Storgata, by Folketeaterpassasjen

Гучні та забуті теракти останніх 10 років

Текст: Христина Мельник

“Здається, 2016 рік режисує Квентін Тарантіно” - таким чорним гумором в Твіттері описують теракти останніх місяців в США, Туреччині та Європі.

Але новинний цикл працює таким чином, що за кілька місяців ми вже не можемо пригадати про трагедію з новин, навіть якщо вона справді нас вразила. Місце теж має значення: у терактах 2015 року в Парижі та Ємені загинула однакова кількість людей, але про Париж ми пам’ятаємо краще.

Ми зібрали для вас те, що не варто забувати - інформацію про найсмертельніші теракти за останні 10 років. Серед них є ті, які сталися у “країнах третього світу” і були мало висвітлені пресою.

Вибухи на залізниці в Мумбаї (2006)

Загинуло: понад 200

Коли: 11 липня 2006

Де: залізничні станції та електрички в м. Мумбаї

Хто: Пакистанське угруповання “Лашкаре-Тайба”

Ввечері у годину пік, коли багато людей виїжджали з міста, спрацювало сім бомб у переповненому транспорті та на станціях. Понад 812 осіб отримали поранення, понад 200 загинули. Перший вибух стався на шляху приміського потяга у районі передмістя Кхар, що на північному заході від Мумбаї. Потім спрацювали дві бомби на різних станціях. Ще одна бомба вибухнула в потязі на станції. Всього у потягах сталося п’ять вибухів. Бомби були упаковані в мішки, їх підривали дистанційно з різницею у 15 хвилин. Було заарештовано 12 терористів. П’ятьох було засуджено до смертної кари. Ще семеро отримали довічне ув’язнення.

Бензовози в Іраці (2007)

Загинуло: 411 (за деякими даними 516-525)

Коли: 14 серпня 2007

Де: єзидські поселення на півночі Іраку

Хто: Абу Мухаммед аль-Аафри, якого пов’язують з Аль-Каїдою

У трьох селах Ель-Кахтанія, Ель-Аднанія і Ель-Джазіра у передмісті Санжара у північній частині Іраку неподалік кордону з Сирією вибухнули 4 бомби, закладені у машини-бензовози. Пошкоджено понад 70 будинків. Завали розбирали ще кілька днів потому. За повідомленням Нью-Йорк Таймс, що посилається на Комітет Червоного Півмісяця, загинуло понад 500 осіб. Постраждало понад 1500 осіб. Жертвами були єзиди - національність, що сповідує власну релігію, єзидизм (містить елементи християнства, ісламу та давніх релігійних культів) та розмовляє діалектом курдської мови. У вересні представники воєнного командування США заявили про ліквідацію організатора теракту  у ході бойової операції.

Спроба вбити Беназір Бхутто в Пакистані (2007)

Загинуло: 139

Коли: 18 жовтня 2007

Де: місто Карачі, Пакистан

Хто: ніхто не взяв відповідальність; Беназір Бхутто звинувачувала радикальні ісламські угруповування

Метою теракту було вбивство екс-прем’єр-міністра Пакистану Беназір Бхутто. Вона нещодавно повернулась на Батьківщину після вигнання і була головою Народної партії Пакистану. Вибухівкою був начинений автомобіль, що стояв на шляху кортежу Бхутто. Бомба, активована дистанційно в час, коли Бхутто проїжджала повз, забрала життя 139 осіб. Сама Бхутто не постраждала. Однак вже за два місяці, 27 грудня її вбили під час теракту в місті Равалпінді.  

Дводенна серія терактів в Мумбаї (2008)

Загинуло: 175

Коли: 26-29 листопада 2008

Де: залізничний вокзал, п’ятизіркові готелі Тадж-Махал і Оберой, єврейський центр

Хто: 10 членів організації  “Лашкаре-Тайба”, яку звинувачували у терактах в Мумбаї 2006 року. Лише одного затримали живим.

Ісламські терористи з пакистанського угруповання скоїли сім нападів в Мумбаї в Індії. Перша група розстрілювала людей з автоматів Калашникова на вокзалі. Ще дві групи захопили заручників в двох п’ятизіркових готелях. Четверта група атакувала єврейський центр.

Напад на готель Оберой почався ввечері 26 листопада, а звільнити будівлю вдалося лише за два дні. В готелі загинуло 35 осіб.

Приблизно в той же час два терористи увірвалися до популярного ресторану Leopold Cafe, розстріляли не менше 10 відвідувачів і втекли.

Пізніше, об 11 вечора, терористи захопили готель Тадж-Махал. Спецназ поліції звільняв будівлю готелю до ранку 29 листопада. Близько 200 заручників у першу ж ніч втекли через вікна за допомогою пожежників.

Близько десятої години почався розстріл натовпу на вокзалі. Загинули 58 осіб і три правоохоронці. Після цього терористи взяли двох заручників, сіли в автомобіль поліції та поїхали до популярного серед західних туристів кінотеатру. Не влучивши ні в кого перед кінотеатром, вони попрямували далі. Одного із двох заручників застрелили в дорозі. Врешті машина терористів натрапила на блокпост поліції. Поліція звільнила другого заручника і взяла живим одного з терористів.

Напад на єврейський центр був найменш успішним для бойовиків. У дводенній облозі приміщення загинуло шість цивільних та один спецназівець. Обох нападників-терористів було вбито.

Аварія потяга в Індії (2010)

Загинуло: 148

Коли: 28 травня 2010

Де: Західна Бенгалія, Індія

Хто: Народний комітет проти злочинів поліції (People's Committee Against Police Atrocities - PCAPA)

Терористи пошкодили залізничне полотно. В результаті 13-вагонний експрес зійшов з рейок і зіштовхнувся з товарним потягом.

Міністр залізничного транспорту Мамата Банерджі після катастрофи повідомила, що пошкодження залізничного полотна було терористичною атакою. Спочатку у нападі звинуватили маоістів (маоїзм - відгалудження марксизму, розроблене Мао Цзедуном, китайським політичним лідером). Але згодом відповідальність за теракт взяла на себе PCAPA. За місяць арештували їхнього лідера Бхоланатха Махато.

Розстріл молоді в Норвегії (2011)

Загинуло: 77

Коли: 22 липня 2011

Де: комплекс урядових будівель в Осло та острів Утейя

Хто: Андерс Брейвік, норвежець, прихильник праворадикальних та неонацистських поглядів

Це був нетиповий для Європи теракт: його скоїли не мусульманські радикали, а рядовий європеєць, до того ж - самотужки.

Брейвік організував подвійний теракт. Він заклав вибухівку в автомобіль, запаркований біля урядових будівель в центрі Осло. Бомба вбила вісім осіб, і ще 15 були поранені.

В цей час на острові Утейя відбувався табір молодіжної організації Норвезької робітничої партії, куди в обід того дня приїжджала прем’єр-міністр Норвегії Гру Харлем Брунтланн. Брейвік приїхав на острів і почав розстрілювати всіх, кого бачив. Він вбив 69 осіб. Більшість з них були віком до 20 років.

Брейвік був у поліцейській формі. Деякі врятовані згадували, що спочатку він сказав, що приїхав допомогти локальним правоохоронцям організувати безпеку табору, враховуючи тогоденний теракт, і збирав людей в одному місці. Як з’ясувалося потім, у Брейвіка навіть було при собі фальшиве посвідчення. Пізніше він сказав, що скористався концентрацією поліції на місці першого вибуху.

Цікавим є те, що поліція спрацювала досить неефективно. Перші поліцейські прибули на острів за 25 хвилин після виклику, але чекали на підтримку спецназу. Спецназ не зміг скористатися вертольотом, тому їхав 45 кілометрів від Осло автомобілями. І зрештою застряг посеред озера Тюріфйорд, на березі якого розташований острів. Лише після реквізування яхт поліція змогла потрапити на місце теракту і за кілька хвилин арештувати Брейвіка, котрий не чинив опору.

За кілька годин до подвійного теракту Брейвік розмістив в Інтернеті «Декларацію незалежності Європи 2083». Його основні заклики - звільнення Європи від мультикультуралізму та мусульманського впливу. Брейвік пізніше зізнався, що писав Декларацію три роки. Документ налічує 1518 сторінок.

Велику увагу та обурення суспільства отримав судовий процес над Брейвіком. Спочатку лікарі визнавали у нього параноїдальну шизофренію. Брейвік заперечував хворобу і вважав себе відповідальним за скоєне. Зрештою, його таки визнали психічно здоровим і дали йому 21 рік ув’язнення - максимальний термін за норвезькими законами. Однак, якщо в’язень буде становити небезпеку, термін ув’язнення можуть подовжувати на п’ять років скільки завгодно разів.

Вибух у метро в Мінську (2011)

Загинуло: 15

Коли: 11 квітня 2011

Де: станція метро “Жовтнева” в Мінську

Хто: Дмитро Коновалов і Владислав Ковальов

Бомба вибухнула на одній із центральних станцій мінського метро у годину пік, близько шостої вечора.

На станції перебувало приблизно 300 осіб. “Жовтнева” знаходиться близько до резиденції президента, а також є пересадковим вузлом. Вибуховий пристрій, розміщений під лавкою на платформі станції, був саморобним і приводився в дію дистанційно.

За даними слідства, Дмитро Коновалов залишив сумку з вибухівкою біля лавки і попрямував до початку тунеля. Там він натиснув на кнопку і бомба спрацювала. Слідство встановило, що з 2000 року Коновалов здійснив понад 11 вибухів. Він знав про підготовку теракту в кафе у Вітебську у 2005 році, але не брав в ньому участі.

Другий засуджений Владислав Ковальов безпосередньої участі в організації теракту не брав, але за даними слідства, він знав про підготовку вибуху і не повідомив про це. Восени того ж року обом було винесено смертний вирок, а в березні обох було розстріляно. Ковальов звертався до Президента Білорусі Олександра Лукашенка з проханням про помилування. Його було відхилено.

Після теракту указом президента був одразу звільнений начальник мінської міліції. Сам Лукашенко неодноразово заявляв, що теракт міг бути координований із-за кордону. Білоруські анархісти від участі в теракті відхрестилися.

Засуджений Коновалов нібито під час допиту зізнався, що теракт потрібен був “для дестабілізації обстановки”, щоб “посіяти страх і паніку”. Інформація від слідства про теракт постійно змінювалась: за одними даними організаторів теракту було п’ять осіб, за іншими серед них була жінка.

Вибухи в мечетях в Ємені (2015)

Загинуло: 137

Коли: 20 березня 2015

Де: Потрійний вибух всередині мечеті Бадр у східній частині Сана, столиці Ємена. Другий вибух на виході з мечеті. Третій вибух у мечеті Аль-Хашуш.

Хто: екстремістське угруповування “Ісламська Держава” (ІДІЛ)

Чотири бойовика підірвали себе в мечеті під час молитви у п’ятницю. Вибухи відбувалися в мечетях, які в основному відвідують шиїтські повстанці-хусіти, що контролювали столицю Ємену з осені 2015. За словами очевидців, щонайменше двоє смертників підірвали себе у мечеті Бадр. Один з них підірвав бомбу в мечеті, а коли люди почали тікати з будівлі, на них чекав другий смертник біля головних воріт.

Напад на коледж в Кенії (2015)

Загинуло: 147

Коли: 2 квітня 2015

Де: гуртожиток Garissa University College, 150 км від кордону з Сомалі

Хто: Чотири терористи з угруповання “Аш-Шабаб”.

Чотири озброєних бойовика увірвалися до будівлі гуртожитку, де перебували до тисячі студентів. 587 людей вдалося евакуювати. Решту утримували в заручниках кілька годин. Протягом цього часу члени “Аш-Шабаб” запитували студентів, до якої релігії вони належать, та розстрілювали християн. За іншою інформацією, бойовики вимагали процитувати Коран і вбивали тих, хто не міг цього зробити. Це найбільший теракт за історію Кенії.

Формування “Аш-Шабаб” називають послідовниками “Союзу ісламських судів”, що ставив за мету створення суспільства, що живе за законами шаріату, шляхом джихаду. Також “Аш-Шабаб” вважають близькими до Аль-Каїди. Організатором теракту визнаний колишній вчитель та директор місцевої школи Мохаммед Куно, відомий під прізвиськом Шейх Махамад.

Два вибухи в Анкарі (2015)

Загинуло: 102

Коли: 10 жовтня 2015

Де: біля залізнодорожного вокзалу міста Анкара

Хто: влада Туреччини підозрює “Ісламську Державу”, Робочу партію Курдистану, ліворадикальні сили

Два вибухи сталися приблизно о 10 ранку неподалік вокзалу, де в цей час проводили антивоєнну демонстрацію Конфедерація революційних профсоюзів Туреччини, Конфедерація профсоюзів державних службовців, Національна палата архітекторів та інженерів, а також Асоціація медиків та Червневий рух. Її підтримувала прокурдська Демократична партія народів. Бомби активували терористи-смертники. Перший вибух можна побачити на відео тут.

Падіння російського літака в Єгипті (2015)

Загинуло: 224

Коли: 31 жовтня 2015

Де: Синайський півострів

Хто: терористична організація “Ісламська держава”

Під час чартерного рейсу з Шарм-ель-Шейха в Санкт-Петербург стався вибух саморобної бомби потужністю 1 кг в тротиловому еквіваленті. Вибухівка була розміщена приблизно між 31 і 32 місцями в салоні літака. Літак зник з радарів на 23 хвилині польоту. Уламки літака знайшли поблизу міста Нехель. Всі 224 людини на борту загинули, з них 25 дітей. Серед пасажирів було четверо українців та один громадянин Білорусі. Відповідальність за скоєне у перші дні після катастрофи взяла на себе “Ісламська Держава”, оприлюднивши короткий ролик з погрозою Росії за участь у сирійській війні. Розслідування триває.

Теракт в Парижі (2015)

Загинуло: 137

Коли: 13 листопада 2015

Де: біля стадіону Стад де Франс, концертний зал Батаклан, кілька ресторанів.

Хто: бойовики терористичного угруповання “Ісламська Держава”

Ввечері 13 листопада троє смертників підірвалися біля входу до Стад-де-Франс, де проходив товариський матч Німеччина-Франція. На стадіоні був присутній президент Франції Франсуа Олланд та голова німецького МЗС Франк-Вальтер Штайнмайер.

В той же час інші бойовики увірвалися до ресторану Le Petite Cambodge та бару Le Carillon і розстріляли щонайменше 26 осіб. Місцем найбільшої розправи став концертний зал Батаклан. Концертний майданчик вміщував близько 1500 осіб, там відбувався концерт гурту Eagles of Death Metal. Терористи увірвалися до зали і почали розстрілювати людей з автоматів. Деякі вигукували «Аллах акбар» та «Це за Сирію».

“Ісламська Держава” взяла відповідальність за теракт, назвавши його “11 вересня по-французьки”. Паризька поліція знешкодила вісім терористів, але підозрюваних в участі більше. Трьох з них затримали у Бельгії. Згодом ще сімох намагалися затримати у Франції. З них одна жінка підірвала себе, і один підозрюваний був знайдений мертвим. Ще одного підозрюваного затримали в турецькому готелі. ДНК одного зі смертників Брюссельського теракту співпала зі зразком ДНК, який знайшли на бомбі, що вибухнула на Стад-де-Франс та на одязі нападника на Батаклан.