Знімок екрана 2020-03-26 о 14.12.44

Світовий карантин: як країни борються з коронавірусом

Текст: Світлана Моренець

Кількість хворих на коронавірус у світі щодня зростає. Різні країни борються з пандемією по-різному десь вводять карантин із жорсткими обмеженнями, десь влада лише дає рекомендації, як вберегти своє здоров’я. 

Lustrum розповідає, як триває боротьба з коронавірусом у 5-ти країнах світу, де, станом на 26 березня 2020 року, найбільше людей, хворих на COVID-19. А також про ситуацію у Великій Британії та Швеції, де карантину або взагалі немає, або ж його ввели не одразу. 

Китай

81 285 хворих, 3 287 померли, 74 051 одужали

У Китаї все почалося, й у Китаї першому епідемія йде на спад. Ще 14 березня уханські лікарі вперше за 2 місяці дозволили собі зняти маски вони виписали з тимчасових лікарень (спеціально створених для боротьби з епідемією) останніх пацієнтів з коронавірусом. Таких лікарень усього було 16, вони прийняли понад 13 000 людей. Зараз у Китаї кількість нових випадків зараження вірусом значно зменшилася, а в місті Ухань, яке стало епіцентром зараження, знову почали працювати супермаркети та аптеки.

Політика Китаю щодо ситуації з коронавірусом була жорсткою: Ухань повністю закрили на карантин, як тільки епідемія почала набирати обертів. Вакцини не було (й немає), тому більшість контактів між людьми максимально обмежили. Усі жителі Уханю були ізольовані за місцем проживання, продукти харчування отримували безконтактно. А тим, в кого були поважні причини йти з дому, перевіряли температуру при виході з житлового комплексу та при поверненні.

inside text banner 2

Пересування між містами всього Китаю обмежили, багатьох людей, за можливості, перевели на дистанційну роботу. А на будівництво кожної тимчасової лікарні йшли не більше 10 днів. Більше того, приховування історії своїх подорожей могли кваліфікувати як кримінальний злочин, а людям, які умисно б поширювали вірус, загрожували до 10 років в’язниці, довічне ув’язнення, або смертна кара. На щастя, до сьогодні жодної страти через коронавірус у Китаї так і не відбулося.

Щоправда, хоч боротьба Китаю з епідемією жорстка й сувора, владу країни все ж звинувачують у несвоєчасному реагуванні на перші спалахи хвороби. Уханський лікар Лі Вельнян ще 30 грудня 2019 року першим зафіксував сім випадків невідомого вірусу. Він попередив друзів-лікарів про спалах хвороби. А вже чотири дні по тому до нього прийшли з Бюро громадської безпеки й наказали підписати лист, у якому його звинувачували в “неправдивих коментарях”, які “серйозно порушували громадський порядок”. Він був одним з восьми лікарів, які перебували під слідством за “поширення пліток”.

Китай оголосив надзвичайний стан через спалах коронавірусу лише 20 січня 2020 року. Офіційних вибачень від влади за переслідування Лі Вельнян так і не дочекався 7 лютого лікар помер від коронавірусу. Лише після його смерті уряд Уханю висловив співчуття вагітній дружині лікаря та його рідним.

Італія 

74 386 хворих, 7 503 померли, 9 362 одужали

Країна Європи, яка постраждала найбільше. Італія наразі перша країна у світі за кількістю людей, які померли від коронавірусу, і друга — за кількістю людей, які захворіли. Рекорд смертей в Італії від коронавірусу відбувся 21 березня — тоді за добу померли 793 людини. Більшість загиблих в країні за весь період — люди похилого віку та з хронічними захворюваннями.

Найбільше страждають північні регіони Італії. На суворому карантині в країні перебувають більш як 60 млн людей, тобто майже все населення. Італійці можуть залишати свої будинки лише для нагальних потреб: купити продукти, господарчі товари або ліки, допомогти родичам та знайомим похилого віку, або у зв’язку з візитом до лікаря. Віддалятися від дому можна тільки на 200 метрів (пішки), при вигулюванні собаки – трохи далі. За порушення карантину спершу був штраф у розмірі 206 євро або ув’язнення на три місяці. Зараз же суму покарання збільшили від 400 до 3000 євро. 

У країні призупинена комерційна активність, закриті навчальні заклади, адміністративні установи, заклади громадського харчування. А в найбільш постраждалому регіоні Ломбардія 21 березня запровадили додаткові жорсткі обмеження у зв’язку з пандемією коронавірусу. 

Тепер там заборонено робити фізичні вправи на вулиці, навіть на самоті. Також зупиняється будівництво всіх об’єктів, окрім залізничних колій, доріг і шпиталів. Усі підприємці мають призупинити роботу, за винятком тих, які займаються постачанням продуктів харчування чи ліків. 

Кілька тисяч лікарів з усієї Італії висловили бажання їхати працювати до Бергамо провінції з одним з найвищих рівнів смертності від коронавірусу в країні. Волонтери розвозять їжу та ліки тим, хто цього потребує, надають психологічну допомогу. Китай першим з інших країн надав допомогу Італії відправив своїх медиків у найбільш постраждалі регіони. Згодом те ж саме зробила й Росія. Німеччина, в свою чергу, приймає хворих на коронавірус італійців у своїх лікарнях – їх транспортують літаками.

США

68 581 хворих, 1 036 померли, 428 одужали

Президент США Дональд Трамп оголосив про введення надзвичайного стану в країні через коронавірус 13 березня. На боротьбу з пандемією планують виділити 50 мільярдів доларів.

Були скасовані публічні заходи, закриті навчальні заклади. Але обмеження в кожному штаті різняться: все залежить від рішень влади на місцях. Наприклад,  у найбільш уражених штатах Вашингтоні, Нью-Йорку, Каліфорнії та інших влада розпорядилася закрити всі ресторани й кафе. У Нью-Йорк-Сіті припинена робота всіх нічних закладів. У Лас-Вегасі закрили більшість казино.

Тим часом, американці не поспішають змінювати стиль життя та самоізолюватися, хоча в публічних місцях у парках, торговельних центрах, спортзалах людей меншає з кожним днем. На це впливають новини про нові смерті летальних випадків станом на 26 березня вже більше тисячі. 

Коронавірус не жаліє й відомих особистостей: тільки за останні дні в Штатах стало відомо про зараження актора Тома Генкса та його дружини Ріти Вілсон, партнерки Джеймса Бонда Ольги Куриленко, актора й співака Ідріса Елби й інших. Коронавірус добрався до Конгресу США й Пентагону. Міністра оборони Марка Еспера ізолювали від решти персоналу він спілкується по відео, щоб не заразитися COVID-19. 

Американці хвилювалися й за здоров’я Трампа: він контактував із президентом Бразилії Жаїром Болсонару, помічник якого захворів на коронавірус. Проте, тести президента США на коронавірус виявилися негативними.

Іспанія

56 188 хворих, 4 089 померли, 7 015 одужали

На сьогодні за кількістю смертей Іспанія друга в світі (після Італії) – країна обігнала навіть Китай. Найбільш уражені регіони Мадрид, Каталонія та Країна Басків. А торговий центр “Льодовий палац” у Мадриді влада вирішила використати як тимчасовий морг для померлих. Тіла в закритих трунах привозять на каток олімпійського розміру. Таке рішення прийняли у зв’язку з тим, що похоронні бюро не встигають швидко поховати всіх загиблих від коронавірусу.

Як і в багатьох країнах Європи, в Іспанії діє суворий карантин: людям можуть виходити на вулицю лише для того, щоб придбати продукти, ліки, предмети першої необхідності та доїхати на роботу чи в інших важливих справах. Якщо працювати дистанційно немає можливості, іспанцям дозволили відвідувати робочі місця. 

Усі магазини, окрім продуктових та з продажу предметів першої необхідності, закриті. Також не працюють школи, університети, клуби, бари, ресторани, музеї, театри, розважальні центри. Крім того, поліція заборонила доступ на пляжі країни як для місцевих, так і для туристів. Також заборонено гуляти в парках. За порушення карантину штрафи від 100 до 30 000 євро, в залежності від рівня спротиву. Водночас метро, автобуси та таксі продовжують працювати, хоча влада скоротила кількість автобусів та залізничне сполучення між містами.

Медиків, які вже вийшли на пенсію, але молодші за 70 років, запрошують на роботу до лікарень. Також влада прискорила прийом на роботу іноземців, в яких є медична освіта. 

Німеччина

39 457 хворих, 222 померли, 3 547 одужали

Темпи, з якими коронавірус розповсюджується Німеччиною, одні з найбільших у світі. Але країна поки що не вводить такі жорсткі обмеження, як, наприклад, Італія чи Іспанія. 

Станом на 25 березня в Німеччині заборонено збиратися в публічних місцях групами більше ніж двоє людей (за винятком родин). Але більшість із заборон діють лише як рекомендації: поменше контактувати з іншими людьми, в публічних місцях дотримуватися відстані в 1,5 метра, дотримуватися правил гігієни на роботі (так, туди можна ходити). Допомога іншим та заняття спортом на свіжому повітрі теж лишаються дозволеними.

Заклади громадського харчування, заклади обслуговування, на кшталт перукарень та косметичних салонів, повинні залишатися закритими, однак доставка та продаж їжі на винос дозволені. Медичні заклади продовжують працювати. Церкви всіх конфесій не мають проводити служби за участі великої кількості людей.

Слід зауважити, що жодні обмеження щодо роботи транспорту в Німеччині не вводили й поки що не збираються. Але громадяни поводяться свідомо: тролейбуси та метро їздять або зовсім порожні, або з кількома пасажирами у вагоні.

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель пішла на домашній карантин 22 березня. Меркель прийняла таке рішення після того, як у лікаря, який робив їй щеплення, виявили COVID-19. Поки що її тест на вірус негативний, але не варто забувати, що інкубаційний період хвороби триває до 14 днів. До того ж, 65-річна канцлерка знаходиться в групі ризику.  

Велика Британія

9 529 хворих, 465 померли, 135 одужали

Велика Британія спочатку обрала відмінну від сусідніх країн стратегію. Жорсткий карантин не запроваджували прем’єр-міністр Борис Джонсон обмежився простими рекомендаціями для населення. Серед них були: якщо у вас є симптоми застуди, побудьте вдома, утримайтеся від подорожей, а людям віком від 70 років краще тимчасово перестати їздити у круїзи. 

Усе тому, що, на думку британського уряду, вірус із нами — надовго, а вакцину знайдуть не скоро. Тому вони вирішили спробувати створити колективний імунітет, скориставшись тим, що переважна більшість людей легко переносить хворобу. Мається на увазі, що, коли багато людей перехворіють і матимуть імунітет до хвороби, її поширення послабиться. 

Також на думку радників Джонсона, такі кроки, як закриття шкіл, кордонів та заборона велелюдних зібрань, привертають увагу, але є малоефективними: передача вірусу переважно відбувається в колі родичів, на зустрічах з друзями тощо.

Проте, сталося не так, як гадалося: 23 березня Велика Британія оголосила про введення карантину на три тижні. Школи закрили після перших 100 смертей від коронавірусу, а, коли мітка перевалила за 300, уряду довелося оголосити про суворі обмеження. Тепер свою домівку британцям можна залишати лише для покупки предметів першої необхідності, фізичної активності (раз на день), поїздки на роботу і з роботи, коли це “абсолютно необхідно”.

Усі магазини, крім продуктових, а також аптек, закрили. Не працюють бібліотеки, спортивні зали, закриті дитячі майданчики. Усі публічні збори більше двох осіб, якщо це не члени сім’ї, заборонені. Також заборонені всі громадські заходи, включаючи весілля і хрещення. У нові обмеження не включені лише поховальні процесії та поминки.

Також держава оголосила, що шукає волонтерів, які старші 18 років і “з хорошим здоров’ям”. Вони будуть доставляти їжу й ліки, забезпечувати пацієнтів транспортом, предметами першої необхідності, а також дзвонити по телефону тим, хто залишився один в самоізоляції. Лише за добу 25 березня більше 250 000 добровольців зголосилися допомагати країні боротися з поширенням коронавірусу. 

Швеція

2 526 хворих, 62 померли, 16 одужали

Ця країна зараз виділяється серед інших своєю політикою. У Швеції досі не ввели карантин, але певні обмеження все ж діють. 

У той час, коли в інших європейських країнах заборонено збиратися більше, ніж по 2-10 людей, у Швеції це обмеження значно м’якше: не більше 500 людей. За порушення загрожують штрафи, також можливе покарання у вигляді тюремного ув’язнення строком на півроку. Через це у країні скасовані масштабні публічні заходи. 

Також продовжують працювати школи, бари, ресторани. Підприємства, співробітників яких не можна перевести на віддалену роботу, теж працюють. ЗМІ закликають місцевих жителів подбати не лише про громадян старше 70 років, але й підтримати малий бізнес, який найбільше страждає від кризи. Ще шведам рекомендовано відмовитися від поїздок по країні, які не є необхідними — святкувати Великдень доведеться вдома. Але це обмеження не є обов’язковим. Поїздки за межі Швеції рядять відмінити до 14 квітня, поки ситуація у світі не покращиться. 

Основний принцип такої політики Швеції полягає в тому, що люди без симптомів, які не належать до груп ризику, повинні мати можливість продовжувати свою звичайну діяльність. Прем’єр-міністр країни Стефан Левен у зверненні до громадян заявив, що мета урядової роботи — обмежити поширення інфекції, щоб багато людей не хворіли одночасно. Але, в той же час, забезпечити ресурси для служб охорони здоров’я й пом’якшити наслідки для бізнесу в ці важкі часи. 

inside text banner 2

Джерела: дані Worldometer про кількість хворих на коронавірус та загиблих у світі, новина про закриття тимчасових лікарень в Ухані від Hromadske.ua, новина про смертну кару в Китаї через приховування симптомів коронавірусу від DW, стаття BBC про лікаря, який першим виявив коронавірус, стаття South China Morning Post про уханського лікаря Лі Вельняна, новина Liga.net про кількість смертей в Італії, стаття Reuters про нові обмеження в Італії у зв’язку з карантином, стаття BBC про карантин у Європі, стаття Укрінформ про карантин у світі, стаття Spiegal про карантин у Німеччині, новина Radiosvoboda про оголошення надзвичайного стану в США, новина CNN про торговий центр, який перетворили на морг в Іспанії, матеріал Hromadske.ua про методи боротьби з коронавірусом у Великобританії, новина Liga.net про карантин у Великобританії, новина BBC про волонтерів у Великобританії, стаття НВ про політику Швеції щодо ситуації з коронавірусом, заява прем’єр-міністра Швеції на The Local. 

Читайте також 7 найпопулярніших українських фейків про коронавірус.

А ще Найдивніші епідемії, від яких страждало людство.

Facebook Comments