Дизайн без назви-4

Візи для українців: чому нам відмовляють та що з цим робити

Текст: Марія Очеретяна

Здавалося б, візові страждання українців закінчились разом з європейським безвізом, але ні. За рейтингом Passport Index, український паспорт посідає 21 сходинку: з ним можна поїхати без візи до 93 країн, а ще в 49 можна отримати візу просто в аеропорту. Утім, для подорожей до 56 держав світу віза українцям все ще потрібна. Для порівняння: мешканці Німеччини мають отримувати візу лише у 26 країн світу.

Ми розібралися, куди потрапити найважче, для яких цілей потрібно оформлювати візу, та як не отримати відмову. 

Куди українцям потрібні візи, й що для цього треба? 

Українцям потрібні візи для подорожей у 56 країн світу. Але візи бувають дуже різними: від наукових та студентських до журналістських та віз для представників релігійних місій. Набір документів, які потрібні для подачі на візу, залежатиме від її типу та країни, куди нам хочеться поїхати.

Кожна країна має власну візову класифікацію, але кілька типів віз є загальними:

  • транзитна (її оформляють на короткий період  до кількох днів  у випадку, якщо вам потрібно зробити авіапересадку або перетнути територію однієї держави дорогою до іншої);
  • туристична;
  • робоча (може бути короткостроковою  до 90 днів  або довгостроковою  до одного року);
  • “родинні” візи (для возз’єднання родини, одруження, для чоловіка/дружини);
  • студентська віза (для навчання);
  • імміграційна (видається з правом в’їзду лише на один раз, оскільки у перспективі людина отримає дозвіл на проживання).

Щоб отримати візу, треба подати документи до посольства бажаної держави в Україні. Якщо потрібного вам консульства в Україні немає, це можна зробити в найближчій державі – наприклад, Польщі. У типовому наборі паперів: заповнена анкета на візу, закордонний та український паспорти та копії, фотографії певного формату та не більш, ніж піврічної давності, довідка з банку про рух коштів на рахунку або кількість грошей на рахунку, документи, що підтверджують мету поїздки, страховий поліс. Різними будуть і умови та обмеження. Наприклад, для деяких країн достатньо побачити, що на вашому рахунку є п’ятсот чи тисяча Євро, а інші посольства захочуть переглянути рух грошей на вашому рахунку за останні три місяці. 

Цей пакет може відрізнятися в залежності від країни та типу візи, тому про остаточний перелік варто запитувати в консульстві. 

Є якісь нові договори про безвіз? 

Так, вони з’являються періодично. 

Наприкінці 2019 року Україна підписала кілька нових договорів. Утім, не всі вони вже встигли набути чинності. Наприклад, подорожувати до Монголії поки що можна без візи лише, якщо маєте офіційне запрошення. 

До Еквадору можна приїхати без візи, якщо ви плануєте перебувати тут не довше 90 днів. Якщо ваша мандрівка буде тривалішою, необхідно отримати візу в Почесному консульстві Республіки Еквадор у Києві.

Угоду про безвіз із Колумбією вже підписали, але ще не ратифікували. Наразі за неї повинен проголосувати колумбійський парламент. 

До Північної Македонії з 22 грудня можна їздити без візи. Скасовані навіть довгострокові візи для навчання, працевлаштування, возз’єднання сім’ї та імміграції. 

За новинами про потенційний безвіз з якось конкретною країною можна слідкувати на сайті МЗС.

А куди візу отримати найважче й чому? Чому мені можуть відмовити у візі?

Традиційно найскладніше українцям отримати візу до США та Великої Британії. Наприклад, у 2019 році Сполучені Штати відмовляли українцям в отриманні візи в 45% випадків. 

Засновниця медіапроекту про життя у США та імміграцію Rubic Катерина Панова пояснює: основна причина те, що серед українців багато потенційних іммігрантів. А Штати і так вже приймають багато біженців з України, особливо з 2014 року. 

Друга причина  Україна недостатньо жорстко веде переговори із США та не має сильної зовнішньої політики. А “дружбу США з Україною” та “боротьбу проти Росії” Панова називає радше міфом, адже українцям відмовляють в американських візах втричі частіше, ніж “ворожим росіянам”.

“Росія не пускає американців без візи в Росію, й отримати російські візи вартує грошей та зусиль, тому США більш чуйно та обережно ставиться до росіян, ніж до українців, і робить вибір не йти з ними на додатковий конфлікт”,  вважає Панова. 

Окрім того, за її словами, те, наскільки охоче США дають візи, залежить від економічної ситуації у країні. Саме тому відсоток відмов у киргизів, сальвадорців, вірменів вищий, ніж в українців.

“А от в азербайджанців, росіян та бразильців є нафта, тому їх більше пускають”,  пояснює Панова. 

Ситуація з британськими візами краща. За даними британського уряду, у 2019 році 90% українців, що подали документи, змогли отримати візу до Сполученого Королівства. 

Утім, відмови у візах українцям все одно бувають непередбачуваними. Наприклад, у 2018 році Британія не пустила на слухання Лондонського арбітражу юриста та бізнесмена, які мали виклик на арбітражні слухання з визначеною датою, запрошення британської сторони, підтверджені доходи. Аргументували це тим, що британський Home Office не впевнений, що вони не їдуть до Лондона в якості заробітчан.

Ситуацію також ускладнює те, що в Україні досі немає британського візового центру, а заявки українців обробляють у Варшаві. Найближчим часом у Києві його відкривати не планують

Я хочу отримати американську візу. Як я можу підвищити свої шанси?

Треба уважно вивчити візові вимоги та намагатись їх виконати якомога ретельніше. З очевидного, але важливого: не брехати й не користуватися послугами посередників. 

Видання Rubic, яким керує Катерина Панова, пропонує кілька простих порад:

  1. Бути чесним. Не варто вигадувати неіснуючого однокласника, якого ви збираєтеся провідати, або подавати фіктивні довідки з місця роботи. Зазвичай у посольстві помічають брехню.
  2. Пояснити мету поїздки. Бажано надавати якомога більше деталей. Наприклад, якщо ви їдете до друга, він може написати в листі, в які місця планує вас водити, та в якому ресторані ви будете обідати. 
  3. Пояснити, хто ж за вас буде платити. У посольстві розуміють, що позичити гроші у знайомих  не проблема, тому краще мати з собою не великі суми, а виписку з банку про рух коштів на вашому рахунку. Якщо подорож оплачує роботодавець або родичі, їм варто написати листа з підтвердженням. 
  4. Заповнювати анкету на візу самостійно. Компанії-посередники часто роблять помилки й порушують законодавство.

“Я особисто тричі отримувала туристичні візи у США, їх отримували мої друзі та родичі, ну і в мене є сотні історій наших читачів. Тому, можу категорично сказати, що безпричинних відмов дуже, дуже мало. І, на жаль, більшість людей самі винуваті в тому, що не зробили “домашню роботу” чи легковажно довірили свою особисту інформацію якимось посередникам”,  вважає Катерина. 

Що робити, якщо мені відмовили у візі? Коли я зможу спробувати ще раз?

Якщо ви зібрали всі документи, пояснили причину подорожі та довели, що можете оплатити поїздку, але вам все одно відмовили, можна подати апеляційну скаргу. У цьому допомогти може консул.

Після остаточної відмови можна подати анкету повторно. Наприклад, якщо ви хочете знову спробувати отримати Шенгенську візу, варто почекати від 3 місяців до 10 років. Термін залежить від типу відмови, а вона  від того, наскільки серйозними були порушення. 

Безвіз із Європою. Через що мені можуть відмовити у в’їзді?

Відмовити у в’їзді можуть, якщо у прикордонників виникнуть сумніви стосовно мети вашої подорожі, здатності її оплатити або, якщо ви перевищили дозволений термін перебування в Євросоюзі без візи.

В’їжджати до ЄС без візи можна виключно з біометричним паспортом, а перебувати там  не довше 90 днів на півроку. Такі правила в’їзду в Європу для українців працюють із 1 вересня 2017 року і розповсюджуються лише на короткі  туристичні подорожі. 

У кожній країні ЄС є власний денний прожитковий мінімум, тому прикордонник може запитати, чи є у вас із собою необхідна сума. Утім, за безвізовим режимом до ЄС їздять навіть автостопери, якщо зможуть пояснити, як харчуватимуться та де ночуватимуть. І, головне, доведуть, що не планують залишатися в ЄС. 

Через що мене можуть депортувати? Що тоді робити?

Депортація українцям може загрожувати, якщо вони порушують законодавство країни, до якої приїхали. Наприклад, якщо українець має робочу візу в Польщі і хоче працювати з нею у Німеччині, розповідає консул України у Мюнхені Ірина Шум.

Ще одне популярне порушення  підробні документи, які зазвичай продають компанії-посередники. Потрібно розуміти, що такі дії  незаконні, а правоохоронні органи скоріше за все виявлять обман. 

Якщо ви вчините дрібне правопорушення: наприклад, перебіжите дорогу на червоне світло,  потрібно буде сплатити штраф, але за це не депортують. А от за ухилення від сплати штрафу вже можуть і депортувати.

Після депортації ви можете отримати заборону на в’їзд на певний термін, а після нього  знову спробувати отримати візу. Але, якщо порушення серйозне, заборона може тривати роками. 

Нові правила перетину кордону з ЄС: чи правда, що за в’їзд доведеться платити?

Не зовсім. Із 2021 року ЄС запроваджує Європейську інформаційну систему авторизації подорожей (ETIAS). Через це умови безвізових подорожей зміняться не лише для українців, але й для громадян Великої Британії, Бразилії, США, Японії, Канади, Австралії та інших держав. 

Після того, як зміни запрацюють, для подорожі в ЄС українцям потрібно буде заповнити онлайн-заявку та отримати дозвіл. За кожне звернення потрібно буде сплатити комісію в розмірі 7 євро (для осіб, молодших 18 та старших 70 років  безкоштовно). Дозвіл буде дійсним впродовж трьох років або до завершення терміну дії закордонного паспорта. 

Нову систему вводять, у першу чергу, через наплив біженців до країн Європи. Очікується, що вона дозволить ефективніше виявляти міграційні порушення. А тим, хто подорожує, система допоможе заощадити час на кордоні. 

Джерела: дані Держдепартаменту США про відмови в отриманні візи, рейтинг Passport Index, імміграційна статистика уряду Великої Британії, стаття на Rubic, інформація на сайті Посольства Польщі в Україні, пояснювальний текст на “Європейській правді”, публікація на сайті системи ETIAS, інтерв’ю з консулом України в Мюнхені Іриною Шум та засновницею медіа-проекту Rubic про життя в США та імміграцію Катериною Пановою, стаття на “Європейській правді”, новина Тиждень.ua.

Читайте також Долетіти лоукостером: плюси та мінуси бюджетних перельотів.

А ще Час у подорож: підбірка українських тревел-блогерів.

Facebook Comments