(c) www.flickr.com

Ісламська держава – все, що ви хотіли і не хотіли знати про ІДІЛ

Текст: Христина Мельник

«Ісламська держава» – ця назва встигла навіяти жах на Європу за останні кілька років. Теракти, розстріли, публічні страти – ІДІЛівці вирішили оголосити новий халіфат і силою утверджувати закони шаріату. Але чому з Європи так багато людей за власним бажанням їде долучатися до терористів? У що вони вірять і чого хочуть? Та чим є ІДІЛ для України? Lustrum детально з усім розібрався.

banner story page 2

Коли виник ІДІЛ? У 2013 році?

Ні. Все почалося значно раніше. Фактично спочатку це була частина «Аль-Каїди». Вона виникла в Іраці у 2005 році. А 15 жовтня 2006 року ряд ісламістських радикальних угруповань і частин Аль-Каїди утворив ІДІ – Ісламську державу Ірак. У квітні 2013 року організація перейменувалася в Ісламську державу Іраку та Леванту (історична частина Сирії). Тоді ж бойовики втрутилися в громадянську війну в Сирії. Вже за рік 29 червня 2014 ІДІЛ оголосила про створення халіфату, тобто ісламської теократичної держави.

            Це якісь радикальні мусульмани? Чому вони взагалі це роблять?

Більшість прихильників ІДІЛ – мусульмани-суніти. Протягом правління сім’ї Асада сунітів значно утискали. І це була одна з багатьох причин виступити проти Башара Асада. На думку деяких дослідників серед причин активізації і підйому ІДІ (а згодом ІДІЛ) було і безробіття колишніх іракських військових, яких масово звільнили. Тобто великою мірою військова кампанія в Іраці «виростила» ІДІЛ. Це, зокрема, визнав екс-прем’єр-міністр Великобританії Тоні Блер.

15574220219_e2d4d26308_b

Вагому роль в популяризації ІДІЛу зіграла горезвісна в’язниця Абу-Грейб. Це тюрма, в якій американські військові під час війни у Іраці утримували всіх підозрюваних у зв’язках з «Аль-Каїдою». За оприлюдненою згодом інформацією в цій в’язниці людей, чия вина часто ще була недоведена, звірськи катували. Бійці ІДІЛу визволили щонайменше 500 в’язнів Абу-Грейба у 2013, коли тюрма вже знаходилася в руках іракської влади. Неважко здогадатися, на чию сторону одразу ж стала більшість з них.

            А хто взагалі такі ці суніти і чим відрізняються від шиїтів?

Суніти – це ортодоксальний напрям у ісламі. Суніти трактують Коран дослівно, роблять ставку на трактування Сунни, вчинків і висловів пророка Мухаммеда (такої собі усної традиції, що є якоюсь мірою аналогом Святого Предання в православ’ї), вважають, що халіфом може бути тільки людина з репутацією та знанням богослова (мудра і фізично здорова людина) і визнають законність правління перших чотирьох халфів -  Абу Бакра, Омара, Османа і Алі (шиїти визнають тільки Алі). Халіф – виборна посада.

Шиїтами називають послідовників цілого ряду ісламських течій, втім найчастіше шиїтами називають іммітів, шиїтів-двонадесяників. Шиїти визнають єдиним законним наступником пророка Мухаммеда тільки халіфа Алі і його нащадків по головній лінії. На відміну від сунітів, шиїти вважають, що влада повинна належати імамам, тобто прямим нащадкам Алі та доньки Мухаммеда Фатіми, а не виборним особам – халіфам.

В багатьох ісламських країнах йде постійне, часто криваве, протистояння між цими двома релігійними течіям. Шиїти ненавидять сунітів. Відповідно суніти вважають шиїтів відступниками, а ІДІЛівці – найлютішими своїми ворогами.

Україна ж не має стосунку до ІДІЛ, правда?

Має. По-перше, за даними ЦРУ у 2015 році на боці ІДІЛу воює щонайменше 50 наших співгромадян. По-друге, ІДІЛ про нас говорить. Так, у листопаді минулого року у номері свого журналу “Дабік” (так у них справді є журнал)  Україну названо “полем битви між Росією та США”. А вже 25 листопада в іншому ролику серед ворогів ІДІЛу з’явився прапор України – нашу державу віднесли до коаліції проти ІДІЛ.

1448604156358

Проголошуючи Всесвітній халіфат, терористи з угруповання Ісламська держава теоретично претендують і на Крим та південь України, як території, де колись була Османська імперія та мусульманська релігія як основна.

Однак найбільша небезпека для нас полягає в тому, що ІДІЛ постійно намагається зробити Україну транзитною зоною для контрабанди людей та зброї. Заяви про затримання на кордоні людей, що ймовірно належать до терористичного угруповання зявляються досить часто. СБУ підтверджувало частину з них.

На території ІДІЛ вбили представників усіх інших релігій?

Прихильники ІДІЛу сповідують іслам сунітсько-салафітського напрямку і безпосередньо трактують Коран. Оскільки в їхній священній книзі є настанови, як поводитись з іновірцями, які не воювали з мусульманами через віру (аят 60:8 і 60:9) – вони їх дотримуються, тобто мирних іновірців, зазвичай, не вбивають. На територіях підконтрольних бойовикам Ісламської держави, зокрема у столиці, м. Ракка, знищено християнські храми та історико-культурні пам’ятки, однак християни вільно проживають на територіях ІДІЛ. Щоправда вони повинні одягатись згідно з традиціями шаріату, носити спеціальну позначку на одязі у вигляді хреста та публічно не проповідувати, не цитувати і не згадувати про свою релігію. Чоловіки не мають права носити бороду, а за своє життя платять щомісячний податок від 300 до 500 доларів. Навіть своїм ідейним противникам – шиїтам ІДІЛівці часом дають право на життя.

Втім не завжди ІДІЛівці проявляють такі чудеса релігійної терпимості та іноді страчують групи захоплених християн. А от до кого ІДІЛівці дійсно невблаганні, це до багатобожників і курдів. Серед народів, яким ІДІЛ влаштував справжній геноцид – єзиди. Це національно-релігійна група, яка розмовляє діалектом курдської та сповідує свою особливу релігію – єзидизм, суміш доісламських ритуалів та елементів ісламу, іудаїзму та християнства. Саме проти них ІДІЛ влаштував свій найбільший теракт 14 серпня 2007. Тоді від вибуху бензовозів загинуло за різними оцінками понад 500 осіб.

Постійні розстріли, рабовласництво і катування – доля, що чекає на єзидські поселення, коли до них приходить Ісламська держава. Курдські ж загони, незважаючи на відсутність власної держави вважаються одними з найефективніших у битвах з ІДІЛівцями. Тому до полонених курдів ІДІЛ теж проявляє неабияку жорстокість. При цьому більшість курдів – мусульмани-суніти. Чому ж так відбувається? А тому що ІДІЛ є насправді антинаціональним рухом – до нього належать мусульмани з різних країн світу і всіх їх об’єднує бажання створити мусульманську імперію. У той час як курди борються з усіх сил за національну державу.

ІДІЛ - це, мабуть, варвари, які взагалі не в курсі про Фейсбук?

Ще й як у курсі. Більшість іноземців, що приїжджають до Сирії вербують саме через Фейсбук. Через нього закликають також і молодих мусульманок до секс-джихаду. Фактично, легальної проституції для бійців ІДІЛу. Або шукають шахідів чи наречених. Так, журналістка Анна Ерель вирішила перевірити соціальні мережі і провести розслідування, чи легко стати дружиною бойовика. Тепер вона живе з постійною охороною спецслужб. Інформаційна кампанія ІДІЛ спокійно може дати фору світовим медіа: кількість відеороликів, викладених бійцями та інфоканалами ІДІЛу сягає тисяч. Twitter тисячами блокує їхні акаунти  – що не заважає бойовикам постійно створювати нові. А, через канали Telegram, наприклад, вони прямо надсилають світовим ЗМІ свої нові відеозвернення та повідомлення.

У них є кілька повнометражних фільмів, а також медіа агентство «Аль-Фуркан» (в перекладі «Розрізнення добра і зла»), яке координує велику частину інформаційної роботи.

dabiq-Issue-7-cover-150x212 (1)

Але окремої розповіді потребує «Дабік». Щомісячник з професійною версткою, 40-50 сторінок, колонкою ув’язненого британського журналіста Джона Кентлі і цитатами з виступів західних політиків. Журнал виходить англійською мовою і розповсюджується безкоштовно у форматі pdf.

А де ІДІЛ бере зброю?

ІДІЛ користується спадком тих терористичних організацій та загонів, з яких вона була утворена, а також великою кількістю трофейної зброї. Звіт Amnesty International за грудень 2015 року стверджує, що у руках терористів зброя, виготовлена і спроектована у 25 країнах. Багато серед неї американської, спадку іракської кампанії. Тут можна побачити, що багато ІДІЛ має російської та навіть радянської зброї.

Кажуть, в ІДІЛ йдуть лише найбідніші люди і фанатики, так і є?

Психічне здоров’я бійців ІДІЛ - питання окремого дослідження. Але можна стверджувати, що серед ідейних лідерів та прихильників ІДІЛ є вихідці з високорозвинених держав західного світу. Наприклад, відомий британський репер - джихадист Джон з Британії, воєначальник Абу Умар аш-Шишані, уродженець Грузії, німецький репер Deso Dogg, голландець Ісрафіл Йилмаз. За звітом The Soufan Group, опублікованим в грудні 2015,  від 27,000 до 31,000 людей приїхали воювати в Сирію з 86 країн світу.

aba5dfad889211dd5916962b9ef870f8 (1)

Зокрема, дуже резонансною в Росії стала справа 19-річної  Варвари Караулової, що хотіла пристати до ІДІЛу. А також відомим став громадянин РФ Анатолій Землянка (Джихаді Толік), який проводить страти своїх співвітчизників.

040b83b91b9d4b739ee37ac57f0cb86f

Також є відео-виступи  та інтерв’ю в пресі матерів з західних країн, чиї діти добровільно долучилися до Ісламської держави.

А звідки у них гроші?

  • контрабанда нафти – 40 млн $/місяць
  • податки
  • викрадення людей – дохід від викупу – 45 млн $ у 2013
  • награбували в банках – у різних випадках від 500 млн $ на рік
  • ринок конфіскату
  • є також припущення про продаж органів своїх жертв і чорний ринок наркотиків, хоча на офіційному рівні ІДІЛ з ними бореться

А звідки назва? Чому вони взагалі держава?

Спірне питання. Їх пробували називати ДАІШ (абревіатура від назви ІДІЛу арабською мовою до проголошення халіфату, тобто державності), і начебто на території, підконтрольній ІДІЛу, є покарання за вживання цієї назви. Причиною є нібито співзвучність такої назви з арабськими словами, які означають "той, що тупоче/чавить ногами" і "той, що сіє чвари/розруху".

Після захоплення територій ІДІЛ в першу чергу міняв судову систему і ліквідовував світський суд, заміняючи його на шаріатський. У ІДІЛу є міністерства (дивани) і чітка ієрархія державного правління.  До слова, у них є диван трофеїв, з чого можемо уявити обсяги здобутого в бою і грабежах.

Проти ІДІЛ найбільше воюють християни, солдати із західних країн?

На територіях воєнних дій зараз щонайменше 4 армії: курдські загони, армія Башара Асада, армія сирійської опозиції, армія ІДІЛ та миротворчі місії.

Очевидно, що серед постраждалих від дій ІДІЛ найбільше мусульман. Дуже багато мусульман воює у складі вищеназваних армій проти Ісламської держави. З такими полоненими ІДІЛ влаштовує найжорстокіші розправи, адже, на їхню думку, це люди що зрадили «істинне розуміння Корану, новий халіфат та іслам».

Чого вони все-таки хочуть?

Халіфат і померти за Аллаха. Серйозно, минулого року ІДІЛ потряс серйозний корупційний скандал – хлопець намагався за хабар стати шахідом («мученик за віру», часто шахідами називають смертників). У нього не вийшло.

У кожному ролику ІДІЛ апелює до країн, що протистоять ІДІЛу, мовляв, вони вбивають їхніх мирних жінок та дітей, однак самі ставляться до своїх кадрових втрат вкрай спокійно, активно використовують метод смертників як елемент воєнної операції та набирають в шахіди дітей. А  ще вони чекають повноцінного вторгнення США, а західних солдат називають хрестоносцями.

banner story page 2