pexels-photo (1)

Якщо ви заплутались у Панамському офшорному скандалі

Що взагалі сталося?

Безпрецедентний за обсягом злив конфіденційної інформації про офшорні компанії, в якому знайшлися фірми Порошенка, Путіна, та десятків інших світових політиків та їхніх родичів.

Як все це називається?

Проект Panama Papers (Панамські Документи, #panamapapers, #panamaleaks). 

Звідки документи?

З поштових серверів Mossack Fonsaca & Co. - панамської юридичної фірми, що займається реєстрацією офшорних компаній. Звідти викачано усього 2.6 терабайти даних, 11.5 мільйонів документів.

banner story page 2

Як їх злили?

Більше року тому (коли конкретно - невідомо) анонім почав зливати документи Mossack Fonsaca & Co. журналістам німецької газети Süddeutsche Zeitung. Він не вимагав за це нічого, окрім виконання умов, які б убезпечили його від переслідування. Хто ця людина - невідомо. Злив відбувався протягом певного часу - як мінімум, до грудня 2015 року.

Süddeutsche Zeitung поділилася документами з двома головними об’єднаннями журналістів-розслідувачів - ICIJ та OCCRP, і вони почали працювати.

Чому це стало відомо вчора?

Всі журналісти домовились викласти свої розслідування, засновані на документах Panama Papers, одночасно - 3 квітня, 21-00 за Києвом.

Графік від ICIJ порівнює обсяг Панамських Документів із попередніми схожими зливами.

 Що з цього стосується України?

Відомо, що в документах фігурували фірми близько двох десятків українців. Серед них - президент Петро Порошенко, мер Одеси Генадій Труханов, голова НБУ Валерія Гонтарева, екс-прем’єр міністр Павло Лазаренко і бізнесмен, власник газети Kyiv Post Мохамад Захур.

Що там про Порошенка?

З документів відомо, що з 2014 року Порошенко виводить свою компанію Рошен у офшор на Британських Віргінських Островах.

Детально про всі знахідки розказує стаття представників OCCRP в Україні Влада Лаврова та Анни Бабінець (українською, російською).

Так а що порушив Порошенко?

З цим зараз розбираються. По-перше, президент заснував нову компанію на своє ім’я вже після свого обрання. Цим він порушив Конституцію України (стаття 103).

По-друге, президент двічі збрехав у своїй декларації. У деклараціях за 2014 і 2015 роки він вказав, що не має внесків у статутні капітали іноземних компаній. До речі, декларація за 2015 рік зникла з сайту президента.  

Ще раз Порошенко збрехав у січні, коли сказав, що передав активи Рошен у сліпий траст. Його юристи сказали авторам розслідування, що траст іще тільки готується.

Є й інша думка. Ось тут юрист пише, що журналісти помилилися, і активи Порошенка справді у сліпому трасті.

Але найголовніша претензія до Порошенка - це недоведена підозра, що за допомогою компанії на БВО він хотів уникнути податків під час продажу компанії Рошен. Тобто - недоплатити у бюджет України мільйони доларів.

Тут несподівано з’ясувалося, що недавно створене Національне Антикорупційне Бюро (НАБУ), яке має розслідувати діяльність високопосадовців і мало б зреагувати на інформацію про офшори, не може чіпати діючого президента - так написано в законі про НАБУ.

Що про це каже Порошенко?

Через 19 годин після публікації статті, Порошенко заявив, що його юристи дадуть пояснення для преси. 

"Я перша посадова особа в Україні, яка серйозно ставиться до декларування своїх статків, сплати податків і питання конфлікту інтересів, які вирішую в рамках українського законодавства та міжнародного приватного права," заявив Порошенко.

А чому всі згадують Іловайськ?

Реєстрацію нової компанії у БВО повіренні Порошенка почали у серпні 2014 року - якраз тоді, коли відбувалися бої за Іловайськ. Цю паралель провели у своєму матеріалі OCCRP, і сильно підкреслили у відеоверсії розслідування Громадське.

Мер Одеси

Друге розслідування Громадського (Слідство.інфо) за Панамськими Документами, яке вийшло одночасно з матеріалом про Порошенка - це сюжет про мера Одеси Генадія Труханова.

Якщо коротко - Труханов офіційно не має жодного бізнесу. А неофіційно - володіє через офшори 20 компаніями. Одна з них, наприклад, виграє всі тендери на ремонт доріг в Одесі. А найцікавіше - він є громадянином Російської Федерації, тобто порушує закон України про заборону подвійного громадянства. На наступний день СБУ почало перевірку Труханова.

А що там з Путіним?

Путін не реєстрував офшори на себе. Принаймні - через фірму Mossack Fonsaca & Co.

Зате офшорні компанії з мільярдними обігами зареєстровані на його близького друга, віолончеліста Сергія Ролдугіна. Ось приклад використання офшорних коштів: компанія, що належала Ролдугіну, перевела 12 мільйонів доларів лижному курорту, де святкувала весілля молодша донька Путіна, Катерина.

Ось тут детальніше про офшори віолончеліста (які насправді, схоже, належать Путіну). А більше про документи, пов’язані з російською політичною елітою, президентом та його друзями - у спецпроекті російської Нової Газети

Журналісти газети навіть створили зручний словник, який допоможе “читачам не в темі” зрозуміти що таке офшори, як вони працюють та в чому ж власне злочин. 

Про інші знахідки читайте на сайті OCCRP (матеріали російською та англійською).