75d4be255b5ac62ccc8d4b8ee2efd335

Вікіпедія: все про найбільшу онлайн-енциклопедію світу

Текст: Антон Процюк, Сергій Петров

Веб-ресурс, який знає все. Вікіпедію — вільну онлайн-енциклопедію — започаткували в 2001 році. Із того часу ресурс став одним із найбільш впливових у світі, на який покладаються десятки мільйонів інтернет-користувачів. Як працює найбільша онлайн-енциклопедія, та як можна долучитися до її роботи — відповіді на найпопулярніші питання про Вікіпедію.

Хто придумав Вікіпедію й навіщо?

Коротка відповідь: концепцію вільної онлайн-енциклопедії запропонував громадянин США Річард Столмен, а заснували Вікіпедію на початку 2001 року американці Джиммі Вейлз та Ларі Сенґер.

Розгорнута відповідь: Вікіпедія зародилася як додатковий проєкт до  «Нюпедії» — онлайнового енциклопедичного ресурсу, який мали створювати тільки експерти. Однак модель останньої виявилася не особливо ефективною: написання й детальна перевірка рецензованих енциклопедичних статей забирала занадто багато часу і ресурсів, тому Нюпедія росла повільно. Модель Вікіпедії — вільної онлайн-енциклопедії, яку розбудовують усі охочі волонтери — стала значно більш дієвою. У січні 2001 року був заснований англомовний розділ Вікіпедії, і доволі швидко почали з’являтися розділи іншими мовами. Україномовна Вікіпедія зародилася 30 січня 2004 року.

Хто наповнює Вікіпедію?

Коротка відповідь: спільнота волонтерів-дописувачів Вікіпедії.

Розгорнута відповідь: Вікіпедія — це продукт колективної волонтерської діяльності. Стати частиною цієї спільноти може будь-хто. Тут немає спеціально найнятих людей, які наповнюють Вікіпедію за платню. Кількість активних волонтерів-дописувачів різна в кожному мовному розділі. Наприклад, до англійської Вікіпедії дописує понад 130 тисяч зареєстрованих користувачів, які впродовж останнього місяця зробили як мінімум одну правку, а до української Вікіпедії — трохи більше ніж 3 тисячі дописувачів і ще кілька сотень незареєстрованих користувачів. 

Чи справді кожен може стати її автором? Обмежень немає?

Коротка відповідь: будь-хто може доповнювати Вікіпедію, потрібне лише ваше бажання.

Розгорнута відповідь: Долучитися до створення Вікіпедії справді може будь-хто, для цього потрібне лише бажання, трохи вільного часу та готовність дотримуватися правил Вікіпедії (і, звісно, доступ до інтернету). При цьому необов’язково розкривати ваше ім’я чи будь-яку особисту інформацію (хоча ви можете це зробити, якщо захочете) або проходити якусь попередню перевірку. Будь-хто може стати автором чи авторкою статті незалежно від соціального статусу, віку чи будь-якої іншої персональної ознаки.

Хто перевіряє статті у Вікіпедії?

Коротка відповідь: спільнота волонтерів-дописувачів.

Розгорнута відповідь: Перевіркою статей у Вікіпедії займаються користувачі зі статусом «патрульних». Його можуть отримати волонтери-дописувачі, які добре знають правила онлайн-енциклопедії та дотримуються їх. Вони перевіряють та редагують статті, слідкують за тим, щоб вони відповідали нормам Вікіпедії. Таких учасників в українській Вікіпедії наразі понад 450.

Патрульними енциклопедії можуть стати й ті дописувачі, які долучилися до Вікіпедії нещодавно, але вже добре опанували правила. Рішення приймає спільнота активних дописувачів шляхом обговорення на публічних сторінках у Вікіпедії. Наприклад, ось тут можна подати заявку на отримання прав патрульного. Обговорення публічні, й до них можуть долучитися всі охочі.

Хто керує Вікіпедією?

Коротка відповідь: знову ж таки спільнота волонтерів-дописувачів.

Розгорнута відповідь: Вікіпедією керує спільнота дописувачів, які є волонтерами. Так само, як будь-хто може доєднатися до створення Вікіпедії, будь-хто може долучитися до управління нею.

Рішення щодо трактування правил Вікіпедії та щодо її статей (наприклад, вилучення чи перейменування статті) приймає спільнота. Зазвичай рішення приймаються обговоренням або голосуванням серед активних членів спільноти, і будь-хто може до нього доєднатися. Водночас у Вікіпедії є різні групи користувачів із розширеними технічними правами (наприклад, адміністратори чи патрульні).

Технічну підтримку Вікіпедії як сайту здійснює американська некомерційна організація «Фонд Вікімедіа». Вона підтримує роботу Вікіпедії (наприклад, володіє її серверами), займається її розвитком та популяризацією вікіпроєктів (наприклад, Вікісловник, Вікіцитати та інші). Ця ж компанія має офіційні права на бренд Вікіпедії. Однак Фонд Вікімедіа не впливає на вміст Вікіпедії, не призначає адміністраторів онлайн-енциклопедії і не формує її правила.

Де розташований офіс Вікіпедії? Чи є такий в Україні? 

Коротка відповідь: офісу Вікіпедії не існує.

Розгорнута відповідь: Оскільки Вікіпедію створює спільнота волонтерів з усього світу, в неї немає централізованої адміністрації, яка б розташовувалася в одному фізичному офісі. Це стосується як усього світу, так і України. У певному сенсі офісом Вікіпедії є особистий кабінет чи домівка кожного з авторів-волонтерів Вікіпедії.

У Сан-Франциско розташований офіс Фонду Вікімедіа, в Києві — офіс громадської організації «Вікімедіа Україна». Також свої офіси мають багато інших вікімедійних організацій по всьому світу. Однак вважати їх офісами Вікіпедії неправильно.

Чи існує Вікіпедія України, Вікіпедія Росії,  Вікіпедія Англії…? 

Коротка відповідь: ні, існують Вікіпедії українською, російською й англійською мовами, але вони не мають національної ознаки.

Розгорнута відповідь: Вікіпедія поділяється не за країнами, а за мовами. Зараз існує 299 активних мовних розділів Вікіпедії. Природно, якщо якась мова поширена переважно лише в одній країні (наприклад, українська, грузинська чи японська), то Вікіпедію цією мовою редагують переважно люди саме з цієї країни. Однак Вікіпедія не має національної прив’язки, і вміст її статей має бути нейтральним, він не повинен залежати від поглядів, поширених у якійсь конкретній країні. Будь-який мовний розділ Вікіпедії може редагувати будь-хто з будь-якої точки світу, де є інтернет.

Чим займається «Вікімедіа Україна»? Чи керує вона українською Вікіпедією?

Коротка відповідь: «Вікімедіа Україна» займається підтримкою й популяризацією української Вікіпедії (та інших вікіпроєктів), але не керує нею.

Розгорнута відповідь: «Вікімедіа Україна» — це українська громадська організація, що сприяє розвитку Вікіпедії. «Вікімедіа Україна» організовує акції та проєкти, спрямовані на покращення Вікіпедії, але не має впливу на вміст Вікіпедії й не несе юридичної відповідальності за нього. Як ми вже згадували вище, Вікіпедією керує її спільнота, і всі важливі рішення приймає саме вона.

Якщо Вікіпедію може редагувати кожен, як можна їй довіряти? 

Коротка відповідь: як і до будь-якого іншого джерела, до Вікіпедії слід ставитися критично й перевіряти першоджерела. Однак усі статті й редагування у Вікіпедії проходять перевірку, й однією з умов додавання інформації є зазначення джерела, з якого цю інформацію взято.

Розгорнута відповідь: потрібно визначитися, що ми розуміємо під словом «довіряти». Вікіпедії не можна довіряти настільки сильно, як рецензованим науковим статтям. На Вікіпедію не варто посилатися як на авторитетне джерело інформації в рефераті чи науковій роботі. У Вікіпедії трапляються помилки; хоча з часом переважна більшість із них виправляються завдяки праці волонтерів-дописувачів. При цьому Вікіпедію можна і слід використовувати як корисне джерело загальної інформації чи відправну точку в ретельніших дослідженнях. 

Хорошим індикатором якості статті Вікіпедії й того, чи можна їй довіряти, є наявність списку джерел. Хороші статті мають в кінці такий список — матеріали, на основі яких написана стаття; деколи — детальну базу виносок у тексті самої статті на джерела, що підтверджують те чи інше твердження. Зазвичай, чим більше у статті посилань на джерела, тим більше можна їй довіряти. 

Чи є у Вікіпедії механізми запобіганню неправдивій інформації?

Коротка відповідь: так, цей механізм забезпечується, в першу чергу,  працею спільноти Вікіпедії. 

Розгорнута відповідь: такі механізми існують і активно розвиваються. По-перше, очевидний вандалізм чи некоректна інформація може відхилятися відразу завдяки автоматизованим фільтрам. По-друге, у Вікіпедії є команда патрульних та адміністраторів —  волонтерів, які постійно перевіряють внесок інших користувачів.

Теоретично, додати фейкову інформацію до будь-якої статті можна, але чим популярніша тема статті, тим більше волонтерів-дописувачів спостерігають за нею й тим швидше некоректну інформацію приберуть. Також найбільш популярні статті захищені від редагування для незареєстрованих дописувачів, і додати некоректну інформацію до них ще складніше. Більшість фейків та навмисних помилок вилучаються з Вікіпедії майже відразу. 

Яка стаття найпопулярніша у Вікіпедії? 

Коротка відповідь: традиційно найпопулярнішою в українській Вікіпедії була стаття про Україну; у 2019 році список очолила стаття про перехід церковних громад до Православної Церкви України

Розгорнута відповідь: до списку найпопулярніших статей української Вікіпедії зазвичай входять статті про відомих історичних осіб (Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Україна, Богдан Хмельницький тощо). Також україномовних читачів цікавлять країни (Україна, Німеччина, Велика Британія, Польща тощо), великі українські міста (наприклад, Київ і Львів), значні історичні події (Перша та Друга світові війни, Голодомор в Україні 1932—1933 років тощо).

У 2019 році до топ-50 також увійшли українські політики: Володимир Зеленський, Петро Порошенко, Дмитро Разумков, Олексій Гончарук. Найпопулярніша стаття — «Перехід церковних громад до ПЦУ»; її переглянули понад мільйон разів за рік.

Для порівняння, в англійській Вікіпедії більшість найпопулярніших статей зазвичай стосується поп-культури, зокрема популярних фільмів та серіалів. У 2019 році список очолила стаття про фільм «Месники: Завершення»: вона набрала майже 45 мільйонів переглядів.

Хто фінансує Вікіпедію? 

Коротка відповідь: Вікіпедія є некомерційним проєктом, який фінансується з пожертв читачів.

Розгорнута відповідь: З моменту свого заснування Вікіпедія була некомерційним проєктом, який принципово не розміщує рекламу й не бере грошей за доступ до статей. Вікіпедія живе за рахунок пожертв читачів. За минулий рік вдалося зібрати 112 мільйонів доларів США по всьому світу. Це значно менше, ніж заробляють веб-ресурси зі схожим рівнем популярності, але цього вистачає на підтримання роботи Вікіпедії.

Чому стаття про Київ в англійській Вікіпедії називається «Kiev», а не «Kyiv»? 

Коротка відповідь: Бо (поки що) більше авторитетних джерел англійською мовою вживають саме перший варіант.

Розгорнута відповідь: У визначенні того, що написано у статті чи як вона називається, Вікіпедія спирається, в першу чергу, на авторитетні джерела своєю мовою. Тобто, наприклад, на джерела англійською мовою для англомовної Вікіпедії. Як енциклопедія, Вікіпедія не формує реальність, а лише відображає те, про що йдеться в надійних джерелах.

За результатами довгих обговорень спільнота англійської Вікіпедії встановила, що варіант «Kiev» є досі більш поширеним в англомовних книгах, наукових статтях, медіа та інших авторитетних джерелах. Тому стаття про Київ називається саме так. Однак якщо з плином часу все більше ЗМІ, міжнародних організацій та інших можливих джерел візьмуть до вжитку варіант «Kyiv», можна буде перейменувати статтю.

Те ж стосується словосполучення «на Украине» у Вікіпедії російською мовою чи інших схожих випадків.

Чи можу я написати статтю у Вікіпедії про себе?

Коротка відповідь: небажано це робити, але теоретично можете, якщо ви достатньо відомі для цього й дотримаєтеся всіх правил Вікіпедії.

Розгорнута відповідь: Правила Вікіпедії не радять писати про себе (або про своїх друзів чи знайомих), оскільки так виникає конфлікт інтересів. Людині складно писати про себе нейтрально і в енциклопедичному стилі; наприклад, ви можете додати лише позитивні факти про себе, а незручні (якщо такі є) замовчати. 

Утім, у Вікіпедії немає суворої заборони писати про себе. Але дуже важливо, аби така стаття відповідала всім правилам — інакше вона може бути вилучена. Також важливо розуміти, що ви не зможете «захистити» статтю, щоби вона відображала текст, який вигідний вам. Вікіпедія — це колективний проєкт, а тому будь-хто може додати зміни до будь-якої статті. Це означає, що інші дописувачі можуть додати до статті критичну інформацію (якщо вона відображена у надійних джерелах інформації), і ви не матимете права вилучити її.

Також зверніть увагу, що у Вікіпедії діють критерії значимості: можна писати лише про тих людей, чия діяльність і біографія широко висвітлена в незалежних авторитетних джерелах. Тому буде краще, якщо таку статтю напише інша людина, яка зможе нейтрально описати ваші досягнення. Звісно, якщо ви значимі для Вікіпедії. Якщо ні — доведеться ще почекати.

Чи можна замовити в когось статтю про себе у Вікіпедії? 

Коротка відповідь: теоретично — так, але маєте ризик марно витратити гроші, тому не радимо цього робити.

Розгорнута відповідь: перш за все важливо зрозуміти: ви не можете заплатити самій Вікіпедії за статтю про себе. Вікіпедія не є онлайн-ЗМІ й не продає нативну рекламу (чи будь-яку іншу рекламу).

При цьому Вікіпедія не забороняє приватним користувачам писати статті для інших людей за гроші (такі редагування мають бути чітко позначені як оплачені). Однак ми не радимо цього робити. 

Як уже згадувалося вище, Вікіпедія є саморегульованою спільнотою і рішення в ній приймаються колективно. Тому одна людина чи компанія не зможе вам надати точну гарантію, що оплачена стаття не буде видалена чи/або відредагована. Тому є значний ризик, що ви заплатите за статтю, але потім її все одно вилучать. 

Бачу помилку у Вікіпедії. Що робити? 

Коротка відповідь: найкраще — взяти й виправити самостійно

Розгорнута відповідь: на жаль, у Вікіпедії трапляються помилки. Однак сила цього проєкту в тому, що хто-завгодно може ці помилки виправити. Оскільки Вікіпедію може редагувати будь-хто, ви також можете це зробити. Просто натисніть кнопку «Редагувати» й виправте її.

Як створити статтю у Вікіпедії?

Коротка відповідь: ознайомтеся з базовими правилами і напишіть самі.

Розгорнута відповідь: Технічно створити статтю у Вікіпедії нескладно; прочитати про те, як це робиться, і почати створювати її можна на цій сторінці. Можете взяти за зразок уже наявну у Вікіпедії статтю на подібну тему і скопіювати структуру звідти. Також можна перекласти якісну статтю з іншого мовного розділу Вікіпедії.

Як ще можна допомогти Вікіпедії? 

Коротка відповідь: є багато способів; наприклад, можна завантажувати фотографії, долучитися до офлайн-проєктів або пожертвувати гроші Вікіпедії.

Розгорнута відповідь: найкращий спосіб подякувати Вікіпедії й допомогти її розвитку — це долучитися до її наповнення. Наприклад, створити статтю у рамках Вікімарафону, який пройде з 26 січня до 1 лютого.

Однак є й інші способи допомогти Вікіпедії. Ось три приклади:

  1. Завантажуйте фотографії, які згодом можна буде використовувати у статтях Вікіпедії. Наприклад, можна брати участь у фотоконкурсах «Вікі любить пам’ятки» і «Вікі любить Землю», які проходять в Україні щорічно.
  2. Долучіться до офлайн-проєктів: допомагайте з організацією тренінгів із редагування Вікіпедії, поширюйте інформацію про вікіпроєкти, задавайте своїм студентами писати статті у Вікіпедії замість рефератів чи долучіться до адвокації важливих для Вікіпедії тем. Наприклад, можна долучитися до проєктів ГО «Вікімедіа Україна».
  3. Пожертвуйте гроші на розвиток Вікіпедії. Як ми вже знаємо, Вікіпедія є некомерційним проєктом, який живе коштом пожертв читачів. Щоб підтримати найбільшу у світі вільну онлайн-енциклопедію, ви можете пожертвувати кошти на її розвиток.

Текст поширюється на умовах вільної ліцензії CC BY-SA 4.0: ви можете вільно поширювати й перепубліковувати його за умови обов’язкового вказання авторства, джерела та ліцензії.

Читайте також чому Гарі та Меган вирішили покинути королівську родину.

А ще про
 дитячий бюджет: скільки коштує виховати малюка.

Facebook Comments