Знімок екрана 2020-01-27 о 16.08.09

Меморіали жертвам Голокосту: ми пам’ятаємо

Текст: Світлана Моренець

Минає 75 річниця від тих днів, коли нацисти жорстоко винищували євреїв. У світі з’являються все нові й нові пам’ятники та меморіали пам’яті жертвам Голокосту. Близько 6 мільйонів євреїв загинули в період із 1933 по 1945 роки.  Для них будували табори смерті в багатьох країнах Європи, їх виселяли, вивозили, розстрілювали, душили газом  як дорослих, так і дітей. 

Якщо під час своїх подорожей ви також хотіли б вшанувати пам’ять тисяч загиблих  Lustrum зібрав для вас підбірку відомих і зворушливих меморіалів зі всього світу, які нагадують про цю страшну трагедію.

І нехай їх буде ще більше, щоб людство не повторило таку помилку знову.

Єрусалим, Ізраїль

“Яд Вашем”, мабуть, один із найбільш вражаючих маморіалів пам’яті жертвам Голокосту. Це друге найбільш відвідуване місце в Ізраїлі. Меморіал заснували в 1953 році, він знаходиться на горі Герцля в Єрусалимі.
У цьому комплексі зберігається пам’ять про 6 млн євреїв, вбитих нацистами під час Другої світової війни. “Яд Вашем” це мільйони імен та фотографій загиблих. Тут збирають обривки архівів та крихти інформації про врятованих і загиблих. Меморіал займає 18 гектарів із десятками виставок і місць пам’яті, а в центрі знаходиться “Зал імен”. Знімки загиблих розташовані на стелі, що піднімається вгору, до неба.

Знімок екрана 2020-01-27 о 16.44.26

Берлін, Німеччина

Перед будівництвом цього меморіалу в пам’ять про євреїв  жертв нацизму  в Берліні було чимало суперечок. Головним аргументом “проти” стало те, що росте нове покоління німців, які не винні в фашистських злочинах,  не варто обтяжувати їх сумління почуттям вини. Але згодом комплекс все ж побудували за ескізом Пітера Айзенмана, офіційне відкриття відбулося в 2005 році. Меморіал складається з 2 700 блоків, між якими залишили вузькі проходи, щоб ви могли відчути себе на самоті серед сірих каменів. 

Знімок екрана 2020-01-27 о 16.42.06

Будапешт, Угорщина

Меморіал називається “Взуття на річці Дунай”. Щоб не займатися похованням, у 1944-1945 роках нацисти розстрілювали євреїв на березі річки. Євреїв привозили до дунайської набережної на вантажівках, наказували зняти взуття й відвозили в невідомому напрямку. Кулі економили, тому людей сковували ланцюгом групами по 50-60 чоловік, а потім стріляли тільки в першого — падаючи, він тягнув за собою інших. Залишене на набережній взуття фашисти забирали на продаж або використовували для власних потреб. Точна кількість вбитих досі невідома. Ідея меморіалу належить режисерові Кену Тогаю, втілена угорським скульптором Дьюлою Пауером. Усі пари взуття — автентичні копії моделей 1940-х років.

mika-zt5SZc8YOZU-unsplash

Париж, Франція

У пам’ять про євреїв, депортованих із Франції впродовж Другої світової війни, в Парижі звели “Shoah Memorial”. Це  стіна, на якій вирізьблені 76 тисяч імен євреїв. Меморіал спорудили на місці концтабору Дрансі, який у часи Другої світової війни знаходився в передмісті Парижа. З усіх 76 тисяч, хто пройшли через цей концтабір, вижили тільки 2 000 людей. 

261121

Флорида, США

Меморіальні комплекси встановили навіть країни, де не було влади Третього рейху. Проте, навіть  там вшановують пам’ять загиблих під час Голокосту. Наприклад, на набережній Маямі у Флориді в 1990 році зусиллями американського комітету тих, хто вижив у Голокості, відкрили меморіал. Скульптором став Кеннет Трейстер. Меморіал  це композиція у вигляді тіл, що перетворюються на величезну відкриту руку. Рука, в свою чергу, символізує прагнення свободи, й каменя пам’яті, на ньому викарбувано імена тисяч загиблих.

0*SKq_HGCDtJhilO4E

Читайте також “Ціна правди”: фільм про вибір між одним та мільйонами життів. 

Facebook Comments