів — полковник іракської розвідки Хаджи Бакр (Самір Абд Мухаммад аль-Кліфаві), військовий амір (командир) організації і командир операцій в Сирії, та заступник аль-Багдаді в Іраку.

В таборі зустрілися ісламісти та кадрові військові і розвідники часів Саддама Хусейна, парторганізатори правлячої партії Іраку часів Хусейна і шаріатські судді. Ймовірно, що саме тут вони почали вибудовувати мережі та готувати реванш. Частину з них випустили, як і самого аль-Багдаді, а табір закрили. Інших ІДІЛ звільнив з інших таборів під час своєї операції «Руйнуючи стіни» в 2012 році.

Тобто тероризм перемогли й Ісламській державі прийшов кінець?

Такі висновки є передчасними.

Медіа пов’язані з Ісламською державою довго не підтверджували загибель свого лідера, хоча у випадках загибелі інших командирів або родичів Багдаді вони завжди це робили. Втім через кілька днів, 30 жовтня, підтвердження все ж з’явилось. Угрупування не лише підтвердило смерть свого лідера, а й оголосило про обрання нового. Ним став Абу Ібрагім аль-Хашимі аль-Курайши. Поки що про нього нічого не відомо.

Немає публічних фото та відео-підтверджень смерті терориста аль-Багдаді. У знавців також викликає багато питань останнє місце перебування терориста. Ідліб — територія, контрольована давніми ворогами Ісламської держави, які, за інформацією агентства Рейтерс, знали, що голова ІДІЛ знаходиться на їхній території. Лишається загадкою, чому аль-Багдаді не залишився серед лояльних племен східної Сирії чи в пустелі Іраку. Незрозуміло й чому терорист ховався разом з жінками та дітьми і не скористався підтримкою армії послідовників.

Крім того, історія інших терористичних мереж і угруповань показує, що вони дуже гнучкі і легко пристосовуються до змін обставин, в тому числі й до зміни чи знищення керівництва. Так як Аль Каїду не знищили разом з Осамою Бен Ладеном, так й Ісламська держава навряд зникне з загибеллю Багдаді (якщо він і справді мертвий).

Джерела: Біографія Багдаді до Ісламської Держави (ВВС), Історія табору “Букка” та відродження ІДІ (ВВС), Операція зі знищення терориста (Reuters), структура Ісламської держави (Der Spiegel), Аль-Багдаді та розрив з Аль-Каїдою (Deutsche Welle), табір “Букка” та інформація про кількість затриманих (Червоний Хрест), історія формування ісламського підпілля в таборі “Букка” (The Guardian), новинні оновлення BBC та The Guardian.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *