pexels-photo-272864

Страшне слово на “П”. Чому нашій пенсійній системі кінець, і що робити

Текст: Оксана Гуцол

Розбираємося, чому нашій пенсійній системі кінець, і як її збираються змінювати вже цього року.

В чому проблема з пенсіями?

Їх дві.

По-перше, українські пенсії дуже маленькі – 90% українських пенсіонерів живуть за межою бідності.

По-друге, навіть ці катастрофічно маленькі пенсії перевантажують бюджет країни, тому що пенсіонерів більше, ніж тих, хто працює і сплачує соціальний внесок, що наповнює Пенсійний фонд. Тому соціальних внесків не вистачає на те, щоб наповнити фонд. Нестачу, або дефіцит, доводиться компенсувати з державного бюджету. Цього року Пенсійному фонду не вистачило половини коштів, і з бюджету довелось виділити 141 мільярд гривень – це найбільша витрата бюджету і 5,5% ВВП країни.

Отже, пенсійна система є неефективною і потребує змін – тобто, пенсійної реформи.

Про реформу говорять давно, але чи приймуть?

Так, закон мають прийняти цієї осені. Справа в тому, що розпочати пенсійну реформу від України вимагає МВФ. Без проголосованої в парламенті реформи (ось її зареєстрований проект) Україна не отримає черговий транш фінансової допомоги від МВФ – поки що Україна отримала менше половини з чотирирічного пакету допомоги загальним обсягом 17,5 мільярдів доларів, який ухвалили у 2015 році.

Хто і скільки отримує зараз?

В Україні призначають кілька видів пенсії:

  • по досягненню пенсійного віку (таких пенсіонерів – більшість)
  • у разі інвалідності
  • при втраті годувальника (наприклад, дітям, в яких помер один із батьків)
  • колишнім військовослужбовцям після звільнення

Всього в Україні близько 12 мільйонів пенсіонерів, а тих, хто їх утримує (тобто сплачує податки) – на два мільйони менше.

При цьому майже половина пенсіонерів отримують мінімальну пенсію.

Мінімальна пенсія складає всього 1312 гривень. Для контексту – це 50 доларів, або 10 недорогих книжок, або півтора теплих светри в H&M, або 12 чашок кави в Starbucks.

Тому і середня пенсія не вражає. В Києві вона складає 2408 гривень, а в регіонах значно менше. В Донецькій області пенсіонери отримують в середньому 2102 гривень, а найбідніші пенсіонери живуть в західних регіонах: на Закарпатті отримують в середньому 1579 гривень, а на Тернопільщині – 1560 гривень.

Також в Україні існує поняття «соціальної пенсії» – її виплачують тим, хто досяг пенсійного віку, але не заробив мінімального стажу 15 років. Вона складає всього 949 гривень, її отримують 400 тис. українців.

То хто ж отримує великі пенсії?

Найвищі пенсії в Україні отримують судді, прокурори, та держслужбовці. Їх пенсії визначають окремі закони, тобто вони не обраховуються за стандартною для всіх процедурою.

А найбільшу в Україні пенсію, за словами міністра соцполітики, отримує льотчик-випробувач, герой України. Це – 58 тисяч гривень на місяць.

Загалом лише 15,5 тисяч осіб (з 12 мільйонів пенсіонерів) отримують пенсії розміром понад 10 тисяч гривень.

Наразі, до кінця 2017-го, розмір максимальної пенсії в Україні не має перевищувати 10 740 грн. Щоправда стосується це лише новопризначених пенсій.

Чи справді збільшать пенсійний вік?

Не зовсім так. Прямого підвищення пенсійного віку не планується. Але реформа збільшує страховий стаж, необхідний для виходу на пенсію.

Як зараз. Сьогодні пенсійний вік для чоловіків – 60 років, для жінок – від 55 до 60 років, залежно від дати народження. При цьому треба мати мінімум 15 років страхового стажу – тобто років роботи, під час яких людина сплачувала соціальні внески. Жінки зобов’язані мати стаж роботи 20 років, а чоловіки – 25 років.

Варто пам’ятати, що існує різниця між трудовим та страховим стажем. До трудового можна відносити будь-який період, коли ви працювали, навіть неофіційно. До страхового лише офіційне працевлаштування зі сплатою соцвнесків. При розрахунку пенсій враховується лише страховий стаж.

Як буде. Новим законом стаж поступово збільшать до 35 років.

В цьому головна зміна, закладена у новому законі: деякі українці зможуть вийти на пенсію в 60 років, інші в 63 роки, а хтось і в 65 років. Це залежатиме від того, скільки років людина працювала і сплачувала страхові внески.

Отже, якщо закон приймуть, то з 2018 року правила будуть такими: щоб вийти на пенсію у 60 років, необхідно мати не менше 25 років стажу, у 63 – від 15 до 25 років. У 2019-му з’явиться можливість виходу на пенсію в 65 років для тих, у кого є 15 років стажу. Щорічно до 2028 року вимоги до стажу будуть збільшуватись на рік. Так, з 2028 року в 60 років будуть виходити на пенсію ті, хто пропрацював 35 років.

Тобто поколінню, що народжене у 1970-х, потрібно було почати працювати у 20-22 роки і одразу ж почати сплачувати внески до пенсійного фонду, щоб у 2028 році мати змогу вийти на пенсію у віці 60 років.

Чи підвищаться пенсії для сучасних пенсіонерів?

Так, їх перерахують з використанням показника середньої зарплати 2016 року.

Зараз один з головних компонентів пенсійної формули – середня заробітна плата – становить від 1197 до 3764 гривень в залежності від року, коли людина вийшла на пенсію. Реформа ж пропонує для всіх пенсій, незалежно від року, встановити цей показник на рівні 3764 гривень. Завдяки цьому, приблизно 9 мільйонів пенсіонерів отримають трохи більші пенсії. Наприклад, 1,3 млн осіб отримають надбавку до пенсії до 200 гривень; 1,2 млн – 200–500 гривень; 2 млн – від 500 до 1000 гривень; 1,1 млн – понад 1 тис. гривень.

Уявімо, що є Іван, який пропрацював на шахті 46 років. І він вийшов на пенсію у 2008 році, розмір його пенсії – 3311,87 грн. А є Сергій, який також пропрацював шахтарем 46 років, але на пенсію вийшов у 2016-му. Йому виплачують 8446, 21 грн.

Чому так? Тому що пенсія залежить від трьох показників:

  •         розміру зарплати працівника
  •         стажу
  •         показника середньої зарплати по Україні.

Середня зарплата  кожного року зростає, відповідно і розмір пенсій також має змінюватись. Проте востаннє такий перерахунок здійснювався ще 5 років тому, за цей час середня зарплата зросла більше ніж в три рази. Тому зараз більшість пенсій не досягають навіть розміру прожиткового мінімуму.

В результаті пенсійної реформи пенсії будуть перераховані майже половині український пенсіонерів. У декого пенсія зросте вдвічі.

Також працюючим пенсіонерам більше не зменшуватимуть пенсію – вони отримуватимуть її у повному обсязі. Станом на сьогодні пенсіонери, що працюють, отримують 85% від призначеної пенсії.

Чи зміниться принцип, за яким розраховують розмір пенсії?

Так, розрахунок пенсії значно спрощують. Замість багаторівневої формули, з якою складно було розібратись самотужки, залишили лише три основних показники.

Отже, пенсія розраховуватиметься за наступною формулою:

Розмір пенсії = Зс*Ікз*Ксс.

Зс – середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за останні три роки перед пенсією. В залежності від року виходу на пенсію цей показник коливається – від 1197,91 грн у 2007 році до 3764,4 грн за останні три роки.

Ікз – індивідуальний коефіцієнт зарплати, тобто співвідношення зарплати працівника до середньої зарплати. Якщо ваша зарплата становить 3200 грн, а середня – 3764,4, то ваш індивідуальний коефіцієнт – 0,85.

Ксс – коефіцієнт страхового стажу – отримують так: кількість повних місяців стажу ділять на 12 та множать на 100. Коефіцієнт відображає те, який відсоток від своєї зарплати пенсіонер буде отримувати у вигляді пенсії. Зараз розмір коефіцієнту дорівнює 1,35. Тобто сьогодні при розрахунку пенсії рік стажу замість 1 дорівнює 1,35. Уряд пропонує скасувати показник 1,35 як економічно необгрунтований і застосовувати показник 1.

Коли почнеться пенсійна реформа?

Вона має початися вже цього року. В липні Верховна Рада України ухвалила урядовий проект пенсійної реформи за основу. У другому читанні її мають проголосувати у вересні, адже в силу документ має вступити вже з 1 жовтня.

Ініціатором реформи виступає уряд. Зміна пенсійних правил є однією з ключових вимог співпраці з МВФ.

Законопроектів, що регулюють пенсійну реформу, декілька: проекти законів щодо підвищення пенсій (№ 6614), внесення змін до Митного, Податкового, Бюджетного кодексів України з питань пенсійного забезпечення та підвищення пенсій (№№ 6615, 6616 , 6617).

Як це вплине на майбутніх пенсіонерів?

Найбільше пенсійна реформа вплине на тих, хто почне виходити на пенсію після 2028 року. Тобто – на тих, кому сьогодні 47-50 років і менше. Їм доведеться виходити на пенсію уже за новими правилами.

За умови що пенсійна реформа буде прийнята у тому вигляди у якому є зараз, то теперішній молоді доведеться відпрацювати 35 років, сплачувати внески, аби вийти на пенсію у 60 років.

Тим, кому стажу для виходу на пенсію не вистачатиме, пропонують можливість його докупити. Наразі планують, що докупити можна буде 2 роки страхового стажу. За один  рік доведеться заплатити приблизно 16,8 тис. гривень, за два роки – 25,3 тис. гривень.

Це – вісімнадцятий текст із серії публікацій “Все можна зрозуміти”. Наприкінці 2016 року ми провели фандрейзинг, щоб створити серію із 30 текстів, що пояснюють складні речі простими словами. Дякуємо вам за підтримку. Ми вітаємо відгуки та побажання щодо тем. Інші тексти – тут.

Головне фото: Pexels.com

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *