pexels-photo-113885

Безвіз для України. Відповідаємо на всі запитання

Це – сьомий текст із серії публікацій “Все можна зрозуміти”. Наприкінці 2016 року ми провели фандрейзинг, щоб створити серію із 30 текстів, що пояснюють складні речі простими словами. Дякуємо вам за підтримку. Ми вітаємо відгуки та побажання щодо тем.

Текст: Михайло Драпак

Це нарешті сталося: Європейський парламент підтримав лібералізацію візового режиму між Україною та ЄС. Шостого квітня 521 євродепутат проголосував за це рішення, 75 – проти, 36 – утримались.

Таким чином, у ЄС визнали, що Україна виконала вимоги, необхідні для скасування віз. Цей процес тривав сім років. Але пакувати валізи зарано: візова лібералізація має пройти ще декілька бюрократичних процедур, а громадяни України повинні зважати на нові умови перетину кордону із ЄС.

Чому ще не можна їхати до Європи без візи?

Тому що голосування Європарламенту – це ще не останній етап на шляху до безвізу. Втім радість українців через рішення Європарламенту цілком виправдана: наша країна пройшла крізь найважчий етап візової лібералізації. Але на початок дії нових візових правил доведеться зачекати ще два-три місяці.

Насамперед, наприкінці квітня рішення мають підтримати посли країн-членів ЄС. Вони ж вносять питання у порядок денний Ради ЄС. Це своєрідна друга палата парламенту Об’єднаної Європи, що складається із представників урядів усіх держав-членів. У Раді ЄС за надання безвізу Україні голосуватиме Рада міністрів закордонних справ 28 країн ЄС. Голосування має відбутися 11 травня.

Далі документ має підписати президент Європарламенту Антоніо Таяні та прем’єр-міністр Мальти Джозеф Мускат, адже його країна зараз головує в об’єднанні.

Підписане рішення чекатиме на публікацію в офіційному віснику ЄС. Зазвичай, цей процес забирає тиждень. Якщо все піде за графіком, це має статися наприкінці травня. За 20 днів після оприлюднення нова норма набуває чинності.

Таким чином, безвізовий режим з ЄС має вступити у силу у другій половині червня.  

Чи є можливість того, що безвіз Україні все ж не дадуть?

Після голосування в Європарламенті з безвізового шляху вже не звернути. Та й саме голосування вказує на те, що Брюссель дотримується наміченого графіку та даних обіцянок.

Представниця Єврокомісії Вера Юрова, яка звітувала перед Європарламентом за можливістю надання безвізу Україні 5 квітня, зазначила, що для ЄС це питання є принциповим. Мовляв, Брюссель пообіцяв лібералізацію візового режиму Києву, тож зараз не може зрадити українських партнерів. Те, що Україна виконала усі необхідні вимоги для цього, підтвердив і посол ЄС Хьюґ Мінґареллі на зустріччі із пресою у Львівській області 28 квітня. Він сподівається, що до кінця червня перші українці поїдуть до Європи без віз.

Коли безвіз запрацює, можна буде забути про будь-які візи?

Не будь-які, звичайно. Лібералізація візового режиму між Україною та ЄС передбачає скасування віз лише для короткотермінових подорожей. Це означає, що українці зможуть перебувати без візи на території країн Шенгенської зони до 90 днів що-півроку.

Лібералізація візового режиму не дає права працевлаштування чи проживання на території країн Шенгену. Ті, хто змушений перебувати у ЄС безперервно більше, ніж 90 днів, мають отримати дозвіл. Тобто ті самі довгострокові візи.

Чи всі українці будуть їздити без віз?

Не всі, тільки ті, хто йде в ногу з часом. Скористатися скасуванням короткотермінових віз зможуть тільки власники біометричних закордонних паспортів.

(с) pk-ukraina.gov.ua
Приклад біометричного паспорту. (pk-ukraina.gov.ua)

Чому так? Згадайте, коли ви отримували візу, то надавали для неї відбитки своїх пальців. Це вимога правоохоронців ЄС і питання безпеки громадян Об’єднаної Європи. Для того, щоби не повторювати цю процедуру щоразу на кордоні, ваші дані внесені у чіп в документі нового зразка. Звичайні закордонні паспорти ніяких чіпів не мають, а отже їхнє використання б значно ускладнило процедуру перетину кордону.

Можна просто отримати біометрію та їхати до ЄС без усілякої бюрократії?

Ні, бо наявність біометричного паспорта – не єдина умова для в’їзду до ЄС. За візовими правилами ЄС, для перетину кордону потрібно:

1) мати дійсний проїзний документ (закордонний паспорт);

2) обґрунтувати мету та умови перебування (в тому числі, мати достатні фінансові засоби для перебування в ЄС і для повернення до своєї країни);

3) не перебувати у переліку осіб, яким заборонений в’їзд до ЄС;

4) не становити загрози для громадського порядку, безпеки, громадського здоров’я та міжнародних відносин жодної з країн-членів.

Що треба буде показувати прикордонникам?

Не лише паспорт, звичайно, але й далеко не всі документи, які ми раніше подавали для отримання віз у консульствах. Достатньо мати біометричний паспорт, чітку мету в’їзду до Шенгенської зони, хорошу репутацію та певну кількість коштів.

Варто зауважити, що із настанням безвізу можна буде гнучкіше підходити до обґрунтування мети в’їзду до Шенгенської зони.

Прикордонники можуть запитати:

Для туристичних або приватних поїздок 

  • підтвердження проживання: бронювання готелів або запрошення, якщо проживатимете у приватних осіб (важливо: до уваги береться і довільне запрошення – без печатки і не завірене нотаріально. Наприклад, роздрукований мейл від того, хто вас запрошує)
  • підтвердження повернення: зворотній квиток (якщо ви не подорожуєте автомобілем)
  • маршрут чи план поїздки

Для бізнесових поїздок

  • запрошення на зустріч або
  • інший документ, що підтверджує торговельні чи інші ділові відносини або
  • квиток на конференцію або іншу подію, відвідування якої є метою подорожі

Щоб підтвердити наявність у вас коштів для подорожі, не треба брати на кордон довідку із банку про рух коштів, яку просять у візових центрах. Вистачить продемонструвати готівку або кредитну картку із достатньою сумою. На крайній випадок, може вистачити смс з балансом рахунку або й дзвінка на гарячу лінію банку. 

Експерт ГО «Європа без бар’єрів» Павло Кравчук говорить, що остаточний дозвіл перетнути кордон все одно залежатиме від працівника прикордонної служби. За його словами, найкращим запевненням ваших добрих намірів для прикордонників є зворотній квиток.

Що тепер станеться з візовими центрами?

Візові центри, як і консульства, продовжать видавати візи.

По-перше, за словами прес-секретаря Державної Міграційної служби України Сергія Гунька, лише близько 3 мільйонів громадян нашої країни мають біометричні паспорти. Усі інші, допоки не отримають документів із чіпом, не зможуть користуватися перевагами безвізу. Чимало наших сусідів – громадян Молдови – досі не отримали біометричних паспортів. Хоча безвіз між їхньою країною та ЄС діє вже третій рік.

По-друге, велика кількість людей в Україні потребує документів для тривалішого безперервного перебування у ЄС, аніж 90 днів. Вони й потребуватимуть послуг візових центрів. Так само, як і громадяни інших країн, що оформлятимуть візи до ЄС з України.

До яких країн можна буде їздити без віз?

Візи буде скасовано для в’їзду до всіх країн-членів ЄС, а також до Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії – що не членами ЄС, але входять до Шенгенської зони.

Отже, повний список країн Європи, до яких українці зможуть їхати без віз:

Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Іспанія, Ісландія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція.

Але українці не зможуть їздити без віз до Великої Британії та Ірландії, не зважаючи на те, що ці країни є членами ЄС.

У мене стоїть річна віза. Що з нею станеться, коли візи скасують?

Нею можна користуватися до кінця терміну дії. Більше того, ані українське, ані європейське законодавство не забороняє отримати біометричний паспорт і паралельно використовувати старий паспорт.

Мешканці окупованих територій також зможуть їздити до Європи без віз?

Мешканці окупованих територій, тобто окремих районів Донецької та Луганської областей, а також Криму, зможуть їздити до ЄС без віз за біометричними паспортами громадян України, які вони можуть отримати у паспортних центрах поза окупованими територіями. Жодних додаткових обмежень для них не діє. Про це на прес-конференції щодо голосування Європарламенту розповів прес-аташе представництва ЄС в Україні Давід Стулік.

Скільки Україна чекала на безвіз?

Довго. Про можливість перегляду правил перетину кордону між Україною та ЄС почали говорити ще 2005 року, відколи тодішній Президент України Віктор Ющенко задекларував європейські прагнення Києва. Лідер країни навіть мав передвиборчу обіцянку, пов’язану із лібералізацією візового режиму.

На саміті «Україна-ЄС» 2008 року у Парижі представники Брюсселю заявили про початок роботи над Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, а також над запровадженням безвізового режиму у майбутньому. Цей крок, на думку європейських функціонерів, має утвердити одну з основних свобод громадян європейського континенту – свободу пересування. До слова, тоді ж подібні обіцянки надали Грузії.

А вже у листопаді 2010 року Києву представили План дій із візової лібералізації – спосок конкретних вимог, які Україна мала виконати, щоби розраховувати на безвіз. Це не політичний примус із боку Брюсселя. Насамперед, це питання безпеки громадян обох сторін – вимоги стосуються ствердження прав і свобод, роботи правоохоронних органів.

Перемовини щодо безвізу починала команда Віктора Ющенка – План дій із візової лібералізації отримував уже новий Президент України Віктор Янукович.

Для того, щоби виконати усі умови ЄС для здобуття безвізу, нашій країні знадобилося п’ять років. До прикладу, Молдова отримала План дій на рік пізніше – у 2011 році, Грузія – у 2013-му. Безвіз для Кишинева Європарламент підтримав 2014 року, для Тбілісі – на початку 2016-го.

Безвіз та обіцянки Петра Порошенка стосовно поліпшення умов перетину кордону із ЄС стали мемом. Але якщо у 2014-2015 роках дійсно можна було говорити про затягування прийняття необхідних рішень депутатами Верховної Ради та спекуляції інших чиновників, то 2016 року Україна стала заручницею політичної кризи всередині самого ЄС. Через питання біженців брюссельська бюрократія ускладнила процедуру візової лібералізації для України. Київ був змушений чекати на прийняття нових правил руху у ЄС.

Але ці перешкоди тепер усунуто. Залишилося пройти зовсім трохи.  

Що Україні дає безвіз, окрім зручних подорожей?

Насамперед, це важливий геополітичний крок для України, підтвердження її європейського вектору та визнання з боку Заходу.

На дебатах напередодні голосування за надання безвізового режиму Україні депутати ліберального крила Європарламенту, зокрема соратники Ангели Меркель із Європейської народної партії, наголошували на великій символічності такого кроку. Мовляв, Україна пройшла крізь радикальні зміни на шляху євроінтеграції, і партнери із ЄС мають продемонструвати, що ці зусилля не були даремними. Отже, голосування 6 квітня стало своєрідним визнанням України у Європі.

Депутати від європейських лівих сил  наголошували, що прийняття безвізу надасть нового імпульсу економіці України. Це значно полегшить перемовини між українськими та західними бізнесменами, пришвидшить прийняття рішень і підписання угод.

Можливість для українців їздити до ЄС без віз дозволить великим європейським компаніям пропонувати свої послуги українцям. Хоча генеральний директор лоукостера Ryanair Девід О’Брайан на прес-конференції у Львові заперечив, що прихід його компанії до України залежав від безвізу, він визнав, що ці події «вдало збіглися в часі».

Головний вплив безвіз між Україною та ЄС справив не на сферу перетину кордону. План дій із візової лібералізації передбачав, що українське законодавство буде наближене до європейського у сферах:

– безпеки документів, зокрема впровадження біометричних даних;

– управлінні міграцією, протидії нелегальній міграції;

громадського порядку і безпеки;

– забезпечення основоположних прав і свобод людини.

На практиці це означало, що в Україні до трудового законодавства внесли норму про заборону дискримінації при прийнятті на роботу за будь-якою ознакою, зокрема й за сексуальною орієнтацією. Що у державі вперше за роки незалежності запрацював антикорупційний правоохоронний орган – Національне антикорупційне бюро. Що чиновники в Україні відтепер повинні декларувати свої статки в електронному вигляді і що всі ці дані є публічними. Що українські правоохоронці  почали тіснішу співпрацю із колегами з ЄС.

Громадянське суспільство України втратило важливого союзника у боротьбі за інституційні реформи – План дій із візової лібералізації.

Джерела: Експерт ГО «Європа без бар’єрів» Ірина Сушко, експерт ГО «Європа без бар’єрів» Павло Кравчук, прес-аташе представництва ЄС в Україні Давід Стулік, Parliament approves Ukraine visa waiver – EU Parliament, 6th of April 2017, EU strengthened the visa waiver suspension mechanism – EU Parliament, 1st of March 2017, Без віз, та не без правил, Сергій Сидоренко – «Європейська правда», 6 квітня 2017, Близько трьох мільйонів українців мають біометричні паспорти – ZIK, 9 квітня 2017, В ЄС домовилися про дати українського безвізу: детальний календарний графік, Сергій Сидоренко – «Європейська правда», 2 березня 2017, Іспит на (без)відповідальність. Як Україна здобувала безвіз, Анна Корбут – «Тиждень.ua», 23 березня 2017, План дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України – Кабінет міністрів України, Хроніка безвізу –  ГО «Європа без бар’єрів»Шенгенський прикордонний кодекс

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *