Знімок екрана 2020-01-21 о 15.38.10

Крим. Підбірка фільмів про окупований півострів

Текст: Світлана Моренець

Росія анексувала Автономну республіку Крим майже 6 років тому. Якщо ви хочете згадати, як це відбувалося, побачити, хто стояв до останнього, а хто перейшов на бік окупанта та чому, зрозуміти, як анексія вплинула на долі тисяч людей, Lustrum пропонує вам підбірку українських фільмів про Крим. Деякі з них документальні, деякі художні, але всі точно варті того, щоб їх переглянути. 

“Крим, як це було”

Історія про офіцерів, солдатів та матросів, які під час захоплення Криму не зрадили свою присягу на вірність народу України. Герої фільму досі продовжують виконувати свої військові обов’язки на землі, морі та в повітрі, але вже на підконтрольних Україні територіях. Вони ж, безпосередні учасники тих подій і розповідають про окупацію українського Криму. Повнометражний документальний фільм створили #BABYLON’13 та DocNoteFilms. У прокаті він був у 2016 році, тепер його можна переглянути у вільному доступі в YouTube. Режисер фільму Костянтин Кляцкін. 

“Додому” 

Це перший художній український фільм про анексію Криму і, хоча, цих подій у стрічці немає, але вони є важливим фоном і причиною всього, що відбувається. За сюжетом, у кримського татарина Мустафи гине його первісток. Гине на війні на Донбасі. Батько приїжджає до Києва, куди його два сини поїхали після анексії Криму, аби повернути молодшого сина Аліма додому, а старшого поховати на батьківщині в Криму згідно з мусульманськими традиціями. 

Увесь фільм і є дорога додому, в Крим, куди сім’я везе тіло сина і брата, та дорога один до одного, яку знову намагаються відшукати батько й син. Головні ролі у стрічці виконали Ахтем Сеітаблаєв та Ремзі Білялов. Режисер фільму Наріман Алієв. 

“Додому” все ще можна переглянути в київському кінотеатрі “Жовтень” 22 січня. 

“Крим. Оточені зрадою”

Цей документальний фільм розповідає про окупацію Криму Росією в 2014 році. Автор фільму, військовий журналіст Віктор Гром, одним із останніх виходив із заблокованої військової частини в селі Перевальне, де на той момент розміщувалася українська бригада. Віктор зняв унікальні кадри про те, як відбувалася окупація, та тих, хто першим перейшов на бік окупанта, й тих, хто до останнього залишався вірним присязі. Подивитись фільм можна на YouTube-каналі телерадіостудії Міноборони “Військове телебачення України”. 

Бонус: 

“Незламна” (“Битва за Севастополь”)

Історико-драматичний фільм про трагічну долю жінки на війні вийшов у прокат в 2015 році. Стрічку зняли українська студія «Кінороб» та російська «Нові люди». В основу сюжету покладений життєвий шлях жінки-снайпера майора Людмили Павличенко впродовж 1937—1957 років. Українка особисто застрелила щонайменше 309 військовослужбовців противника та є найуспішнішою жінкою-снайпером в історії. Так, події фільму відбуваються за багато років до анексії Криму, але ми радимо переглянути його кожному, хто цікавиться історією півострову та людьми, які його захищали. 

Читайте також спогади про окупований півострів: автостопом у Криму.

Facebook Comments