lustrum-4

7 найпопулярніших українських фейків про коронавірус

“Поширте це, щоб врятувати чиєсь життя!” — якщо ви бачите ці слова в соцмережах, спершу перевірте інформацію, а лише потім поширюйте її. Тим більше, якщо це стосується такої актуальної теми, як коронавірус. Зараз у світі публікують чимало фейків про це захворювання, не винятком стала й Україна.

Lustrum вибрав 7 найпопулярніших українських фейків про коронавірус, серед десятків, які щодня розвінчують наші партнери — По той бік новин. Ми закликаємо вас завжди перевіряти інформацію, яку ви читаєте в інтернеті, і, звісно, не панікувати. 

Уночі з вертольотів дезинфікуватимуть міста: закривайте вікна!

Авторам цієї брехні фантазії точно вистачає: “Я хочу повідомити вам, що вертольоти запускатимуть ліки для дезінфекції до 5:00 ранку. Не виходьте на вулицю після 11 вечора, закривайте вікна й розповідайте про це всім”. 

Хто ця людина, яка хоче вам щось повідомити? Відповіді немає. Якщо немає автора — такій інформації вірити не варто. Хто запустить вертольоти? Де запустять? Звідки інформація? Конкретики і вказівки на джерело немає, тому очевидно, що це — фейк. Якщо все ж хочете перевіряти такі повідомлення — одразу шукайте інформацію на офіційних сайтах Кабміну й Міністерств України.

inside text banner 2

Медичні маски з прокладками захистять вас від коронавірусу!

У соцмережах стало популярним відео з псевдоексперткою, яка пропонує капати на жіночу прокладку прополіс і вкладати її в захисну маску. Це, нібито, захистить вас від інфікування коронавірусом. Жінка називає себе колишнім лікарем-інфекціоністом і фахівцем з особливо небезпечних інфекцій (що, насправді, брехня — на інших сайтах вона фігурує як гомеопат із Канади або лікар краси). 

До речі, будь-які ефірні масла подразнюють слизові оболонки. Якщо вдихати такі настоянки, можна отримати проблеми зі слизовою носа. А це точно зменшить стійкість до будь-яких вірусів. 

Наразі не існує жодної профілактики проти вірусу, окрім ретельного й частого миття рук та уникнення скупчень людей. Так само як і не існує спеціального лікування COVID-19. 

Коронавірус живе в горлі 4 дні, й лише потім потрапляє в легені якщо пити багато води або полоскати горло, можна знищити вірус!

Орієнтуватися на червоне горло, як на ознаку коронавірусу, абсолютно неправильно, адже це, швидше за все, звичайна застуда. До того ж, підтверджених даних, що коронавірус живе в горлі 4 дні — немає. Вірус може проникати в організм людини не тільки через дихальні шляхи, а й, наприклад, через очі. Тому єдиний профілактичний метод — взагалі не чіпати обличчя руками. І, звісно, часто мити руки з милом. 

До того ж, вода не вбиває вірус. Вірус значно стійкіший, ніж температура теплої води. А жодних досліджень чи авторитетних джерел щодо того, що вірус можна вимити розчином солі чи оцту, — немає. Більше прочитати про розвінчування цього фейку можна ось тут

Якщо ваших дітей побачать на вулиці під час карантину ви заплатите штраф або сядете у в’язницю!

І штраф немаленький від 1700 до 5100 гривень. А термін обмеження волі звучить ще страшніше від 2 до 5 років. Усе це неправда. Штрафи за порушення карантину дійсно є, але там ідеться зовсім про інше. 

Розглянемо ситуацію: ви інфікувалися коронавірусом, тому вас помістили в обсервацію. Але ви вирішуєте самовільно піти додому. Це — порушення правил карантину, за які доведеться заплатити штраф від 17 до 32 тисяч гривень. 

У той же час арештом, обмеженням чи позбавленням волі караються люди, які порушать правила щодо запобігання інфекційним захворюванням. Наприклад, якщо ви цілеспрямовано вирішите когось інфікувати, то потрапите під дію цієї статті. Детальніше про це читайте на сайті Верховної Ради України. 

Діти можуть виходити на вулицю так само, як і дорослі. Але краще дослухатися до рекомендацій Міністерства охорони здоров’я й під час карантину залишатися вдома: це збереже й ваше здоров’я і здоров’я ваших дітей. 

Тварини переносять коронавірус!

В Україні почали масово поширювати білборди з інформацією про те, що треба уникати контакту з тваринами, нібито, це допоможе уникнути коронавірусу. Це фейк, тому що станом на сьогодні немає жодних доказів, що домашні тварини можуть поширювати COVID-19. 

Так, у Гонконзі зареєстрували один випадок зараження собаки коронавірусом. Але Всесвітня організація охорони здоров’я пише: досі немає доказів того, що собака, кішка або будь-який вихованець може передавати COVID-19. Коронавірус в основному поширюється через краплі, що утворюються, коли заражена людина кашляє, чхає або говорить. 

Але все ж варто дотримуватися простих правил у поводженні з тваринами: постійно мити руки після того, як ви погладите тварину, дотримуватися правил гігієни тварини й тримати домашнього улюбленця чистим.

Ібупрофен може зашкодити хворим на коронавірус!

Цю новину поширили більшість українських ЗМІ після того, як Міністр охорони здоров’я Франції написав твіт. У ньому йшлося, що прийом протизапальних препаратів, таких як ібупрофен, кортизон та інші, може стати обтяжуючим фактором для інфекції. Нібито, ібупрофен пригнічує імунну відповідь, тому організм перестає боротися з коронавірусом. 

Це неправда. Але на сьогодні немає жодних досліджень щодо прийому ібупрофену людям, які інфіковані коронавірусом. Та й заяву французького міністра неможна вважати офіційною — вона не опублікована на сайті МОЗ і не підтверджена підписом. Детальніше про історію цього фейку читайте тут.

inside text banner 2

Карантин? Влада відтерміновує оплату за комунальні послуги на два місяці!

Це — відверта маніпуляція. Так, Верховна Рада й справді внесла зміни до Закону України про “Про житлово-комунальні послуги” на період карантину. Вони передбачають, що, якщо ви не зможете вчасно оплатити комуналку, до 1 липня вам не доведеться платити штраф. Так само до 1 липня призупиняється саме нарахування штрафів. Але обов’язок платити за спожиті послуги вчасно ніхто не припиняв і не скасовував.

Читайте також Карантин в Україні: відповіді на найпоширеніші питання.

А ще Коронавірус COVID-19: усе, що вам потрібно знати.

Facebook Comments