lustrum-13

Коронавірус COVID-19: усе, що вам потрібно знати

Текст: Світлана Моренець 

Число інфікованих коронавірусом COVID-19 у світі стрімко зростає, країни закривають кордони й вводять карантин. Про коронавірус зараз говорять усі, соцмережі поширюють фейки, а новини створюють паніку. Станом на 23 березня 2020 року інфіковані більше 350 тисяч людей, а летальних випадків більше 15 тисяч. Щоб не дати вам загубитися в потоці інформації, Lustrum підготував короткі відповіді на всі популярні запитання про коронавірус COVID-19. Інформація буде щоденно оновлюватися. 

Що взагалі таке коронавірус?

Коронавірус — це вірус, який уражає дихальну систему та шлунково-кишковий тракт людини. Але це не один вірус. Коронавіруси це група вірусів, їх близько 40 видів. Коронавіруси заражають тварин і птахів. Після мутації в організмі тварини вірус може уразити й людину, якщо вона з’їсть заражене м’ясо. Коронавірус COVID-19, який бушує зараз у всьому світі, викликає пневмонію запалення легенів. Ліків проти цього вірусу поки немає.

Звідки цей вірус взявся?

Перший спалах вірусу зафіксували 31 грудня 2019 року в китайському місті Ухань. Спалах вірусу пов’язують із ринком в Ухані, де продають морепродукти, м’ясо, а також змій та інших тварин. Перші пацієнти були там або постійними покупцями, або продавцями. Точне джерело інфекції досі невідоме: є версії щодо змій, курей, кроликів і навіть кажанів. Жодна з них поки що не підтверджена. 

Як вірус передається й скільки живе на поверхнях? 

Вірус розносять уже заражені люди через крихітні крапельки, що виділяються з носа та рота під час кашлю чи чхання. Інкубаційний період вірусу від 1 до 14 днів, — упродовж цього періоду людина теж може заражати інших, навіть не маючи жодних симптомів. 

Під час одного кашляння може виділитися до 3000 крапель. Ці частинки осідають на інших людей, одяг та поверхні навколо них, але деякі дрібніші частинки можуть залишатися в повітрі. Вірус може виживати в краплях до трьох годин після того, як потрапить у повітря. Дрібні крапельки у спокійному повітрі можуть перебувати кілька годин.

На картоні вірус живе до 24 годин, і до 2-3 діб на пластикових і нержавіючих поверхнях. Мідні поверхні, як правило, вбивають вірус приблизно за чотири години. Також вірус довше виживає у фекальних виділеннях, тому кожен, хто не миє ретельно руки після відвідування туалету, може заразити все, до чого доторкнеться.

Але коронавірус можна знищити за хвилину за допомогою дезінфекції поверхонь 62-71% спиртом або 0,5% відбілювачем з перекисом водню або побутовим відбілювачем, що містить 0,1% гіпохлориту натрію.

Які симптоми у вірусу?

Захворювання починається як звичайний грип. Тому без лабораторних тестів і до появи ускладнень запідозрити й визначити самостійно саме цей тип коронавірусу досить важко. Серед головних симптомів: підвищена температура, кашель, ускладнене дихання, нудота, розлад шлунку. 

Хто найбільш вразливий до вірусу?

Найгірше ця хвороба впливає на людей літнього віку та тих, хто має хронічні захворювання. Якщо в людини проблеми з серцем, рак, діабет, високий тиск, астма, то смертність підвищується в рази. 

Потурбуйтеся про своїх батьків і бабусь із дідусями: вмовте їх самоізолюватися, забезпечте їх необхідними продуктами й ліками, навчіть оплачувати комунальні послуги онлайн. Вони — найбільш вразлива до коронавірусу частина населення й саме зараз їм, як ніколи, потрібна ваша допомога. 

2020-03-20 13.15.55

Але навіть найздоровіші люди важко переносять вірусне запалення легенів. Тому берегтися варто всім.

Що робити, якщо є підозра, що я або мої близькі заразилися?

При появі перших симптомів використовуйте захисну маску (її треба часто міняти), самоізолюйтеся вдома. Не чекайте, що “саме пройде” й не займайтеся самолікуванням одразу ж телефонуйте до сімейного лікаря. Якщо ж вам погіршає раптово викликайте швидку.

Що робити для профілактики? Є ж щось, що можна зробити?

Ось рекомендації Міністерства охорони здоров’я:

1. У період карантину залишайтеся вдома.
2. Ретельно мийте руки після перебування в громадських місцях.
3. Не торкайтеся очей, носа та рота брудними руками.
4. Уникайте тісного контакту з людьми, в яких є симптоми застуди.
5. Якщо підніметься температура, почнеться кашель або ускладниться дихання — не зволікайте й телефонуйте до сімейного лікаря якомога швидше.

То коли будуть якісь ліки, вакцини, хоч щось?

У Всесвітній організації охорони здоров’я заявили про початок випробувань вакцини від коронавірусу 18 березня. Поки незрозуміло, буде вона діяти чи ні, – випробування можуть тривати місяцями.  

Яка ситуація у світі? Скільки захворіли? 

Вірус уже оголошено пандемією — він поширився по всьому світу. Станом на 23 березня 2020 року зафіксовані 353 692 випадки зараження. Померли від вірусу вже 15 340 людей. Одужали — 100 462. Ці цифри постійно оновлюються. 

Епіцентр кризи пересунувся з Китаю до Європи. У державах ЄС фіксують найбільше нових заражень, а також, на жаль, нових смертей. Незважаючи на жорсткі обмежувальні заходи, серед яких закриття кордонів, введення карантину, число людей, які померли від коронавірусу, наприклад, в Італії, постійно зростає. Загальна кількість смертей від коронавірусу там тепер більша, ніж у Китаї: 5 476 летальних випадків у порівнянні з 3 153 в Китаї. На третьому місці Іспанія — 2 206 смертей. 

Відстежувати розповсюдження вірусу в реальному часі можна на інтерактивній карті. Її створили американські дослідники Центру системних наук та інженерії при Університеті Хопкінса. Сервіс використовує дані Всесвітньої організації охорони здоров’я та центрів по контролю захворюваності в США, Європі й Китаї.

Яка ситуація в Україні?

Уже 17 березня в Україні почався офіційний карантин і триватиме він, щонайменше, до 3 квітня 2020 року. Станом на 23 березня в Україні зафіксували 73 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, із них 3 летальні. Один чоловік одужав. Коронавірус знайшли у:

Чернівецька область — 25 випадків (1 летальний, 1 одужання)
Житомирська область — 2 випадки (1 летальний)
Київська область — 5 випадків
Донецька область — 1 випадок
Дніпропетровська область — 2 випадки
Івано-Франківська область — 5 випадків (1 летальний)
Львівська область — 2 випадки
Тернопільська область — 1 випадок
Черкаська область — 1 випадок
м. Київ — 29 випадків

Карантин: для чого він? 

Кількість інфікованих в Україні та світі збільшується щодня. Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, тому швидко поширюється. Жорсткий карантин допоможе цьому запобігти — легше вилікувати кілька десятків хворих, ніж сотні або ж тисячі. Детальніше про карантин в Україні та його умови ви можете прочитати в нашому матеріалі.  

Уже треба панікувати чи ще рано?

Панікувати завжди погано, це точно нічим не допоможе. Головне дотримуйтеся правил безпеки, які допоможуть вберегти вас від коронавірусу або від будь-якого іншого вірусу. Будьте уважні до себе та близьких і вчасно звертайтеся до лікаря.

Фейки про коронавірус: що правда, а що ні? Де і як перевіряти?

Окремо варто перевіряти інформацію, яку вам можуть відправляти або пересилати від когось друзі, родичі та знайомі, а також те, що ви читаєте в телеграм-каналах, фейсбуці та інших соціальних мережах. Зараз світом шириться багато фейків і порад від псевдо-лікарів та “експертів”. Дуже активно спростовує фейки про вірус фактчекінговий проект “По той бік новин”. Їх можна знайти в Фейсбуці та Інстаграмі.

Тому, перш ніж вкладати під маску жіночу покладку з настоянкою прополісу (так, це один із часто поширюваних фейків), — перевірте, чи цю інформацію ще не спростували наші колеги. І пам’ятайте: ліків і профілактики проти коронавірусу досі не існує, що б вам не говорили.

Окей, а кому тоді вірити?

Краще читайте всі новини в офіційних джерелах: на сайті Міністерства охорони здоров’я України та їх офіційному телеграм-каналі, сайті Міністерства закордонних справ України, сторінці Центру громадського здоров’я України, сторінці Всесвітньої організації охорони здоров’я. Читати новини можна також в ЗМІ з незаплямованою репутацією, яким ви довіряєте, але все одно варто звертати увагу на джерела інформації.

inside text banner 2

Джерела: дані оперативної карти Wuhan Coronavirus (2019-nCov) Global Cases, сайт Міністерства охорони здоров’я України, сторінка World Health Organization, стаття The New York Times про китайський коронавірус, пост про фейки щодо коронавірусу від По той бік новин, стаття Vox про китайський коронавірус, стаття BBC про виживання коронавірусу на поверхнях.

Читайте також Карантин в Україні: відповіді на найпоширеніші питання.

А ще чому всі говорять про дифтерію та як від неї захиститися. 

Facebook Comments