Знімок екрана 2020-01-30 о 16.06.52

Китайський коронавірус: все, що вам потрібно знати

Текст: Світлана Моренець 

Про китайський коронавірус зараз говорить увесь світ. Соцмережі поширюють фейки, новини створюють паніку. Станом на сьогодні вже є тисячі заражених людей і більше сотні летальних випадків. Щоб не дати вам загубитися в потоці інформації, Lustrum підготував короткі відповіді на всі популярні запитання про китайський коронавірус. 

Що взагалі таке коронавірус, і чому всі про нього говорять?

Це не один вірус. Коронавіруси це група вірусів, їх близько 40 видів. Коронавіруси заражають тварин і птахів. Після мутації в організмі тварини вірус може уразити й людину, якщо вона з’їсть заражене м’ясо. Китайський коронавірус, той про який усі говорять, викликає пневмонію запалення легенів. Ліків проти цього вірусу поки немає. 

Із чого все почалося? Його принесли якісь змії?

Перший спалах невідомого раніше вірусу зафіксували 31 грудня 2019 року в китайському місті Ухань. Спалах вірусу пов’язують із ринком в Ухані, де продають морепродукти, м’ясо, а також змій та інших тварин. Перші пацієнти були там або постійними покупцями, або продавцями. Точне джерело інфекції поки невідоме: є версії щодо змій, курей, кроликів. Жодна з них поки що не підтверджена. 

А як щодо бананів чи посилок з AliExpress, про які всі говорять? Вони справді заразні?

Усе це міфи, які розповсюджують в соцмережах. Жоден експерт, чиновник або лікар, в Китаї або за його межами, ніколи не пов’язував вірус із фруктами. Щодо посилок: вірус не може вижити на поверхні або всередині посилки впродовж всього терміну транспортування. Посилки з Китаю не створюють сприятливих умов для вірусу, на відміну від організму людини або тварини. Поза живими організмами через 2-3 доби вірус гине. Китайська платформа AliExpress дійсно проводила санітарну перевірку посилок в перші дні спалаху, однак жодного випадку зараження від китайських товарів досі не виявили.

Хто насправді розносить вірус зараз?

Вірус розносять люди повітряно-крапельним шляхом. Вони можуть бути джерелом інфекції ще до початку прояву симптомів. Інкубаційний період вірусу: від 1 до 14 днів. 

Які масштаби катастрофи? Вже ж так багато хворих і померлих!

Станом на 30 січня 2020 року зафіксовані 7783 випадків зараження. Померли від вірусу вже 170 людей. Ці цифри постійно оновлюються. 

Але все пізнається в порівнянні. Наприклад, новий коронавірус на 70% схожий на коронавірус SARS, який у 2002-2003 роках викликав епідемію атипової (викликаної бактеріями) пневмонії в Китаї, а потім і в світі. Тоді від вірусу SARS загинули 774 людини, всього зафіксовано 8096 випадків зараження. Однак рівень смертності від SARS становив 9,6% від усіх інфікованих. Водночас рівень смертності від китайського коронавірусу приблизно 2,3%. Хворий китайським коронавірусом за весь період своєї хвороби в середньому інфікує 1-3 людини. Для порівняння – хворий на сезонний грип може заразити 1-2 людини, а хворий на кір від 12 до 18 людей. 

Однак китайський коронавірус гірший за грип через важке ускладнення запалення легенів, яке він викликає.

Де цей вірус вже є? Ним охоплено весь Китай?

Так, станом на сьогодні інфіковані є по всій території Китаю, але найбільше в провінції Ухань, де й почався спалах. Цей тип коронавірусу тепер так і називають “уханським”, за назвою провінції. Також заражених коронавірусом людей виявили в 15 країнах, серед яких США, Австралія, Канада, Франція, Японія, Таїланд, Сінгапур, В’єтнам.  Померлі від вірусу є тільки в Китаї, летальних випадків у інших країнах поки немає. Відстежувати розповсюдження вірусу в реальному часі можна на інтерактивній карті. Її створили американські дослідники Центру системних наук та інженерії при Університеті Хопкінса. Сервіс використовує дані Всесвітньої організації охорони здоров’я та центрів по контролю захворюваності в США, Європі і Китаї.

Цей вірус може дістатися до України?

Теоретично, так. Китайський коронавірус має досить довгий інкубаційний період, легко передається повітряно-крапельним шляхом. Зараз люди багато подорожують, тому вірус швидко подорожує світом разом із ними.

В аеропорту Бориспіль вже перевіряють прибулих із Китаю вимірюють їхню температуру тіла. Цілодобово чергують команди швидкого реагування, епідеміологи і бригади швидкої медичної допомоги. Авіакомпанії МАУ і SkyUp вирішили призупинити прямі рейси до та з Китаю. Станом на сьогодні китайського коронавірусу в Україні не зафіксовано. 

Які симптоми у вірусу?

Захворювання починається як звичайний грип. Тому без лабораторних тестів і до появи ускладнень запідозрити й визначити самостійно саме цей тип коронавірусу досить важко. Серед симптомів: підвищена температура, кашель, ускладнене дихання, нудота, розлад шлунку. 

Щоб виявити, чи хвора людина китайським коронавірусом, потрібно 5 днів. Але заступник Міністра охорони здоров’я України Дмитро Коваль заявив, що незабаром в Україні будуть тест-системи, які дозволять виявляти вірус швидше. Втім, де та коли саме з’являться ці тест-системи, ще невідомо.

Хто найбільш вразливий до вірусу?

Найгірше ця хвороба впливає на людей літнього віку та тих, хто має хронічні захворювання. Але навіть найздоровіші люди дуже важко переносять вірусне запалення легенів. Тому берегтись варто всім.

Що робити, якщо є підозра, що я або мої близькі заразилися?

При появі перших симптомів використовуйте захисну маску (її треба часто міняти), уникайте людних місць. Не чекайте, що “саме пройде” й не займайтеся самолікуванням зверніться до лікаря. Якщо ж вам погіршає раптово викликайте швидку.

Що робити для профілактики? Є ж щось, що можна зробити?

Ось рекомендації Міністерства охорони здоров’я:

  1. Ретельно мийте руки після перебування в громадських місцях. 
  2. Не торкайтеся очей, носа та рота брудними руками.
  3. Підтримуйте правильний мікроклімат в приміщенні (вологість 50-60%, провітрюйте) для того, щоб наші слизові оболонки могли нас ефективно захищати.
  4. Уникайте тісного контакту з хворими.
  5. Якщо підніметься температура, почнеться кашель або ускладниться дихання не зволікайте і йдіть до лікаря якомога швидше. 

А подорожувати зараз безпечно взагалі?

Важко сказати. Офіційних рекомендацій для туристів поки немає. Але деякі авіакомпанії вже пропонують своїм пасажирам перенести дати поїздки до Китаю. А з 27 січня в Китаї вступає заборона на виїзд туристів закордон. І, логічно якщо ви збиралися відвідати Китай, краще відкласти цю подорож на кращі часи. 

То коли будуть якісь ліки, вакцини, хоч щось?

Вчені Гонконгу, США та Китаю вже почали розробляти вакцину проти вірусу. Але не все так швидко: на клінічні дослідження потрібні декілька місяців, зокрема вакцину будуть тестувати на тваринах. А, щоб вакцина стала доступною, потрібно понад рік.

Уже треба панікувати чи ще рано?

Панікувати завжди погано, це точно нічим не допоможе. Головне  дотримуйтеся правил безпеки, які допоможуть вберегти вас від коронавірусу або від будь-якого іншого вірусу. Будьте уважні до себе та близьких і вчасно звертайтеся до лікаря.

В інтернеті повно фейків. Кому вірити, а кому точно ні?

Завжди перевіряйте інформацію, яку ви читаєте в телеграм-каналах, фейсбуці та інших соціальних мережах. Зараз там поширюють багато фейків, щоб викликати паніку або від нерозуміння. Краще читайте всі новини в офіційних джерелах: на сайті Міністерства охорони здоров’я України, сторінці Центру громадського здоров’я України, сторінці Всесвітньої організації охорони здоров’я. 

Джерела: дані оперативної карти Wuhan Coronavirus (2019-nCov) Global Cases, сайт Міністерства охорони здоров’я України, сторінка World Health Organization, стаття CNN про розробку нової вакцини, стаття The New York Times про китайський коронавірус, новина Liga.net про заяву заступника Міністра охорони здоров’я України, пост про фейки щодо коронавірусу від По той бік новин, стаття Vox про китайський коронавірус.

Читайте також медична реформа – це не боляче. Розбираємося, що відбувається. 

А ще чому всі говорять про дифтерію та як від неї захиститися. 

Facebook Comments