lustrum-5

Міфи про туберкульоз: чи можна захворіти в метро й чи врятує вакцинація?

Текст: Марія Очеретяна

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна посідає друге місце в Європі за рівнем захворюваності на туберкульоз (перше — в Молдови). Хворіють люди різного віку, походження та соціального статусу. Утім, щодо цієї хвороби досі існують чимало міфів. До Дня боротьби з туберкульозом Lustrum розвінчує їх та пояснює, як уберегти себе та своїх близьких від цього захворювання. 

Звідки береться туберкульоз, і як я можу ним заразитися? 

Туберкульоз викликає бактерія Mycobacterium tuberculosis, більш відома як паличка Коха. Туберкульозні палички передаються повітряно-крапельним шляхом, коли хворий кашляє або чхає. 

Імунітет здорової дорослої людини здатен опиратися бактеріям, тому 90-95% людей ніколи не захворіють на туберкульоз. Проте, якщо імунітет ослаблений через нездоровий спосіб життя або хвороби (СНІД, аутоімунні захворювання — коли імунітет мобілізується проти клітин власного організму), для інфікування достатньо кількох бактерій. Діти також не мають імунітету від хвороби, тому їх вакцинують. 

inside text banner 2

Тобто, якщо я буду їхати в метро з хворим на туберкульоз, я теж захворію?

Малоймовірно. Туберкульоз передається не так швидко, як, наприклад, коронавірус. Високий ризик захворіти в тих, хто перебуває з хворим в одному приміщенні до 8 годин щодня впродовж трьох місяців до початку лікування. Коли ж хворий починає лікуватися, через певний час він припиняє виділяти паличку Коха, і спілкуватися та навіть цілуватися з ним — цілком безпечно. 

А чи можу я заразитися, якщо буду користуватися речами хворого?

Ні, туберкульоз не передається через особисті речі чи посуд хворого. Неможна заразитися також через їжу, яку він приготував. Із цієї ж причини від туберкульозу не врятує регулярне миття рук, хоча так можна захистити себе від багатьох інших хвороб

А правда, що туберкульоз передається спадково? 

Ні, немає жодних підтверджених медичних та наукових досліджень, які б це доводили.

Чи існує вакцина від туберкульозу, вона небезпечна? 

Існує, це вакцина БЦЖ (скорочення від Бацила Кальметта — Герена (Bacillus Calmette–Guérin), яку роблять дітям на 3-5 день життя. Вакцинувати дітей потрібно, оскільки вони ще не мають виробленого імунітету проти туберкульозу, тобто є дуже вразливими перед бактеріями. 

Вакцинована дитина може захворіти, але перенесе хворобу без ускладнень. Останніми роками батьки новонароджених часто відмовляються від вакцини. Про це розповідає заступниця директора проекту “Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні” Ольга Палова. Утім, у МОЗ зазначають, що за відсутності протипоказань (маса тіла менше двох кілограмів, важкі травми під час пологів, внутрішньоутробні інфекції) БЦЖ є однією з найбезпечніших вакцин. Після неї в дитини може утворюватися скоринка, що якийсь час кровоточитиме, але це нормальна реакція. 

Дорослим вакцинуватися на туберкульоз не потрібно. Щоб знизити ризик захворювання у старшому віці, треба стежити за власним способом життя: не курити, відмовитися від зловживання алкоголем та жирною їжею, займатися фізичними вправами, багато часу проводити на свіжому повітрі. 

Які симптоми туберкульозу? І до якого лікаря звертатись, якщо вони є?

У хворого можуть бути такі симптоми:

  • кашель понад 2 тижні;
  • підвищена температура тіла більше 7 днів;
  • утруднене дихання;
  • біль у грудях;
  • поганий апетит, постійна слабкість;
  • безпричинна втрата ваги;
  • підвищена пітливість, особливо вночі;
  • кровохаркання (кров у мокротинні, коли людина кашляє).

Якщо ви виявили у себе такі симптоми, звернутися потрібно, перш за все, до сімейного лікаря. 

Що таке “закрита форма” туберкульозу?

Зазвичай туберкульоз вражає легені, але іноді може переходити й на інші внутрішні органи: кістки, сечовий міхур або навіть мозок. Таку форму туберкульозу називають “закритою”. Люди, хворі на таку форму, не несуть загрози для оточення. Паличка Коха живе у тканинах організму, а у відкрите середовище не потрапляє. При закритій формі людина може відчувати хронічну втому, погіршення апетиту, пітливість, підвищення температури.

Утім, “закритий туберкульоз” складно діагностувати на ранніх стадіях. Часто закриту форму можна переплутати з іншими хворобами. Для її виявлення можуть провести біопсію (коли з організму беруть на аналіз частину ураженої тканини), окремо досліджувати органи за допомогою комп’ютерної томографії, ультразвукової діагностики та магнітно-резонансної томографії (МРТ – коли зображення організму отримують не за допомогою опромінення, а під впливом магнітного поля).

Як перевіритися на туберкульоз?

Ви можете пригадати, як у школі вам робили пробу Манту — тоді з уколом вам вводили препарат туберкулін. У тому місці, куди ввели препарат, з’являється специфічне запалення. Таким чином можна перевірити, як імунітет відреагує на препарат. 

Варто занепокоїтися, якщо в місці подразнення з’явилося надто велике почервоніння (це тому вам шкільна медсестра міряла лінійкою розмір почервоніння на місці уколу), бульбашки чи рани, або якщо кожного року подразнення стає більшим. Це означає, що імунітет зазнає постійного стресу, й може свідчити про туберкульоз.

Також перевіритися можна за допомогою флюорографії — рентгену грудної клітини, але її варто робити не частіше, ніж раз на півроку, щоб не опромінювати організм надто сильно. 

Туберкульоз — це назавжди? Чи існують ліки від нього? 

Туберкульоз можна вилікувати навіть у деяких складних випадках — коли людина звертається до лікаря запізно, і хвороба встигає прогресувати. Ліки від нього закуповує держава, для хворих вони є безкоштовними. Зазвичай їх приймають у вигляді пігулок, рідше — ін’єкцій. 

Проте, якщо людина приймає препарати з перервами, збудник хвороби звикає до дії ліків та стає до них стійким. Таким чином пацієнт ускладнює своє лікування та ставить під загрозу здоров’я свого оточення. 

Що буде, якщо туберкульоз не лікувати зовсім?

Якщо не лікувати туберкульоз, хворий зазвичай помирає за 2-3 роки, а перед тим може передати захворювання багатьом своїм рідним та колегам.

Лікуватися потрібно обов’язково на стаціонарі чи можна вдома? 

У більшості випадків лікуватися вдома — краще. Зазвичай самопочуття людини, яка почала лікування, покращується за кілька тижнів, і вона може навіть працювати (адже, якщо пацієнт сумлінно приймає ліки, він не несе загрози для здорових людей). Окрім того, в переповнених лікарнях, де хворі на туберкульоз упродовж тривалого часу контактують між собою, в них може відбуватися “обмін” збудниками, що викликає стійкість до препаратів. Тому перебувати в медзакладі упродовж всього лікування — не потрібно. 

Чи правда, що тубдиспансери ліквідовують?

Не зовсім. Їх скорочують, оскільки в Україні вони не потрібні у великій кількості. Не всі хворі потребують стаціонарного лікування у спеціальних закладах. За словами Павлової, скорочення ліжок для хворих на туберкульоз не вплине на їхнє лікування. Головне, щоб кошти, які заощаджуватимуть на утриманні лікарень, спрямували на лікування хворих, зокрема, медикаменти. 

Окрім того, хворі, які потребуватимуть стаціонарного лікування, досі можуть отримати його в обласних лікарнях. У медзакладах досі є спеціальні палати для хворих на туберкульоз.

Як я можу підтримати людину, в якої виявили туберкульоз? 

На жаль, людей, хворих на туберкульоз, досі стигматизують: їх уникають, не беруть на роботу, розривають із ними стосунки, хоча за своєчасного та правильного лікування вони не несуть загрози.

Якщо в когось із ваших рідних чи просто знайомих виявили цю хворобу, дайте їм зрозуміти, що ви готові їх підтримати, поясніть, що ця хвороба виліковна й може практично не впливати на якість життя. 

Також пацієнти можуть звертатися в організацій, які допомагають хворим, у тому числі — психологічно. Серед них: рух “Україна проти туберкульозу” та “Партнерство “Зупинимо туберкульоз. Україна”. Вони працюють з адвокатами, щоб покращити законодавство для хворих, займаються доступністю діагностики й лікування та мають штат психологів, які за потреби надають індивідуальні консультації. А за номерами 0800500451 та 0800503080 постійно працює гаряча лінія підтримки та консультацій від Фонду профілактики хімічних залежностей та СНІДу. 

inside text banner 2

Джерела: інтерв’ю з заступницею директора проекту “Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні” Ольгою Павловою, коментар та текст Центру громадського здоров’я, текст Міністерства охорони здоров’я, текст ВВС, посібник про туберкульоз Департаменту охорони здоров’я США, дані ВООЗ про захворюваність на туберкульоз, інструкція до застосування вакцини БЦЖ.

Читайте також Коронавірус COVID-19: усе, що вам потрібно знати.

А ще Непереносимість лактози й глютену: що це таке й чим небезпечне.

Facebook Comments