addiction-aid-bottle-capsule-356054 (1)

Дифтерія: чому всі говорять про цю хворобу та як від неї захиститися

Текст: Олексій Сімончук

Вже кілька тижнів про дифтерію говорять в соцмережах та в новинах, а лікарі та експерти активно закликають вакцинуватися. Невже почалася епідемія? Lustrum розповідає, що це за хвороба, як вона передається та як від неї захиститися.

Чому всі заговорили про дифтерію? Почалася епідемія? 

Ні, про епідемію говорити причин немає. Принаймні, поки що. Але зараз в Україні на дифтерію захворіли 22 людини. 

З них 15 в одному місті, в Ужгороді, а це вже лікарі називають спалахом. Спалах хвороби це більше трьох хворих в одній локації, саме зі спалаху може початись епідемія (а це вже небезпечно). Тому лікарі й відслідковують спалахи і, щоб завадити поширенню зарази, закликають людей вакцинуватись. 

В інших регіонах захворювання поодинокі. У Києві та Харківській області всього по два випадки. З кінця 1990-х років в Україні фіксували лише поодинокі випадки хвороби. Це типово для осені. Але в Міністерстві охорони здоров’я все ж стурбовані сьогоднішньою ситуацією з дифтерією, тому й рекомендують всім, хто не вакцинований, щеплення зробити. 

І хоча панікувати й не варто, дифтерія це не жарти. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, від ускладнень після цієї хвороби помирає 50 людей із 1000 хворих.

Що взагалі таке дифтерія? Як нею можна заразитися? 

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання. Заразитися можна через побутові предмети, під час розмови або просто, якщо знаходитись поруч із хворим. Наприклад, в громадському транспорті, торговельних центрах, кінотеатрах коротше, місцях з великим скупченням людей.

Коли інфекція потрапляє до організму людини, вона призводить до запалення і уражає слизові оболонки горлянки. Далі уражаються серцево-судинна та нервова системи. 

Збудник хвороби, дифтерійна паличка, дуже стійкий та може зберігатися до 15 діб у зовнішньому середовищі. Вразити ця хвороба може людей будь-якого віку, а заразитися на дифтерію досить легко. Якщо хвора людина кашляє, чхає і просто дихає поруч — ви, з великою вірогідністю, також захворієте, якщо не були вакциновані.

А які симптоми?

Дифтерія дуже схожа на ангіну. Хворі скаржаться на біль у горлі та температуру. Але різниця у тому, що у них набрякає шия, адже збільшуються лімфовузли через інфекцію. До того ж, з’являється наліт на миґдаликах. Миґдалики, як і сам наліт, можна побачити, якщо широко відкрити рота. Але самому діагностувати собі дифтерію, як і будь-яку іншу хворобу погана ідея, тому щойно з’являються симптом краще йти до лікаря. 

Симптоми дифтерії проявляються через три-десять днів після зараження, але прогресує хвороба дуже швидко: вже через три-п’ять днів наслідки можуть бути незворотними. Тому треба якомога швидше звернутися до лікаря.

Спричиняє дифтерію сильний токсин, який може генерувати збудник – дифтерійна паличка. Він потрапляє у кров та уражає сердце, нирки та нервову систему. Хворому стає тяжко дихати та ковтати і це навіть може призвести до смерті. Зазвичай хворі також відчувають слабкість і їх лихоманить.

Як можна себе захистити? 

Вакцинація — це єдиний спосіб захистити себе від цієї небезпечної хвороби. 

Дітям роблять вакцинацію проти дифтерії, кашлюку і правця (вакцина АКДП) тричі  упродовж першого року життя, і ще раз у 18 місяців. А у шість років та 16 років проводиться ревакцинація проти дифтерії та правця. Дорослі мають проходити обов’язкову ревакцинацію проти дифтерії та правця (вакцина АДП-М) кожні 10 років після 16 років. Імунітет проти дифтерії не зберігається на все життя. Про це більшість людей не знають або забувають.

До того ж вакцинація може допомогти не лише вам особисто. Адже, якщо 95% людей мають імунітет проти інфекційного захворювання, воно не пошириться територією країни, навіть якщо хтось завезе його з іншої держави. Це явище має назву «колективний імунітет». Він, наприклад, захищає дітей, яких не можна вакцинувати через постійні чи тимчасові протипоказання. І формується колективний імунітет лише, якщо щеплення зробили понад 95% населення.

Втім, навіть вакцинація не захищає людину від самої бактерії, а тільки від токсинів, які вона виробляє. Тому переносити інфекцію можуть навіть ті люди, які вже перехворіли або зробили щеплення. Але все одно, чим більше вакцинованих людей у суспільстві, тим менше вірогідність захворіти на дифтерію.

 А як правильно обрати вакцину?  

Це залежить від того, де ви будете робити вакцину. Наприклад, в державних клініках вакцина з Індії. Міністерство охорони здоров’я закуповує їЇ за допомогою ЮНІСЕФ і гарантує якість та безпеку. У приватних вакцини, найчастіше, з Франції чи Бельгії.

Якщо ви хочете точно переконатися в якості вакцини — попросіть флакон із вакциною та перегляньте термін придатності. До того ж, там є термоіндикатор, який показує, чи в правильних умовах зберігали вакцину. МОЗ публікувало детальну інструкцію, як з цим розібратися. Знайти її можна ось тут.

І МОЗ, і лікарі наголошують, що в Україні (в кожному регіоні) є достатньо вакцин, щоб зробити щеплення проти дифтерії та правця всім, хто цього потребує.

Вакцина проти дифтерії безкоштовна. Треба просто прийти до свого сімейного лікаря, який і зробить вам щеплення або направить до іншого спеціаліста. Якщо ви ще не підписали декларацію з сімейним лікарем, просто сходіть у поліклініку за місцем проживання і вже там вас направлять на щеплення.

Мені сказали, що вакцини немає. Що робити? 

Треба дзвонити и на гарячу лінію МОЗ (0—800—505—201). Якщо вакцини тимчасово дійсно немає — її привезуть до вашої клініки або скажуть, де можна зробити щеплення. Але не виключено, що таким чином вас можуть обманювати та вимагати гроші за вакцину, тому будьте уважними.

А яка у нас ситуація з вакцинацією взагалі? 

Нерівномірна. Найгірша ситуація зараз у Івано-Франківській області: рівень охоплення щепленнями 28%. Хоча в області нині достатньо вакцин – близько 70 тисяч. Катастрофічно низький рівень тут і вакцинації дітей до року — лише 33%. Найвищий показник у Кіровоградській області, тут щеплення мають 99,4% людей. Дітей до року тут також вакциновано багато 93,1%.  

У Києві рівень охоплення щепленнями складає 87,7%. У місті нині достатньо вакцин —  близько 60 тисяч. Щодо вакцинації дітей до одного року, то Київ тут має 92,7%.

Найбільше хворих зараз в Ужгороді. Загалом, у Закарпатській області рівень охоплення щепленнями складає 67,4%. Це досить низький рівень. Хоча в області вакцин зараз достатньо – близько 130 тисяч і вистачить на всіх. Дітей до одного року на Закарпатті  вакциновано лише 55,4%.

А загальний рівень вакцинації по країні складає 59,5% дітей віком до одного року та 52,3% дорослих. На жаль, до “колективного імунітету” нам ще далеко.

Раніше в Україні були епідемії дифтерії? 

Так, Україна пережила епідемію дифтерії у 1990-х роках. Тоді через спалах померло 696 людей. У той час, рівень охоплення щепленнями в Україні був нижче 70%.

Джерела: Новина “МОЗ: в Україні підтверджено 21 діагноз «дифтерія»”, МОЗ: Дифтерія: в чому небезпека і як захистити себе?, МОЗ: Дифтерія небезпечніша за кір: чому необхідно вакцинуватися від дифтерії та правця, Новина “На Харківщині госпіталізували другу пацієнтку з підозрою на дифтерію”, МОЗ: У яких країнах Україна закуповує вакцини, МОЗ: Календар профілактичних щеплень

Facebook Comments