Womans hand playing acoustic guitar

Гітара для початківців, або Як навчитись грати, як Браян Мей

Текст: Євгенія Науменко

WARNING! Текст для тих, кого тільки-но осяяла думка навчитися грати на гітарі, а класні пацани вже і так все знають.

Інфобокс:

Ціна навчання: індивідуальні заняття – близько 2000 грн/міс, заняття в групах – 800-1200 грн/міс  

Ціна інструменту (класична/акустична гітари): 50 грн – 142 000 грн., середня ціна – 4000 грн.

Хочу грати на гітарі, як Браян Мей! Що робити, щоб стати справжнім профі?

Співати, як Фреді Мерк’юрі, а танцювати, як Майкл Джексон? Здорові амбіції – це супер! Але все залежить від того, чи відчуваєте ви, що це може стати справою вашого життя. Чи готові жертвувати сном і вільним часом? Чи вистачить у вас терпіння на те, що спочатку нічого не буде виходити так ідеально, як хотілось би? Чи всидите стільки часу на одному місці, щоб вивчити якийсь музичний малюнок в оригінальному темпі?

Кайф від гри на музичному інструменті наступає після годин мук, вмовлянь самого себе заспокоїтись і починати спочатку знов і знов, доки не вийде так, як треба.

Скільки то часу займе?

Знову-таки, немає однозначної відповіді. Комусь і життя мало, щоб усвідомити, що він – професіонал, а хтось, знаючи три акорди, вже вважає себе віртуозом.

Гітарист гурту Psithurism Дмитро Оцалюк радить займатися щонайменше по дві години на день, і тоді десь за півроку можна досягти базового рівня гри на інструменті. Одну пісню, каже музикант, наприклад, того ж Стінга “English Man in New York” або “Shape of My Heart”, не маючи жодних навичок, можна зіграти за місяць, а якщо вже маєте якусь базу, то за тиждень.

З особистого досвіду гітариста гурту Антитіла Дмитра Жолудя,  стандартні акорди можна вивчити за три місяці.

Працездатність, наполегливість, бажання – основні інгредієнти для пришвидшення навичок. Але є ще одна особлива штука – дар, талант, тяжіння – з цим людина народжується.

“Більше вірю в талант, але в певні моменти він закінчується, і тоді треба вмикати наполегливість”, – говорить Дмитро Жолудь.

Якщо це складно, чи можна просто навчитися грати одну улюблену пісню?

Звичайно! На Youtube є безліч уроків. До речі, багато початківців вчаться грати окремо по улюблених піснях. Це трохи полегшує муки навчання. Наприклад, тут  учасники гурту The Hardkiss пояснюють, як грати їхній новий хіт “Журавлі”. А за цим посиланням хіт усіх українських подвір’їв – “Вахтерам”.

Обов’язково вчити ноти?

Залежить від твоєї мети. Щоб навчитися грати одну чи кілька улюблених пісень і запалювати на вечірніх посиденьках з друзями – необов’язково. Але ти ж розумієш, що Браян Мей, напевно, ноти знав. 

В музичну школу мене вже не візьмуть? Де можна вчитися?

В музичну школу ні, якщо тобі не 5-6 років звичайно. Вчитися можна як завгодно: в приватних школах і студіях, індивідуально та в групах, по скайпу; окремо з викладачем вдома; самотужки.

А я зможу самотужки? Може, є якісь відеоуроки?

Якщо дуже захочеш – зможеш. Уроків – безліч. Тут хлопець з Києва, який навчає загальним основам гри на гітарі, зокрема й на електричній.  В акаунті є три плейлисти “Гітара від А до Я”, уроки як грати певні пісні і кавер-версії на сучасні хіти. Тут ви дізнаєтесь, які струни обрати, як навчитися брати баре, як тримати гітару.  Тут же вам простою мовою пояснять як грати пісні рок-зірок Nirvana та Metallica.

За цим посиланням двоє хлопців з Pima Live у формі невимушеного діалогу пояснять всі основи основ. Вони більше заглиблюються в теорію музики, окрему увагу приділяють роботі над почуттям ритму. Розповідають як імпровізувати на декількох акордах та що таке інтервали. Також роблять огляди акустичних гітар.

З цим чоловіком  вивчите ще й будете підтримувати свої знання з англійської. Крім того в нього є окремо уроки з гри на укулеле, на бас-гітарі, акустичній гітарі; урок для дітей, початківців та вже трохи музикантів.

Але стривайте, мені батьки говорили, що в мене немає слуху! Нічого не вийде?

Якщо батьки почули, що ви співаєте не по нотах, це ще не означає, що ви не зможете грати на музичному інструменті. Мати слух і вміти відтворити його власним голосом – це трохи різні речі, адже на відтворення звуку людиною впливає багато фізіологічних чинників, зокрема будова голосового апарату.

А взагалі, існує близько десятка різновидів слуху.

Наприклад, відносний/інтервальний слух  відповідає за здатність визначати відстань між нотами в мелодії, акордах. Абсолютний слух дозволяє людині без попереднього прослуховування визначити і назвати будь-яку почуту ноту. Загалом вважається, що абсолютний слух – вроджена здатність, проте зараз існують різні методики його розвитку. Завдяки внутрішньому слуху ми можемо уявляти в думці звучання окремих звуків, мелодій, чуємо музику «про себе». Наявність поліфонічного слуху дає змогу сприймати в музичному творі рух двох і більше голосів.

Тому це ще треба визначити, якого саме слуху у вас немає.   

Давайте до більш важливого! Навіщо в гітарі ця дірка?

Це не просто дірка, а резонаторний отвір. Він допомагає формувати звук. Без нього гітара буде звучати, як порожній дерев’яний ящик.

Запорізький музикант, майстер з виготовлення гітар, Юрій Скочко пояснює, як формується звук на гітарі, таким чином. Вібрація струни передається через підставку (рос. “кобылка”) на верхню деку гітари. Звукові коливання посилюються всередині корпусу і передаються через резонаторний отвір. Металеві лади слугують опорою для натискання струни. Таким чином струна коливається з різною частотою.

Отже, нот – сім, а струн – всього шість. В чому підступ?

Між кількістю струн і нот немає ніякого зв’язку. Якщо ви не  притискаєте лівою рукою струну до грифа на будь-якому ладу, а просто вільно торкаєтесь струни, то сама по собі перша знизу, найтонша струна звучить нотою мі, далі – сі, соль, ре, ля, мі.  

Ноти «зашифровані» в ладах. Ладом називають або металеву смужку, яка кріпиться до грифа, або проміжок між цими двома смужками. Ладів на грифі гітари в залежності від її типу (класична або електрогітара) може бути від 19 до 27. Гітара має змогу відтворювати ноти чотирьох октав – малої, першої, другої і третьої. Октава – це ділянка звукоряду, в яку входять 7 ступенів (нот) – до, ре, мі, фа, соль, ля, сі. Всього існує 9 октав. Вони мають такі назви: субконтроктава (найнижча), контроктава, велика, мала, і далі простіше – перша, друга, третя, четверта, п’ята (найвища). Звичайно, в природі існують звуки вищі, ніж у пятій октаві, та нижчі, ніж у контроктаві, але в музиці вони не застосовуються.

Ноти в октавах відрізняються частотою звуку.  Частотою називають кількість коливань в секунду певної точки середовища, в якому поширюються гармонічні звукової хвилі. Кожна нота в кожній октаві має свою частоту. Наприклад, нота (ступінь) До в субконтроктаві має частоту 16,352 Гц, в першій октаві – 261,63 Гц, а в п’ятій – 4186 Гц. Нота Фа в контроктаві має частоту 43,654 Гц, в малій октаві – 174,61 Гц , а в четвертій – 2793,8 Гц. Ще існує така закономірність, що від октави до октави частота звуку певної ноти підвищується, грубо кажучи, вдвічі. Тому звуки одної й тої самої ноти в різних октавах сприймаються, як дуже схожі.  

Не надто просто. А можна вже грати?

Ще ні, спочатку треба вивчити хоча би кілька акордів. Акорд – це певна комбінація кількох музичних звуків. Для гітари це, так би мовити, комбінація затиснутих струн. Початківцям зазвичай радять навчитися грати три основних акорди, найпростіших за позицією руки та пальців. В народі їх називають «блатними» –  Am, Dm, E.

Ці малюнки схематичні, для простого розуміння. Гітаристи для графічного запису пісень використовують не загальновідомий нотний текст, а табулатури. Вони складаються з 6 ліній, що відповідають 6 гітарним струнам. Замість нот – цифри, що позначають номер ладу. Тобто коли, до прикладу, на другій лінії позначена цифра 2, це означає що другу струну треба затиснути на другому ладу. Якщо позначена цифра 0 – це звук непритиснутої струни.

Будьте уважні, адже при деяких графічних записах – перша лінія зверху, це перша струна знизу на гітарі. В аплікатурах акордів струни зображують вертикально, їх читати – справа наліво.

Тобто цих трьох-чотирьох акордів вистачить?

Дивлячись для чого. Цими трьома акордами, наприклад,  можна зіграти приспів «Ой, смереко». Якщо взяти перші два акорди і лише Е замінити на Em, то можна поностальгувати «Квіткою» Океана Ельзи. Ну а щоб «бабахнути» хіт всіх дворів і вечорів – «Вахтерам» гурту Бумбокс – вам слід вивчити до цих трьох ще два акорди – C і G.

Для новачків гітарист Антитіл Дмитро Жолудь також радить вчити, наприклад, пісні «Птаха» і «Танцюй».

Взагалі існує безліч класифікацій акордів. Найбільш загальновідома – розділення акордів на мажорні (веселі) і мінорні (сумні). Чіткої кількості акордів ніхто не знає. Хтось каже навіть про тисячі і мільйони. Основних, побудованих від кожної ноти, яких буде достатньо знати на непрофесійному рівні – 30-40. Тут музикант показує, як за допомогою інших трьох акордів можна зіграти кілька десятків пісень

А які є прийоми і фірмові «трюки» гри на гітарі?

Існує два основних способи: боєм і перебором. Бій – це коли правою рукою «б’єш» одночасно по всіх або декількох струнах, а перебір – до кожної торкаєшся окремо і в певній послідовності.

Прийомів гри дуже багато. Наприклад, гарне французьке слово флажолет означає прийом і звук, який отримують, злегка притискаючи струну у її певній частині. А гліссандо  означає «плавний» перехід від одного звуку до іншого по черзі. Досягається шляхом ковзання пальцем по грифу гітари під час видобування звуку.

Найпопулярнішим «трюком», про який всі хоч раз чули, є баре. Це такий прийом гри на гітарі, коли одним вказівним пальцем затискаються усі, або одразу декілька струн на гітарі. Це складний елемент гри для початківців, але завдяки баре вибудовується достатньо багато акордів.

Зачекайте, а якщо я – шульга? Може мені потрібна спеціальна гітара? Зараз в багатьох магазинах можна купити спеціальну лівосторонню гітару. Але деякі музиканти кажуть, що зі звичайною гітарою легше впоратися шульгам. Причина в тому, що ліва рука під час гри виконує більш складну роботу, аніж права.

Від гітари – мозолі на пальцях? Що іще ви від мене приховували?

Так, і не абиякі. Ще треба довго і дуже терпляче вчитися швидко змінювати позицію пальців і руки, щоб зіграти в потрібному темпі і ритмі пісню. Краще одразу завантажити на телефон метроном і вчитися грати в потрібному темпі. Буде боліти спина. Але мозолі – то таки найгірше.

Проте навіть вони не стануть на заваді тому, хто справді хоче навчитися грати.

“Єдине, що мене нервує – це те, що не вистачає часу для занять. Іноді намагаюсь приборкати свою квапливість у навчанні та відпрацюванні прийомів. Але поспішайте повільно і все у вас вийде!” – радить Дмитро Жолудь, гітарист гурту Антитіла.

Для підготовки цього тексту ми використали такі джерела: сайти – mygitara.rumuzuchitel.comguitarlesson.rugitarre.ruwikipedia.org, експерти – Іван Науменко (муз освіта по класу баяна; гітарист-самоук), Юрій Скочко (муз освіта по класу баяна; гітарист-самоук), Дмитро Оцалюк (гітарист гурту Psithurism), Дмитро Жолудь (гітарист гурту “Антитіла”), Ангеліна Яковлева (муз освіта клас фортепіано, викладач музики, диригент хорів і оркестрів, вокаліст)

Це – дванадцятий текст із серії публікацій “Все можна зрозуміти”. Наприкінці 2016 року ми провели фандрейзинг, щоб створити серію із 30 текстів, що пояснюють складні речі простими словами. Дякуємо вам за підтримку. Ми вітаємо відгуки та побажання щодо тем.

Facebook Comments