P1280140

Українська художниця Ольга Приймак: з банку в мистецтво

Текст: Ярослава Тимощук

Українка Ольга Приймак чотири роки працювала в Америці у сфері економічної статистики у Світовому банку, після чого помандрувала до Лондона, щоб стати художницею. Нині її картини виставляються по всьому світу, а коріння таланту Ольги — на Волині

Життя, мистецтво, Лондон

Ольга виросла у Луцьку й закінчила тут художню школу. Прив’язаність до землі, активність, бажання вчитися — те, що Ольга взяла з дитинства на Волині у доросле життя. Нині вона згадує, як від батьків, лісників за професією, переймала уміння споглядати за навколишнім світом.
– Мама і тато тримали пасіку, господарювали, збирали трави, доглядали ліс. Завдяки їхній роботі я була ближчою до природи, мала загострене відчуття зміни сезонів…
Батьки Ольги дбали про те, щоб розвивати інтереси доньки, багато доклали зусиль, аби вона отримала хорошу освіту.
З вдячністю художниця згадує свого вчителя в художній школі — людину, яка відкрила їй світ мистецтва: художника Володимира Жижеруна.
– Це досі одна з найвпливовіших людей у моєму житті, свого роду гуру, – каже Ольга. – Володимир Іванович вселив упевненість у власних силах — і це дало результат, хоча й не відразу. Пан Володимир переконав – я вибрала мистецтво. Як виявилося, недарма. Його наука й тепер стає мені в пригоді, у складних ситуаціях думаю: «Що б на це сказав Володимир Іванович?».

P1280183

Фото: Ольга Приймак

Перед тим, як знайти своє творче покликання, Ольга здобула бізнес-освіту за програмою MBA в американському штаті Кентуккі та стала магістром ділового адміністрування. Відтак чотири роки пропрацювала у Вашингтоні в департаменті фінансової статистики у Світовому банку, де познайомилася із майбутнім чоловіком. Невдовзі після одруження йому запропонували роботу в Лондоні. Тоді Оля переїхала до британської столиці, де навчалася мистецтва у коледжах Prince’s Drawing School і Central Saint Martins.
Щоб призвичаїтися у британській столиці, почала вести арт–блог — щодня по картині. «Руками, пензлем та олією «приміряла» до себе нове оточення», – каже художниця.
Ольга була учасницею престижних виставок молодих британських художників, у тому числі — й показів у Королівській Академії Мистецтв та Національній Портретній Галереї.
– Художній світ у Лондоні став для мене безцінною школою мистецтв. Мене захоплює, як демократично тут уживаються різні філософії, як мирно співіснують творчі переконання, – пригадує Ольга знайомство з містом, в якому і знайшла свою візуальну мову.

Робота і успіх

Нині більшість часу художниця проводить у студії. Щодня малює по 3–4 години, а решту часу читає та дивиться роботи колег. Навіть заснувала з друзями неформальний читацький клуб «щоб обмінюватися враженнями та й просто частіше збиратися разом».
– Моя праця потребує якнайбільше концентрації, тому не може тривати довго. Після роботи забігаю подивитися на свіжі виставки: немає гіршого, ніж замикатися на власній роботі, – каже художниця.

13557886_995753200479536_6829602757824316126_nФото: Ольга Приймак

Ольга бере участь у мистецьких резиденціях та експозиціях, провела кілька авторських виставок, продає свої картини по цілому світі, але найвищим проявом успіху вважає – мати достатньо впертості, щоб продовжувати роботу попри всі перешкоди, адже «саме ця риса відрізняє професіоналів від мрійників».
Головним в роботі Ольга вважає пошук однодумців.
– Пошук людей, із якими можу порозмовляти на теми, яких торкаюся у своїй творчості, особистостей, які люблять інтелектуальний виклик, – пояснює художниця. – Знаходити їх — моя основна мотивація повертатися щодня до студії.

Магія дому

На відстані Ольга спостерігає за тим, що відбувається на батьківщині й реагує на все як художниця.
– Коли в Україні відбувався Майдан, виникло непереборне бажання долучитися, – згадує жінка. – Це вилилося в серію картин: аполітичних спостережень за конфліктом через призму буденного життя в Лондоні. Роботи почали укладатися у формат щоденника — я їх так і назвала.

приймакФото: Ольга Приймак

Свої роботи художниця показала на персональній виставці у Лондоні на початку 2015 року. Нині роботи набувають нового сенсу через вихід Британії із ЄС, тому вдруге мисткиня показала їх на виставці про порозуміння у Європі.
На останніх картинах Ольги – руки, які жестами відображають збирання трав, а також самі рослини. Це магія рідного дому на Волині, а ще — процес зцілення.
– Травництво передалося нам від бабусі по маминій лінії, – говорить художниця. – Я взяла щось старе, знайоме й поєднала із сучасним контекстом.

13612194_995753600479496_5326586861700370699_nФото: Ольга Приймак

Нині Ольга працює над серією картин, де народна медицина поєднується з алхімією.
– Ритуали збору й приготування трав стали метафорою мого живопису.
Ці роботи були виставлені під час фінальної виставки резиденції Флоренс Траст у центрі Лондона, після чого їх запропонували показати в Дубаї.

риймак2Фото: Ольга Приймак

Натхнення Ольга черпає з усього, що відбувається навколо:
– У мистецькій сфері відсутні будь-які універсальні виміри успіху. Але саме з цього хаосу народжуються найоригінальніші творчі ідеї. Приміром, в Україні з труднощів та кризи виникли таланти співачки Джамали чи драма-турга Наталії Ворожбит. Нема нічого цікавішого, ніж приглядатися до життя навколо себе.

Переглянути та придбати роботи Ольги Приймак ви можете на її сатйті.

Facebook Comments