POY.main_

Ґрета Тунберґ: як школярка стала людиною року 

Текст: Олексій Сімончук

Наприкінці 2019-го авторитетний американський журнал Time назвав людиною року Ґрету Тунберґ. Саме цього року шведська школярка стала символом боротьби проти кліматичних змін. У 2018, замість навчання, дівчина почала займатися протестами проти бездіяльності політиків у сфері екології. Усе почалося з поодиноких пікетів біля шведського парламенту, а згодом перетворилося на багатомільйонний рух. Lustrum розповідає, хто така Ґрета, як шведська школярка зуміла стати лідером молодіжного протестного руху та людиною року, й чому Ґрету обожнюють та ненавидять люди з усіх куточків світу. 

Я все пропустив. Хто взагалі така Ґрета Тунберґ? 

Ґрета шведська екоактивістка. Зараз їй 17 років, і вона борчиня з глобальним потеплінням та змінами клімату. 

Уперше світ почув про дівчину в серпні 2018 року. Тоді, перед початком нового навчального року, Ґрета почала щодня приходити під будівлю парламенту Швеції у Стокгольмі з плакатом «Шкільний страйк за клімат». Тунберґ збиралася страйкувати кілька тижнів, до вересневих парламентських виборів у Швеції. Дівчина хотіла домогтися від майбутніх шведських депутатів та урядовців зниження викидів вуглекислого газу, в тому числі відповідно до Паризької кліматичної угоди. Вона передбачає регулювання заходів зі зменшення викидів діоксиду вуглецю з 2020 року.

Це так вона стала відомою?

Не зовсім, це був лише початок. Коли вибори відбулися, Тунберґ продовжила страйк, але він вже був не щоденним, а щотижневим дівчина виходила страйкувати щоп’ятниці. Протести школярки привернули увагу користувачів соціальних мереж та провідних світових медіа. Більше того, за прикладом Ґрети страйкувати почала молодь із різних країн світу. Вони також почали виходити на еко-протести щоп’ятниці й назвали їх Fridays for Future (П’ятниці за майбутнє). Так, вже до кінця 2018 року акції пройшли, мінімум, у 270 містах по всьому світу, а участь у них взяли десятки тисяч школярів і студентів. 

Саме так ім’я Ґрети отримало першу хвилю популярності. Дівчина виступила на численних міжнародних форумах, зустрічалася зі світовими лідерами (зокрема, з генсеком ООН Антоніу Гуттеррешем та екс-президентом США Бараком Обамою), а також виступила на Давоському форумі і в Європарламенті. 

Але найбільшої популярності Ґрета здобула у вересні 2019 року. Її промова на саміті ООН щодо боротьби з кліматичними змінами стала знаковою. На сам захід дівчина вирушила з батьком на яхті, яка була оснащена сонячними батареями. Адже Ґрета не літає через те, що літаки залишають великий «вуглецевий слід». Це сукупність викидів парникових газів, які вироблені індустрією прямо або побічно.

На самому саміті дівчина виступила з дуже емоційною промовою й не стримувала сліз: 

«Все це неправильно. Я не мала б тут бути. Мені варто було б повернутися до школи по той бік океану. Проте всі ви прийшли до нас, молодих людей, за надією. Так як ви смієте!

Ви вкрали мої мрії й моє дитинство своїми порожніми словами, й це мені ще пощастило. Люди страждають. Люди вмирають. Цілі екосистеми руйнуються. Усі ми на порозі масового знищення, проте все, про що ви можете говорити — це гроші й казки про вічне економічне зростання. Як ви смієте!» — заявила вона. 

Тобто вона просто говорить, і все? 

Ґрета Тунберґ активістка. Її мета привернути увагу урядів до проблеми кліматичних змін, і, так, слова її основна зброя.

Тунберґ звичайна школярка, вона не науковиця й не робить важливих відкриттів, які змінюють світ. Але дівчина вже стала символом боротьби проти змін клімату. 

Вона зуміла донести цю проблему до свідомості мільйонів людей з усього світу. Вона перетворила невиразне занепокоєння окремих людей у ​​всесвітній рух, який вимагає негайних дій. Тунберґ запропонувала моральний компас тим, хто готовий діяти та присоромила байдужих, пише журнал Time у своїй статті про активістку.

«Багато хто запитує мене про те, чи пишаюся я своєю діяльністю, але ж ми поки не бачили результатів. Кліматична криза тільки погіршується, проблема буде розростатися і ставати все більш актуальною. Так що моя боротьба — це не разова дія, яку можна назвати досягненням, це все наше майбутнє», — говорить вона журналу Time. 

Але й не словами єдиними. Разом із 15 іншими дітьми з 12 країн Ґрета подала в ООН скаргу проти Аргентини, Бразилії, Франції, Німеччини та Туреччини. На її думку, ці держави роблять недостатньо для боротьби з глобальним потеплінням, і їхня бездіяльність порушує Конвенцію ООН про права дитини. 

Більше того, заклики дівчини вже мають вплив на реальність. Наприклад, у червні 2019 року авіакомпанія KLM запустила кампанію «Літайте відповідально», яка закликає клієнтів утримуватися від авіаперельотів, крім випадків крайньої необхідності. А в листопаді президент компанії Emirates в інтерв’ю BBC заявив, що «ми не робимо все можливе», щоб більше допомагати довкіллю. У рідній для Ґрети Швеції взагалі народився феномен, який позначається коротким словом «flygskam»: літати соромно. Більше того, національний авіаперевізник Swedavia доповів про падіння обсягу внутрішніх пасажироперевезень на 8% з січня по квітень 2019 року.

І що, її всі підтримують? 

Ні, Ґрета має дуже багато критиків, зокрема й серед політиків та світових лідерів. 

Наприклад, президент Франції Еммануель Макрон заявив, що позиція Ґрети досить радикальна. А на її скаргу в ООН він відповів:

“Сумніваюся, що подібні дії є ефективним підходом до вирішення проблеми, враховуючи, що Франція припиняє використання вугілля, зупиняє видобуток  вуглеводневої сировини, вживає інших заходів на своїй території”, — сказав Макрон в інтерв’ю радіостанції Europe 1, коментуючи діяльність активістки.

А в Швейцарії дівчину люто критикує Швейцарська народна партія. Вони називають її маріонеткою в руках дорослих.

Найпоширеніша претензія до Ґрети — популізм. Начебто 16-річна дівчина не робить конкретних пропозицій, а тільки висуває вимоги до дорослих. Про це, зокрема, писав американський журналіст Крістофер Колдвелл у колонці The New York Times

Найчастіше критикує Тунберґ президент США Дональд Трамп. Після її виступу на саміті ООН він спочатку іронічно написав у твіттері, що в дівчини щасливе дитинство. А коли журнал Time оголосив, що Ґрета стала людиною року, американський президент написав: “Так нерозумно! Ґрета повинна попрацювати над проблемою управління гнівом, а потім сходити з другом в старе, добре кіно! Охолонь, Ґрета, охолонь!”

Президент РФ Володимир Путін заявив, що «не поділяє загальних захоплень» із цього приводу:

«Ніхто Ґреті не пояснив, що сучасний світ складний і різноманітний. Впевнений, що вона добра дівчинка й щира дуже, але дорослі повинні зробити все, щоб не заводити підлітків і дітей в якісь крайні ситуації, використовувати їх».

Ґрета іронічно відреагувала на ці слова й й профілі свого твіттера оновила інформацію про себе на: “Добрий, але погано проінформований підліток (a kind but poorly informed teenager)”. 

А хто взагалі її батьки й як на це все реагують? Вона ж школу пропускає!

Батько екоактивістки не в захваті від того, що його донька стала однією з найвідоміших постатей у боротьбі з глобальною зміною клімату. Сванте Тунберґ вважає, що їй не слід було прогулювати шкільні заняття, щоб брати участь в акціях протесту. Втім, за його ж словами в інтерв’ю ВВС, Ґрета відчуває себе набагато щасливішою, відколи стала активісткою, але її дуже засмучує ненависть недоброзичливців.

Він також розповів, що його донька 3-4 роки жила в депресії:  “Вона перестала розмовляти… перестала ходити в школу”, — розповів батько.  

Тунберґ розповів, що в якийсь момент Ґрета почала відмовлятися від їжі, й це стало кошмаром для батька. Тоді Сванте вирішив, що потрібно щось змінювати, й почав проводити більше часу з Ґретою та її молодшою ​​сестрою Беатою.

Її мати — оперна співачка й учасниця конкурсу “Євробачення” Малена Ернман відмовилася від виступів і теж почала проводити більше часу з сім’єю.

Сім’я зацікавилися проблемами захисту навколишнього середовища, а для Ґрети ідея боротьби за екологію почала набувати все більшого сенсу. Батьки Ґрети вирішили поміняти звички, щоб зменшити свій негативний вплив на природу. Наприклад, її мати перестала літати на літаках, а батько став веганом. Дівчинку ці зміни буквально окрилили, зазначив Тунберґ. Тож, хвилюватись за реакцію батьків не варто, вони хоч і хвилюються за дівчину, але підтримують і розділяють її цінності.

А що Ґрета робить зараз і що збирається робити далі? 

Напередодні католицького Різдва Тунберґ повернулася додому на канікули. Дівчина сказала, що йде на канікули, адже їй треба відпочити, бо неможливо займатися активною діяльністю без перерви. 

Але вже 3-го січня на свій 17-й день народження школярка вийшла на чергову акцію протесту. Вона провела під будівлею парламенту Швеції сім годин: з 8:00 до 15:00. 

“Я не з тих людей, котрі святкують дні народження. Торта до дня народження не буде”,  — написала вона й додала, що просто повечеряє з родиною. 

Останній на сьогодні публічний виступ Ґрети відбувся 11 грудня в Мадриді під час зустрічі з кліматологами. “Я кажу вам, що є надія. Я її бачила. Але вона не походить від урядів або корпорацій. Це походить від людей”, — сказала тоді вона й додала: “Нам не потрібно чекати. Ми можемо розпочати зміни прямо зараз. Ми, люди”. 

Слідкувати за анонсами її акцій та дізнатися, коли руху необхідна допомога, можна на її сторінках у твіттері та інстаграмі

Одна з головних цілей Ґрети — це конкретний план із приводу кліматичних змін. Саме за це вона часто виступає й цього вимагає. “Я хочу конкретного плану, а не лише приємних слів”, — каже вона. Утім, чи почала вже Ґрета працювати над “конкретним планом” і кого залучає до цієї роботи — поки не відомо.

Тобто читати Ґрету можна в Твіттері та Інстаграмі? Чи є ще якийсь блог? 

Ґрета активно веде твіттер (3,9 млн. підписників) та інстаграм (9,6 млн.підписників). Також вона вже написала книгу “No One Is Too Small to Make a Difference” (“Ніхто не занадто малий, щоб зробити різницю”). Купити її можна тут. Це збірка промов і виступів Ґрети Тунберґ за період з вересня 2018-го по квітень 2019 року. Вона показує розвиток і перетворення школярки на одну з найголовніших еко-активісток сучасності.     

 

Джерела:  МатеріалThe Guardian: Our leaders are like children,’ school strike founder tells climate summit”. Колонка “Die Ostschweiz: Marionette «Greta»”. Матеріал The New York Times: The Problem With Greta Thunberg’s Climate Activism. Матеріал “Time: Greta Thunberg“. Новина “I need a break, says globetrotting Greta”. Матеріал “Greta Thunberg turns 17 today. Here’s how she started a global climate movement in just 18 months.”. Новина “Greta Thunberg ‘wants a concrete plan, not just nice words’ to fight climate crisis”. Матеріал “Отец Греты Тунберг: она-то счастлива, а мне тревожно”.

Читайте також як врятувати Австралію від пожеж: список, куди можна пожертвувати гроші. 

А ще про київські тумани: що це насправді — туман, смог чи отруйний дим? 

Facebook Comments