(c) OSCE

5 художніх книжок про війну на Донбасі

Текст: Христина Мельник

Війна на сході України не залишає байдужим українське суспільство. А митці, журналісти та свідки подій не можуть мовчати. Поступово документальні твори змінюються художніми романами, збірками оповідань та віршів. Ми зібрали для вас найбільш знакові художні твори про українсько-російське протистояння.

Сергій Лойко “Аеропорт”

“Аеропорт” – один з перших художніх романів про конфлікт на сході країни, опублікований в Україні. Автор розповідає історію всієї української кризи, починаючи з революційних подій Євромайдану у листопаді 2013 і до легендарної оборони Донецького аеропорту очима головного героя твору – військового фотографа Олексія Молчанова.

В романі є мелодраматична історія кохання 55-ти річного фотографа та молодої революціонерки. Автор дає досить деталізовані описи щоденного життя “кіборгів” – нечисленних українських захисників аеропорту, які отримали це прізвисько за свою нелюдську витривалість.

Сам Лойко провів в аеропорту чотири дні, як військовий журналіст, і більшість героїв книги мають свої реальні прототипи або принаймні уособлюють риси знайомих Лойка з часів відвідин аеропорту. Автор стверджує, що багато діалогів солдат в книзі справжні, хоча більшість імен і географічних назв змінені, а деякі події були зсунуті в часі. В рамках Книжкового Арсеналу в Києві (20-24 квітня) відбудеться презентація перевиданої книги – у ній додано 60 сторінок та змінено фінал.

Де купити: Роман був написаний російською, але також доступний в українському перекладі. Його можна придбати у більшості київських книгарень за ціною близько 100 гривень або онлайн в www.yakaboo.ua.

Євген Положій “Іловайськ”

“Іловайськ” –  роман про один із найтрагічніших моментів російсько-української війни, Іловайський котел. Основою книжки стали сотні інтерв’ю з очевидцями трагедії та солдатами, які вийшли з котла. Тоді, в серпні 2014 року, українська армія, оточена сепаратистами та російськими військовими, нібито отримала дозвіл вийти з оточення “зеленим коридором”, втім ворог не дотримав обіцянки і колона української піхоти та бронетехніки була розстріляна впритул.

Автор каже, що майже всі герої твору написані з реальних людей, хоча деякі імена були змінені або якісь події додані до їхніх життєвих історій.

Положій – український письменник, журналіст та головний редактор газети “Панорама” в місті Суми.

Де купити: Роман був одночасно написаний російською та українською мовою, його можна придбати у київських книгарнях приблизно за 100 гривень. За 130 грн книгу можна придбати онлайн в bizlit.com.ua.

Андрій Цаплієнко “Книга змін”

“Книга змін” – роман, що містить за визначенням самого автора “15 історій з переднього краю”, об’єднаних спільним заплутаним сюжетом. Автор книги, Андрій Цаплієнко – відомий український військовий кореспондент, який висвітлював різні збройні конфлікти по всьому світу. Його книга містить спогади дитинства, а також всю історію сучасного україно-російського конфлікту, починаючи з Євромайдану і до окупації Криму та війни.

Книга написана в художній манері і не претендує на точне відображення реальних подій, хоча й заснована на них.

«Війна була неминучою. Якби ми вчасно змінилися, вона легкою примарою майнула б десь поряд і розчинилася в повітрі, не лишивши й сліду. Але ми не хотіли змінюватись. І тому вона почалася. Я не знаю, як це пояснити. Я не впевнений, що в мене це вийде. Але спробую», – пише Цаплієнко на початку книги. 

Де купити: Роман був написаний російською і перекладений українською. У столичних книжкових магазинах “Книгу змін” можна придбати приблизно за 55 гривень або замовити на сайті Книжкового Клубу.

Василь Шкляр “Чорне Сонце”

Ще одна книга про війну авторства лауреата Шевченківської премії Василя Шкляра розповідає про протистояння на сході України очима бійця батальону Азов.

Книга являє собою збірку творів “Чорне Сонце”, “Танець під чортову дудку”, “Крук – птаха нетутешня”, “Останній шанс Захара Скоробагатька”, “Високі гори у Ялті”, “Цілком таємні історії”. Всі вони були написані протягом 2014-2015 років.

Через свідомість 28-річного солдата “Азову” Шкляр розповідає про інших бійців, їхнє життя, побут та героїчні вчинки під час боїв. Шкляр детально характеризує кожного воїна, показуючи життєвий шлях людей, що погодилися добровільно піти на війну. Не обійшлося без інтриги: що станеться зі скіфською бабою, яка потрапила у зону бойових дій, читач дізнається лише у фіналі.

Де купити: Роман був написаний українською, вартість книги у київських книгарнях близько 50 гривень. Або замовити в інтернет-книгарні за 59 грн.

Дмитро Якорнов «То АТО»


«То АТО» – це весела книга про війну. Тут життя у казармі показано, як є – з кропіткою роботою, безглуздими завданнями, командирами напідпитку,  тренуваннями, нецензурними жартами, взаємною підтримкою та сподіваннями на краще.

До Євромайдану та війни на сході України автор працював у рекламі й не мав планів ставати письменником. Коли він добровольцем вступив до армії, вирішив вести фейсбук-щоденник для родини та друзів. Із серйозних, його записи потроху ставали іронічними і смішними. Усі персонажі – це реальні люди, з якими служив автор. Щоправда, від імен друзів Якорнов залишив лише перші літери. Каже, що лише у такий спосіб він може розказати все саме так, як було.

Де купити: Книгу можна придбати в інтернет-магазинах або книгарнях міста за ціною від 100 до 150 грн або у самого автора зі знижкою – за 75 гривень.

 

 

Facebook Comments