Pexels

Що наробило Міносвіти: Скандальний посібник про “справжніх жінок”

Текст: Христина Мельник

Що сталося?

Сталася зрада. 26 жовтня Міносвіти розіслало лист, де рекомендує середнім школам впровадити курс “Сімейні цінності” у 8-9 класах.

В листі був список з шести рекомендованих міністерством посібників і підручників до курсу. Фейсбук-аудиторію зацікавив один з них - посібник для вчителів з викладання цього предмету з однойменною назвою “Сімейні цінності”. Почитати його можно тут.

Посібник роз’яснює “правильне” бачення ролей жінки і чоловіка: жінка має бути пасивною та подобатися чоловікові, а чоловік - рішучим і хоробрим. Посібник схвалено міністерством у 2013 році і видано у Івано-Франківську.

Станом на вечір 28 жовтня Міністерство освіти і науки України опублікувало заяву міністра Лілії Гриневич, яка наказала ІМЗО (Інститут Модернізації Змісту Освіти) перевірити схвалені в 2012 програму та матеріали курсу "Сімейні цінності" на предмет науковсті та недискримінації. Заява стала реакціюєю на інформацію про порушення цих принципів, яка з'явилась в українських ЗМІ. Якщо перевірка таки виявить порушення - міністерський гриф схавлення обіцяють скасувати. Раніше у прес-службі міністерства Lustrum сказали, що заява для ЗМІ готується.

Ми будемо слідкувати за результатами перевірки.

Що ж пишуть у посібнику?

merkel meme

hillary meme

Посібник швидко розтягли на цитати. Ось деякі з них:

“Завдання жінки полягає в тому, аби подобатися чоловікові, і саме тому вона має намагатися бути привабливою для нього”

Справжня жінка ніколи не сперечається, не доводить, не намагається керувати ситуацією”

“Сила, витривалість, хоробрість, мужність, цілеспрямованість тощо не є жіночими якостями

“Лагідність – це вміння творити життя в стані любові. Сьогодні це – забута якість, хоча раніше була важливою характеристикою жінки. Чоловіки прагнули лагідність перетворити на покірність, тим самим позбавляючи жінку мудрості. Принижені жінки революційним шляхом домоглися рівності, в результаті чого втратили цю чудову якість, а з нею й жіночність

"Якщо для чоловіка важливо утвердити реальну, соціальну дійсність, то для жінки – створити зручну для себе реальність (іноді ілюзію)"

“Лагідна жінка не напружує навколишній світ своїм невдоволенням, критикою й осудом”

“Наведемо яскравий уривок із роману А. Берсеневої «Капитанские дети»:

Разговор о мадам Бювье продолжился за столом. [...]

– А! – улыбнулся он. – Ты тоже заметил? Так у них воспитывают девочек. Воспитывали, вернее, – молодые-то уже другие, хотя и среди них встречаются... Я помню, когда первый раз это увидел, растерялся даже.

– А что – это? – спросил Георгий.

Да уважение к мужчине, – объяснил Вадим. – К самому факту его существования. [...] Их так воспитывали; что женщина от мужчины может совершенно не зависеть ни материально, ни социально, но вся ее жизнь от него зависит все равно, а если мужчину не уважать, то он превратится в ничтожество, и она будет несчастна со всей своей материальной независимостью. Потому что в мужчине есть что-то, чего в женщине нет, и что, безусловно, достойно ее интереса и уважения”

Посібник пропонує також практичні завдання для учнів: хлопчиків та дівчат треба розділити на дві групи, і кожну групу попросити перерахувати якості ідеальної жінки. Щоб полегшити справу для вчителя, посібник наводить таблицю з жіночими та чоловічими якостями (сторінка 81).

Наприклад, жіночі якості - це веселість, лагідність, кокетство, грайливість, м'якість. А чоловічі - сила духу, хоробрість, активна життєва позиція, цілеспрямованість.

У посібника три автори, принаймні один з них - жінка. Його видано за підтримки Міжнародної громадської організації «Рада Сімей України» та благодійного фонду Костянтина Кондакова. Останній зараз називається по-іншому: Міжнародний благодійний фонд добрих справ. У наглядовій раді фонду - чотири жінки: екс-учасниця гурту Віагра Надія Мейхер, співачки Оля Полякова та Наталя Валевська, дизайнер Наталя Анрі.

Чому таких речей не має бути в системі освіти України, або Буква закону

По-перше, стаття 24 Конституції гарантує рівність чоловіків та жінок.

А стаття 3 Закону України «Про загальну середню освіту» каже нам, що навчання та виховання у середній школі ґрунтуються на загальнолюдських цінностях та принципах науковості, полікультурності, світського характеру освіти і ще багатьох прекрасних речах.

У статті 5 цього Закону серед завдань загальної середньої освіти є таке - «виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної мови, регіональних мов або мов меншин та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй». З такої позиції вивчення традицій української або будь-якої нацменшини родини, народних звичаїв і культури, включно з регіональними, абсолютно вітаються.

Однак про жодну стереотипізацію і вказування жінкам їхнього місця чи призначення мова не йде.

І наостанок. У 2003 році Україна ратифікувала міжнародну Конвенцію про ліквідацію усіх форм дискримінації по відношенню до жінок 1979 року.

У статті 2 конвенції читаємо: “Держави-сторони засуджують дискримінацію щодо жінок в усіх їх  формах,  погоджуються  негайно   всіма   відповідними   заходами здійснювати  політику ліквідації дискримінації щодо жінок”.

А далі ще точніше: “Держави-сторони вживають усіх відповідних заходів з метою:

a) змінити  соціальні та культурні моделі поведінки чоловіків і жінок для досягнення  викоренення забобонів,  звичаїв  та  всіх інших   проявів,   що   грунтуються  на  ідеї  неповноцінності  чи зверхності однієї із статей або стереотипності  ролі  чоловіків  і жінок”.

Чому це - сексизм?

"Ґендерний стереотип - це стійкі, повторювані, загальноприйняті уявлення (думки) про місце та виконувані ролі того чи іншого ґендеру в суспільстві, а також про особистість людей тієї чи іншої ґендерної ідентичності". Простішими словами, у всіх нас є гендер – це більше, ніж біологічна категорія статі. Це радше символічне осмислення статі, яка викликає асоціативний зв'язок і таким чином ознаки гендеру більшою мірою продиктовані суспільними нормами. (Словник ґендерних термінів Зої Шевченко)

В даному ж словнику виділено один з найяскравіших проявів таких стереотипів – сексизму, тобто упередженої думки про представників ґендеру, інституціональної практики, коли представникам певного ґендеру нав’язується «більш низьке», так би мовити підлегле становище.

Тож в даному випадку маємо справу з чітко сформульованим сексизмом. Адже посібник, який рекомендується МОН у курсі «Сімейні цінності» чітко нав’язує позицію підкорення: жінка не сперечається, вона повинна подобатися тощо. І чомусь відповідальність чи дослідницька натура визначені винятково як чоловіча категорія.

Побутовий сексизм

Скандали з сексистськими висловлюваннями - не рідкість. В Україні вони особливо часто трапляються в рекламі.

Кілька місяців тому “Люкс” запропонували два нових смаки своїх чіпсів: “Мужні” у блакитній упаковці, та “Ніжні” - у рожевій. Рекламували їх відповідно: як два окремих продукти для жінок та чоловіків. Судячи з коментарів у соцмережах бренду, багатьом ідея сподобалась. Але і коментарів у дусі “Астанавітєсь!” теж вистачало.

Нещодавно Київ завісили сітілайтами з провокативними фразами: "Навіщо платити зарплату за ПМС?". Авторами підписали себе таємничі Спілка сексистів України. Згодом борди пов'язали стрічками з надписом "Стереотипи під наглядом". Сітілайти виявилися рекламою події She Сongress. Рекламний креатив сподобався не всім.

Що думають люди

Український інтернет просто вибухнув у відповідь на горезвісний посібник щойно він потрапив у мережу. Свою думку вже вислови лідери думок, політики, журналісти і співаки. Ми зібрали найцікавіші коментарі.

За

 Проти5 thoughts on “Що наробило Міносвіти: Скандальний посібник про “справжніх жінок”

 1. А что плохого в учебнике о традиционной семье? Там что, говорится, что женщин нужно бить или насиловать? Нет. А говорится, что мужик должен женщину уважать, содержать и добиваться. Что плохого? Или платить за женщину, содержать и добиваться — это уже не гендерный стереотип?

  Напишите учебник про нетрадиционную семью и преподавайте по нему для детей гомосексуалистов, но гетеросексуальная семья должна быть семьёй. И равенство в ней должно быть взаимовыгодным.

  А то обезьянничают “социальную справедливость” у Запада, оставьте её пока там. Украинская традиционная семья в ценностном измерении ничего плохого не несёт.

 2. Чому ви вважаєте, що підручник дисримінує жінок? Він дискримінує чоловіків твердженнями на зразок “Жінка завжди права.”

 3. приєднуюсь до думки “пересічний”
  Автор статті причепилась не до манери подачі, а до самої думки підручника.
  Нагадаємо, що конституційна рівність прав дає свободу і рівність у праві вибору, але аж ніяк не дає біологічну рівність чоловіка і жінки. Ми маємо однакові права, але різні можливості. Ми просто різні. І це слід враховувати. це також враховано в українські традиційній сім”ї.

 4. А почалось все з того, що студентам потрібно викладати позанаукові знання. https://www.youtube.com/watch?v=7pPgyw8ei-M&feature=youtu.be Складається чітке враження, що все це не прикрі випадковості, а певний шаблон з ретроградства, провінційності, антинауковості, який існує у нашому суспільстві і представлений в уряді такими людьми, як В’ячеслав Кириленко.

 5. То, что написано в книге – это еще цветочки. Ягодки – то что и как делает автор на тренингах по обучению этим самым “семейным ценностям”. Кто вы думаете автор книги? Учитель, преподаватель, НЕТ. Директор обувной фабрики в Запорожье “Мида” Прит Виктор Иванович http://kto.zp.ua/index.php?id=2&pid=1252.
  Мне “посчастливилось” побывать на тренинге в Запорожье и даже получить сертификат. Я и на тренинге тогда активно выступала против. Долго боролись против этих “семейных ценностей”, вот они снова вспыли! Основные семейные ценности – это деньги. А еще автор, активно показывающий себя образцом “семейных ценностей”, был в разводе и повторно женат, но не в этом дело, скажете вы, бывает. Этот “счастливый мужчина” еще утверждает, что владеет силами врачевательства. Была ситуация, что женщине на тренинге стало плохо – подозрение на аппендицит. И он убедил ее, что может ее вылечить, хотя мы все убеждали обратится в больницу. На следующий день она пришла на тренинг, встала и громко сказала, что Виктор Прит ее вылечил. Аллилуйя! И мертвые пойдут. Но уже к вечеру на скорой ее повезли в больницу – сила теплых рук Виктора не вылечила аппендицит – увы!

  Еще этот счастливый мужчина очень любвиобильный и активно гладил по колленкам всех участниц тренинга. И у меня есть подозрение (простите фактов нет, но судя по поведению обоих) еще и влюбил в себя бедную Л. В. Корецьку, которая активно продвигает его семейные ценности в массы

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *